ZÜLFÜ BECERİKLİ 
 

Nüfus kağıdında 1Temmuz 1946 yazdığına bakmayın, Zülfü Becerikli 16 Eylül 1946tarihinde dünyaya geldi. İstanbul, Fatih semtininçocuğuydu.
 
Hırka-ı Şerif İlkokulu’nda alfabeyi çözdü, tarih ve yurttaşlık bilgilerini edindi. PertevniyalOrtaokulu ve Lisesi’nde ise orta öğrenimini tamamladı.
 
Davutpaşa tarihinin belki de en parlak, en ışıltılı ismi Necati Balaban ondan bir sınıf yukardaydı. Becerikli’yi keşfeden Balaban oldu. Balaban okulda gördüğü ve yetenekli ve becerikli bulduğu Becerikli’ninelinden tuttu, İstanbulspor’a götürdü. Sayısız topçu yetiştirmiş olan hocaların hocası, kurt antrenör Ali Mortaş ile tanışması böyle oldu.
 
Böylece gencecik Zülfü o günlerdeki  genç takımlarının başarıları hala dilden dile dolaşan sarı siyahlı armadaya katılmış oldu.
 
Becerikli yüksek öğrenimini ise Şişli İktisadi Ticari İlimlerOkulu’nda gördü.
         
Futbol hayatı 1962-63 mevsiminde şampiyon İstanbulspor genç takımında başlayan Zülfü Becerikli takım arkadaşları arasında Yasin ve GökmenÖzdenak kardeşler, Nedim Güven, Hikmet, Cihan ve Türker’i anımsıyor bugün. Becerikli 1963-64 mevsiminde hem genç, hem de birinci takımda yer aldı.
 
İstanbulspor’un efsane kadrosunda Arap Yılmaz, Bilge, Kasapoğlu, İhsan, Yüksel, Yıldırım, Günay, Bahattin, Yalçın, Bülent gibi şahane topçuların yanında forma ıslattı. Az forma şansı buldu, söylemek bile fazla ama deneyim edindi.
       
Orta sahada oynadı, teknikti. Top ayağına yakışıyordu, diyor Davut Kılıç onun için. Becerikli her tarafında oynadıorta sahanın. Hem savunmaya yönelik, hem de hücuma.
 
Zülfü Becerikli 1966-67 mevsimi Bandırma’daydı. İkinci kümenin güçlü takımı Bandırmaspor başa oynadı bu yıl, yeni kurulmasına karşın. Ama kendi sahaları yoktu, maçlarını Balıkesirspor’un sahasında yapıyordu. Balıkesir seyircisi de hep rakip takımları desteklediği için nerdeyse tüm maçlar dış saha sayılabilirdi bu nedenle. Ama takım çok başarılıydı, hem ligde, hem kupada bileği bükülmüyordu. Kupada son dörde kaldılar bu mevsim. Birinci ligin güçlü takımı PTT’ye elendiler yarı finalde. Ligde ise şampiyonluğu Kadri Aytaç’lı Mersin İdmanyurdu’na kaptırdılar.
      
1967/68 mevsimi de kupada başarılı oldu Bandırma. Bu kez elendikleri takım Galatasaray’dı. Becerikli üç yıl oynadı beceriyle Bandırma’da. 1969-70 mevsiminde birinci ligin çetin cevizi Vefa’nın yolunu tuttu.
 
Bandırma’da amatör olan Becerikli profesyonelliğe Vefa’da adım attı. Dört yıl terletti yeşil beyazlı formayı. 1974-5 mevsiminde Turgay Şeren’in kılavuzluğunda ikinci kümenin taşlı topraklı çetin yollarına yuvarlanan bu köklü kulüpten mevsim sonu ayrıldı.
                       
Vefa yönetimi hem teknik özellikleri, hem de yüksek öğrenim gördüğü için İngiltere’yeantrenörlük kursuna göndermek istedi onu. Ama Becerikli hayır dedi.
 
Bu arada Karagümrüklüler aklını çeldi. Böylece 1975-76 mevsimi üçüncü kümede geçti.
 
1980-81 mevsimi Davutpaşa amatör kümede atağa kalkıp da, ikinci küme terfi maçları oynadığında Zülfü Becerikli’yi takımda görüyoruz. Futbola yeniden dönüyor. Yaş otuz beş yolun yarısı eder, sözüne nanik yapıyor usta futboluyla. Bu kez savunmanın gerisinde süpürücü rolünde. Stoper Muhittin Boşat’ın gerisinde.
 
Aynı yıl askere gidiyor Becerikli ama sonKaragücü maçında orta sahada yer alıyor. Son bir zevk olsun diye. Takım kaptanı bandı onun kolunda.
 
Futbola yeniden dönüşü çok ilginç aslında. Davut Kılıç geliyor yanına. Yahu spor yapsana, kahvede duman altı oluyorsun, alkol gibi zararlı alışkanlıklar seni yok edebilir, diye başının etini yiyor. Faruk Alicikoğlu, Hayati Küçükçavdar ve Mehmet Sormaz gibi arkadaşların konuşmaları da etkili oluyor ve ikna ediyorlar Becerikli’yi.
 
Askerlik 1981. Karadeniz Ereğli.Denizgücü takımında top oynayarak geçiyor. Libero oynuyor. Zonguldak bölgesi ikinci küme yerel takımlarından Denizgücü’nde. Şampiyonluk yaşanıyor mevsim sonu.
 
Zülfü Becerikli iş hayatında mali müşavir kimliğiyle varoluyor. 1982-1999arası kafa patlatarak geçiyor rakamlar arasında. Emekli olduktan sonra ise  futboldan ve müşavirlikten kazanmış olduğu birikimle yaşıyor.
            
Futbol dünyasındaki etkinliklerine gelince; 1993-4 mevsiminde Vefa takımı genel kaptanlığı, takım üçüncü kümede. İstanbulsporlular Derneği’nde de çalışıyor genel sekreter olarak.
 
Bir de küçük not: Zülfü Becerikli Davupaşa’da ikinci başkanlık da yaptı. 1986 senesiydi diye hatırlıyor.