1985-86


1985-86

Eylül bir yoksayma ile başladı. 5 Eylül ABD Başkanı kötü kovboy Ronald Reegan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni tanımayacaklarını açıkladı. 20 Ekim 12.kez adamdan sayıldık. 50.664.458 olmuştuk! 1986 yılı daha iyi olmalı, adalet, barış ve huzur gelmeli diye düşünüyordu Esekapı kedileri. Dilekler yerine geliyordu! 27 Mart hayali mobilya davasından 10 yıldır yargılanan Yahya Demirel tahliye olmuş, 26 Nisan Çernobil nükleer santralindeki patlama nedeniyle  yayılan radyoaktif sızıntı bulutlar aracılığıyla dört bir yana dağılmıştı. Karadeniz ve Trakya bu talihsiz bölgeler arasında yer alıyordu. 7 Mayıs Haldun Taner ölmüş, 4 Haziran 9 Eylül Üniversitesi’ne ramazan günü askılı elbiseyle gelen bir kız öğrenci polis tarafından dövülmüş,  12 Haziran Haydar Dümen’in Cinsel Yaşam 2 adlı kitabı toplatılmıştı! 10 Ağustos halkımız sevince boğuluyordu. Süleyman Demirel, Halk isterse cumhurbaşkanı olurum, demişti.       
 
Alipaşa’da yine sükunet hakimdi. 1985 genel kurulunda Hadi Türkmen başkanlığı Aziz Hortoğlu’na bıraktı. Artık federasyon ve Fener’de çalışmak için gereken deneyimi toplamış olmalıydı kulübü yönettiği iki yılın sonunda.Üçüncü kümede mücadele ettiğimiz Aziz Hortoğlu yönetiminin iki yılına baktığımızda ilk ve ikinci yıllar arasında bir ışık yılı mesafe buluyoruz.  İlkinin yaydığı umuda karşın ikincisinin tam bir dibe vurma olduğunu kesinleyebiliriz.
 
Aziz Hortoğlu yönetiminin de ilk yıldaki umut veren çizgisinin gerisinde ben Müfit Değer’in olduğunu düşünüyorum. Değer’in ölümcül hastalığı öncesi, kulüple ilgilendiği son dönem olmalı 1985-6 mevsimi. Çünkü 1985-86 mevsimi bir yenilenme, bir silkiniş yılı olarak gözüküyor. Gençlere yöneliş, enerji dolu bir takım kurma yolunda bir adım. Bu nedenle sene başında yapılan transferler hep gencecik, ümit veren oyuncular. Bozkurt’tan Cihan, Bozkurt Mensucat’tan Nurettin ve Cemalettin, Yıldırımgenç’ten Hasan, Yenigayret’ten Hakan, K.M.Paşa’dan Hasan, Yücespor’dan Halil, Altınok’tan Metin, Profilo’dan Ahmet.
 
Ama bu sezon açılışının büyük bir hüznü de içinde barındırdığını söylemek gerekiyor. Çünkü Çukurbostan’da son açılış bu. 1986 yılı ile üstümüze çökecek felaketler zincirinin en kocaman halkası ANAP’lı Yetkin Gündüz adındaki belediye başkanının işlemiş olduğu cinayet nedeniyle bundan sonra Uzunyusuf’a taşınacak takımımız. Evet, Çukurbostan’ın elimizden tamamen gittiği yıl 1986 ve kamuya ve Türk sporuna karşı işlenmiş bir cinayeti de imliyor acı acı. Gazeteler 11 Mayıs 1986 tarihinde Uzunyusuf spor tesisleri ve Davutpaşa’nın yeni lokalinin Fatih Belediye Başkanı Yetkin Gündüz tarafından açıldığını yazıyor.
 
1985-86 mevsiminin olumlu yanlarından en belirgini, Beylerbeyi eski topçularından, Bolu ve Beşiktaş’ta da başarı çizgisini çıta yükselterek devam ettirmiş Lütfü Isıgöllü’nün çalıştırıcılığa getirilmesi kuşkusuz. Çiçeği burnunda bir antrenör olan Isıgöllü’nün hırsı ve istekliliği takıma olumlu etki yapıyor ve mevsim boyunca çok iyi top oynuyoruz.
 
1985/86 mevsiminde üçüncü Türkiye liginde yer alıyoruz. 143 takımın tıka basa doldurduğu on iki guruptan, onuncusundayız. Mevsim sonu gurupların birincileri dörderli üç gurupta toplanıyor, ilk iki sırayı alan altı takım ikinci Türkiye ligine yükseliyor. Bu sene federasyon düşme yok diyor.  On birli guruptayız, rakipler Zeytinburnu, Yeşildirek, Çorlu, Uzunköprü, Hayrabolu, Gaziosmanpaşa, Eyüp, THY, S.Sirkeci, Bayrampaşa. 4 Ağustos 1985 günü açıyoruz mevsimi sade bir törenle.
 
14 Eylül 1985 mevsim yenilgiyle başlıyor, Zeytinburnu’na 0-3 mağlup oluyoruz. Cihan, Muhittin, Demir, Hakan, Mesut, Metin (Remzi), Özcan, Yalçın, Hasan, Nurettin, Halil (Ahmet). 22 Eylül 1985 Yeşildirek’le puanları paylaşıyoruz, 0-0. Çetin, Muhittin, Hakan, Yalçın, Demir, Nurettin, Hasan, Metin, Özcan, K.Hasan, Halil. 29 Eylül 1985 güçlü Çorlu’dan deplasmanda puan alamıyoruz, 0-2. 
 
6 Ekim 1985 Uzunköprü’yü yenemiyoruz, 0-0.  Cihan, Mete, Demir, Muhittin, Yalçın, Hakan, Özcan, Metin, Hasan, Halil, Nurettin. 13 Ekim 1985 Hayrabolu deplasmanından yengiyle dönüyoruz, şeniz, 1-0. Golümüz Atilla’dan 87.dakikada. Cihan, Mete, Demir, Muhittin, Yalçın, Hakan, Hasan, Nuretin, Atilla, Metin, Metin. 27 Ekim 1985 Gaziosmanpaşa’ya dikiş tutturamıyoruz, 0-2. Cihan, Mete, Demir, Muhittin, Cüneyt (Ercan), Hakan, Metin, Yalçın, Hasan, Metin, Metin.
 
2 Kasım 1985 Eyüp karşısında yeniliyoruz, 0-1. Cihan, Mete, Demir, Muhittin, Cüneyt, Metin, Hasan, Yalçın, Atilla, Metin, Metin.  17 Kasım 1985 THY’e yeniliyoruz, 0-1. Cihan, Mete, Demir, Muhittin, Cüneyt (Mesut), Mehmet, Metin, Yalçın, Hasan, Metin, Atilla (Ercan). 24 Kasım 1985 S.Sirkeci’yi Büyük ve Küçük Metin’in golleriyle 2-0 yeniyoruz. Cihan, Mete, Demir, Muhittin, Yalçın, Mehmet, Selim, Hasan, Atilla (Cüneyt), K.Metin, B.Metin (Halil). 7 Aralık 1985 Bayrampaşa ile berabere kalıyoruz, 0-0. Cihan, Mete, Demir, Muhittin, Yalçın, Mehmet, Selim, Hasan, Atilla, Metin, Metin.
 
2 Mart 1986 ikinci yarının ilk maçında güçlü Zeytinburnu’na direnemiyoruz, 0-1. Cihan, Mete, Ercan, Muhittin, Yalçın, Selim, Cüneyt, Metin, Hasan (Mesut), Halil, Metin (Ahmet). 9 Mart 1986 Yeşildirek karşısında ikinci yarının ender yengilerinden birini alıyoruz, 2-1. Goller golcü Metin’den. Cihan, Mete, Muhittin, Demir, Yalçın, Selim, Hasan (Ferhat), Cüneyt, Mesut (Ahmet), Metin, Halil.16 Mart 1986 senenin en başarılı maçında Çorlu’yla berabere kalıp herkesi şaşırtıyoruz, 0-0. Cihan, Mete, Muhittin, Demir, Yalçın, Selim, Hasan, Cüneyt, Mesut, Metin, Halil.  23 Mart 1986 Uzunköprü deplasmanından gözümüz yaşlı dönüyoruz, 0-2. 30 Mart 1986 zayıf Hayrabolu’ya 1-3 yenilerek şaşırtıyoruz Alipaşa kedilerini.
 
5 Nisan 1986 güçlü Gaziosmanpaşa karşısında eziğiz, 0-3. 13 Nisan 1986 Eyüp’e yine boyun eğiyoruz, 0-2. Cihan, Salih, Muhittin, Ferhat, Yalçın, Cüneyt, Hasan, Selim, Ahmet, Metin, Halil (Mesut).26 Nisan 1986 S.Sirkeci’ye 0-1 yeniliyoruz. Cihan, Mete, Yalçın, Ferhat, Muhittin, Hasan, Levent, Selim (Mesut), Halil, Cüneyt (Metin), Ahmet.   11 Mayıs 1986 Bayrampaşa ile berabere kalıyoruz, golümüz Hasan’dan. Cihan, Mete, Mesut, Ferhat, Muhittin, Halil, Levent, Selim, Hasan, Yalçın, Ahmet.
 
Federasyon kupası maçlarında varlık gösteremiyoruz. Gurubumuzda Galatasaray, Beyoğluspor, Feriköy, Taksim, Çengelköy, Talimhane, Galata, Karagümrük, Gaziosmanpaşa, İstanbulspor, THY, Alibeyköy, Kasımpaşa, Anadoluhisarı, Eyüp ve Beylerbeyi var.
 
Genç takımımız Eylül’den Şubat sonuna kadar yapılan maçlarda göz dolduran oyunlar çıkarıyor. Galata, Eyüp, Çengelköy, THY, Beşiktaş gibi rakiplerle mücadele ediyoruz.Yıldızlarımız da oldukça parlak bu mevsim. Çapa, Bağlarbaşı, Gazisoamanpaşa gibi karşıtlara karşı.  14-16 yaş gurubunda Yedikule, Zeytinburnu, Taksim, Kasımpaşa gibi rakiplerle gücümüzün oranında başarılıyız.