1949-50
1949-50
1949-50 mevsimi derli toplu bir yıl oldu Alipaşa ahalisi için. Belki şampiyon bir takım görünümünde değildik ama iyi oyunlar çıkardı takımımız mevsim boyunca. Ama Alipaşa ihtiyarları ve civanmert delikanlıları İnönü hükümetinin sağa dolu direksiyon kırışını şaşkınlıkla izliyordu. 15 Ocak günü açılan İmam Hatipler, Menderes hükümetinin ürünü değildi. Üstüne üstlük din dersinin zorunlu yapılması da İnönü hükümetinin icraatıydı. 18 Mart 1950 günü NATO kurulmuş ve ABD çıkarlarını sosyalist ülkelere karşı korumayı üstlenmişti. Yeni bir dünya cisimleniyordu yavaş yavaş. Türkiye ve Yunanistan Avrupa Konseyi üyeliğine kabul edilmiş, dahası ülkemiz ABD ile bir kültür anlaşması yapmıştı. Ülkemizden Filistin’e göç eden Yahudilerin sayısı da 10 bini bulmuştu.
 
Alipaşa ahalisinin kafası gittikçe karışıyordu. Bu karışıklık 14 Mayıs 1950 tarihinde Demokrat Parti’nin seçimleri kazanıp iktidara gelişiyle tavan yapacaktı. Kaderin oyunu ise bu Amerikancı iktidarın utkusunu, İsrail’in ikinci kuruluş yıl (14 Mayıs 1948) kutlamalarıyla aynı güne getirecekti.
 
Onca curcuna içinde bu yıl verdiğimiz bir kayıp Alipaşa ahalisini ve Esekapı kedilerini derinden yaralayacaktı. Onursal başkanlığımızı da  yapmış olan Recep Peker 1 Nisan 1950 tarihinde gözlerini kapayarak  daha iyi bir gezegene göç edecek, böylece Demokrat Parti’nin seçim zaferini görmeyecekti.
 
1949-50 mevsimini ikinci kümede geçirdik. Sekizli gurubumuzda Beyoğluspor, Süleymaniye, Sarıyer, Beylerbeyi, Adalet, Demirspor ve Karagümrük vardı.  
 
Eylül ayında yapılan ve Vefa, Kasımpaşa, Adalet, Süleymaniye ve Karagümrük’ün katıldığı Vefa Kupası maçlarında iyi karşılaşmalar oynadık. 4.9.1949 günü, Ziya Kuyumcu’nun yönettiği maçta,  Süleymaniye’yi Kaya’nın iki, Kemal’in bir golüyle 3-2 yendik. Vefa Stadı’ndaki karşılaşmada kadromuz kalede Mustafa, bekler Selahattin, Murat, haflar Sabri, Abdurrahman, İhsan (Mehmet), forvet Kazım, Bekir, Kaya, Kemal, Mustafa şeklindeydi. 11 Eylül 1949 günü ise güçlü Vefa’ya ise direnemedik, 0-3 kaybettik. Ferit Erçin’in yönettiği karşılaşmayı kalede Mustafa, bekler Selahattin, Murat (İhsan), haflar Sabri, Abdurrahman, İhsan (Mehmet), Mustafa, Muammer, Kaya, Kemal, Kazım onbiriyle oynadık. 19 Eylül 1949 günü, M.Güventürk’ün yönettiği maçta, Kasımpaşa ile 2-2 yenişemedik. Sahaya kalede Mustafa, bekler Murat, Selahattin, haflar Sabri, Abdurrahman, Mehmet, forvet Cemal, Kemal, Kaya, Muammer, Kazım tertibiyle çıktık. Goller Kaya ve penaltıdan Kemal’den geldi. 25 Eylül 1949 günü oynanan Adalet maçı 2-2 bitti. Şekip Akduman’ın yönettiği maçta, kalede Mustafa, bekler Murat, Selahattin, haflar Sabri, Abdurahman, Mehmet, forvet Mustafa, Kemal, Kaya, Bekir, Hüseyin (Kazım) şeklindeydi onbirimiz. 2 Ekim 1949 günü Karagümrük maçını 0-2 kaybettik. Kadromuz şöyleydi. Kalede Mustafa, bekler Selahattin, Murat, haflar Mehmet, Sabri, İhsan, forvet Mustafa, Muammer, Kaya, Kemal, Kazım. 
 
İLK DEVRE MAÇLARI
10.10.1949, Vefa, Beyoğluspor 3-2
Şazi Tezcan’ın yönettiği maçta kalede Mustafa, bekler Selahattin, Murat, haflar Sabri, Abdurrahman, Mehmet, forvet Mustafa, Bekir, Kaya, Kemal, Kazım şeklinde oynadık. İlk yarıyı Kaya’nın golüne rağmen 1-2 geride kapadık. İkinci yarı Sabri penaltıdan beraberliği sağladı. Kaya’nın sonlara doğru attığı golle galibiyeti aldık.  
 
17.10.1949, Vefa, Karagümrük 1-2
M.Güventürk’ün yönettiği maça kalede Çaylak, bekler Selahattin, İhsan, haflar Muammer, Sabri, Mehmet, forvet Mustafa, Gümüş, Kaya, Bekir, Hüseyin düzeninde çıktık. Kaya’nın attığı gol, iyi oynamadığımız maçı çevirmeye yetmedi.
 
24.10.1949, Şeref, Süleymaniye 3-1
M.Güventürk’ün yönettiği maça, kalede Artin, bekler Selahattin, Kemal, haflar Muammer, Sabri, Mehmet, forvet Mustafa, Gümüş, Kaya, Bekir, Hüseyin onbiriyle çıktık. İlk devreyi 0-1 geride kapadık. Kaya’nın bir, Mustafa’nın iki golü ikinci devrede bize galibiyeti getirdi.
 
31.10.1949, Vefa, Demirspor 0-1
Şazi Tezcan’ın yönettiği maça, kalede Artin, bekler Selahattin, Kemal, haflar Muammer, Sabri, Mehmet, forvet Mustafa, Gümüş, Kaya, Bekir, Hüseyin onbiriyle çıktık. Ancak geçen haftanın aksine kötü bir oyun sergiledik.
 
7.11.1949, Vefa, Sarıyer 2-3
Sulhi Garan’ın yönettiği maça, kalede Çaylak, bekler Selahattin, Kemal, haflar Sabri, Abdurrahman, İhsan, forvet Ömer, Rıfat, Mehmet, Bekir, Hüseyin onbiriyle çıktık. Rıfat ve Mehmet’in golleriyle karşılaşma berabere bitecek derken kendi kalemize attığımız golle sahadan boynu bükük ayrıldık.
 
13.11.1949, Şeref, Adalet 0-5
Şekip Akduman’ın yönettiği maçta, kalede Zeki, bekler Selahattin, Kemal, haflar Mehmet, Sabri, İhsan, forvet Bekir, Mustafa, Kaya, Kazım, Murat onbiriyle oynadık. İlk yarı başarılı bir savunma yaparak golsüz eşitlikle soyunma odasına gittik. Ancak ikinci devre takım çözülünce hezimete uğradık.
 
22.11.1949, Vefa, Beylerbeyi 3-1
Tarık Özerengin’in yönettiği maça kalede Artin, bekler Kemal, İhsan, haflar Hüseyin, Sabri, Mehmet, forvet Mustafa, Gümüş, Kaya, Bekir, Kazım onbiriyle çıktık. İlk golümüz köşe atışından gelen topa Sabri’nin vurduğu isabetli kafa ile geldi. Bunu Gümüş ve Kazım’ın golleri izledi. İlk yarı 3-0 üstünlüğümüzle bitti. İkinci devre yaptığımız bilinçli savunma karşıta ancak bir penaltı golü kazandırdı.
 
İKİNCİ DEVRE MAÇLARI
5.12.1949, Vefa, Beyoğluspor 2-1
Selami Akal’ın yönettiği maçta, Sabri iyi bir savunma düzeni oluşturarak Beyoğluspor forvetine göz açtırmadı. Maç boyu müdafada kaldık ve etkili karşıataklar geliştirdik. Gollerimiz Bekir ve Sabri’nin kişisel gayretleriyle geldi. 2-0 öne geçtik. Sabri’nin golü çok güzeldi. Ofsayt taktiği yapan savunmaya karşı topu santrada kapan oyuncumuz 30 metre top sürdükten sonra, kaleciyi de çalımlayarak güzel bir gole imzasını attı. Gol sonrası Beyoğluspor sertleşti. Selahattin’in kasti hareketiyle kazandıkları penaltıyı gole çevirseler de maçı kazanmayı bildik.
 
12.2.1949, Şeref, Karagümrük 1-3
Şazi Tezcan’ın yönettiği maça kalede Çaylak, bekler Selahattin, Ali, haflar Hüseyin, Kemal, Mehmet, forvet Mustafa, Gümüş, Sabri, Bekir, Sami onbiriyle çıktık. Sabri’nin 35 metreden attığı şahane serbest atışla devreyi 1-1 berabere bitirdik. Ancak ikinci yarıda verdiğimiz savunma açıklarıyla maçı yenik bitirdik.
 
19.2.1949, Vefa, Süleymaniye 0-1
Nazım Aldinç’in yönettiği maça, kalede Çaylak, bekler Selahattin, Ali, haflar Hüseyin, Kemal, Mehmet, forvet Mustafa, Gümüş, Sabri, Bekir, Sami onbiriyle çıktık. 33.dakikada yediğimiz gol maçın sonucunu da tayin etti aynı zamanda.
 
26.12.1949, Şeref, Sarıyer 0-2
Nazım Aldinç’in yönettiği maça kalede Artin, bekler Selahattin, İhsan, haflar Sabri, Kemal, Mehmet, forvet Mustafa, Rıfat, Kaya, Bekir, Hüzeyin onbiriyle çıktık. Rıfat Babacan’ın penaltı kaçırması yenilgimizi hazırladı.
 
2.2.1950, Şeref, Demirspor 1-1
Muvahhit Afir’in yönettiği maça kalede Artin, bekler Selahattin, İhsan, haflar Sabri, Kemal, Mehmet, forvet Mustafa, Rıfat, Kaya, Bekir, Hüzeyin onbiriyle çıktık. Kazım’ın attığı golle ilk yarıyı bitirmek üzereyken kalecimizin gereksiz açılması nedeniyle golü filelerimizde gördük.  
 
9.2.1950, Vefa, Adalet 2-4
Muvahhit Afir’in yönettiği maça kalede Artin, bekler Selahattin, İhsan, haflar Sabri, Kemal, Mehmet, forvet Mustafa, Rıfat, Kaya, Bekir, Hüzeyin onbiriyle çıktık. İlk yarıyı kötü bir oyunla 0-4 geride kapadık. İkinci yarıda canlanarak Sabri ve Kazım’ın ayağından iki gol kazandık. Ancak maçı çevirmeye gücümüz yetmedi.
 
16.2.1950, Vefa, Beylerbeyi 2-2
Şazi Tezcan’ın yönettiği maç karşılıklı ataklarla geçti. 4.dakikada Bekir, 18.dakikada penaltıdan Mehmet’in attığı gollerle iki farklı üstünlük yakaladık. Ancak yeşil kırmızılılar devre bitmeden eşitliği yakaladılar.
 
Böylece 14 maç yaptık, 4 yengi, 2 beraberlik, 8 de yenilgi aldık. Attığımız 20, yediğimiz 29. Puanımız 10, derecemiz beşincilik. Adalet birinci, Sarıyer ikinci, Karagümrük üçüncü, Demirspor dördüncü, Beyoğluspor altıncı, Süleymaniye yedinci, Beylerbeyi sekizinci oldu. Sonuncu Beylerbeyi terfi maçında üçüncü küme şampiyonu Galata’ya yenildi ve alt lige düştü. A gurubu birincisi Adalet, B gurubu birincisi Elektrik’i her iki maçta da yendiği için ikinci küme şampiyonu oldu. Ama terfi maçında İstanbul Ligi sonuncusu Emniyet’e yenildiği için birinci kümeye geçemedi.