1952-53

1952-53
1952 güzü bomba eylemleriyle bayağı yüklüydü. 3 Ekim İngilizler ilk atom bombası denemesini Monte Belle adasında yapmış, 31 Ekim ABD ilk hidrojen bombası denemesini Pasifik’te Marshall Adaları’nda gerçekleştirmişti. 1953 özellikle yurdumuzda antidemokratik uygulamaların artışıyla dikkat çekiciydi. 14 Ağustos Sovyetler hidrojen bombası yaptığını ilan ediyordu.       
 
Alipaşalılar ise neyse insanlık düşmanı hidrojen bombalarıyla haşır neşir değildi. Onların uğraşları çok daha alçakgönüllüydü. 1952/53 ayaktopu mevsimini Davutpaşa İstanbul ikinci amatör kümesinde geçirdi. Birinci amatör küme gibi bu da iki guruptan oluşuyordu.  Birinci amatör kümenin A ve B guruplarında altışar takım yer alıyordu. Galatasaray, Beşiktaş, Defterdar, Adalet, Emniyet, İstanbulspor A’da, Fenerbahçe, Vefa, Beykoz, Sümerspor, Beyoğluspor, Kasımpaşa da B’deydiler. İkinci amatör küme A gurupta Elektrik, Eyüp, Unkapanı, Anadoluhisarı, Ortaköy, Topkapı, Alemdar ve Anadolu mücadele etti. B gurup da sekiz takımdan oluşuyordu. Karagümrük, Demirspor, Galata, Hilal, Sarıyer, Haliç, Süleymaniye ve Davutpaşa.
 
Elektrik A gurubunu gözünün yaşına bakmadan döverken, B gurubunda da Karagümrük çok üstündü tüm karşıtlarına karşı.
 
Davutpaşa alçakgönüllü bütçesi ve hazırlıklarıyla başladı lige. Ağustos sonunda Vefa Kupası’nda gücünü sınadı. Alemdar, Vefa, Karagümrük, Galata gibi karşıtlarla. Ama görüldü ki pek fazla değildi gücü.
 
1952/53 mevsimi boyunca başarıya hasrettik. Sonunculuk için Süleymaniye ile çekiştik durduk. Ama mevsimin sevindirici unsuru yıldızımız 18 yaşındaki solaçık Hilmi Kiremitçi’nin Şubat ayında ikinci küme karmasına çağrılmasıydı. Transfer ayları geldiğinde İstanbulspor’un yolunu tutacaktı bu büyük topçu.
 
Ekim ortası başladığımız maçlarımız Şubat sonlarına kadar sürdü. Karagümrük 0-4 ve 0-3 ile ezdi geçti bizi, Sarıyer de öyle, 0-3 ve 1-3. Güçlü Demirspor karşısında ezilmedik, 0-1 ve ?. Oysa orta karar bir takım olan Haliç karşısında pişmaniye gibi dağıldık, 2-4 ve 2-6. Galata maçlarından çıkan bir puana  şükür dedik, 0-2 ve 0-0. Hilal yine puan aldığımız ekiplerdendi, 0-0 ve ?. Süleymaniye karşısında ise ilk yarıda ender yengilerimizden birini almayı başarmıştık, 2-1 ve 0-3.