1986-87


1986-87

1986 güzü Çernobil etkileriyle başladı. Avrupa ülkeleri radyasyon taşıdığı gerekçesiyle bizden fındık alımını durdurmuştu. 1987 yılı muazzam soğuklarla başlayacak, buna eklemlenen türban eylemleriyle Erzurum, Konya ve Bursa’da boykotlar büyüyecekti.
 
Ama onca sükünetin ardından kötü bir mevsim geçirecekti Alipaşa semti sakinleri. Evet, 1986-87 mevsimi tarihimizin en şanssız senesi olacaktı diyebiliriz kolaylıkla. Umutlarla girdiğimiz yılın sonunda hem Çukurbostan elimizden gitmişti, hem de üçüncü kümeden amatör lige düşmüştük. Böylece Aziz Hortoğlu bir enkaz teslim edecekti yaz aylarında gerçekleşen genel kurulda Bahri Aybastı’ya.
 
Muhittin Boşat anlatıyor bu talihsiz yılın hikayesini. ‘’Küme düştüğümüz 1986-87 sezonunda, anlayamadığımız bir nedenle Kasımpaşa’ya Selahattin Torkal’ın yardımcılığına gitti Lütfü Isıgöllü.  Kasımpaşa üçüncü kümedeydi ve Beyoğlu belediyesi finanse ediyordu kulübü. Başımıza İstanbulspor’lu Hasan Meriç getirildi. Hasan Meriç o yıl altı, yedi takımı birden çalıştırıyordu. Mesela sabah profesyonel bir takım olan Davutpaşa’yı çalıştırır, öğlenden sonra da gider amatör takımları çalıştırırdı. Her gün idman olurdu.
 
Çukurbostan 1986’nın nisan ayında yıkıldı. Silivrikapı’da kötü bir sahaya geçmiştik.O yılki takımda iyiydi aslında. Gençlerle deneyimli topçular iyi kaynaşmıştı.  İstanbulsporlu Dimitri ve Korsan Kemal, Orhan Yüce ve eski topçumuz Ömer Ali İpekoğlu takımın deneyimli abileriydi. Birkaç maç sonra Hasan hoca görevi bıraktı. Davut abi tekrar çalıştırıcılığı üstlendi. Çok kısmetsiz bir sezon geçirdik. Oysa kulüp başkanımız Aziz Hortoğlu bayağı emek vermişti.
 
Tarabya otelinde kampa almışlardı bizi. Türk Hava Yolları’yla oynayacağımız maç öncesiydi. O hafta Beşiktaş - Sarıyer maçı vardı. Bizi eşofmanlarla görenler, otelin Sarıyer’e yakın olması nedeniyle Sarıyer takımı zannetmişti. Sarıyer Tarabya’da kampta diye konuşuyorlardı insanlar aralarında. Davutpaşa takımı olduğumuzu duyunca şok olmuşlardı.
 
Çok talihsiz bir sezondu, düşecek bir takım değildik. Ama hiç kaçmayacak golleri, penaltıları kaçırdık. Florya Şenlikköy Stadı’nda Sarayspor’la maçımız önemliydi, durumumuz kötüydü, ama Sarayspor’u yenersek biraz rahatlıyorduk. On, on beş gol kaçırdık oyun boyunca. Maç sonuna kadar tek kale oynamıştık. Mete de bir penaltı kaçırmıştı. Son dakikada yediğimiz golle yenildik. Yirmi yedi yaşında kocaman bir delikanlı olan ben, oturup hüngür hüngür ağlamıştım.’’
 
Mevsim başında Fak-Fun-Fon’a yardım amacıyla bir turnuvada deniyoruz gücümüzü. Dörtlü bir turnuva bu. Vefa Stadı’nda yapılıyor ve maçların geliri Fatih ilçesi sosyal dayanışma ve yardımlaşma fonuna bırakılıyor. Davutpaşa, Karagümrük, Vefa Simtel ve Yedikule katılıyor maçlara.
 
1986-87 mevsimi Türkiye üçüncü ligi on guruptan oluşuyor. Biz dokuzuncu guruptayız. İstanbulspor, Hayrabolu, Sarayspor, Yeşildirek, Gaziosmanpaşa, Malkara, Tekirdağ, Bayrampaşa, Lüleburgaz, Uzunköprü, Yedikule, Beylerbeyi, THY, S.Sirkeci, Eyüp ve Keşanspor rakiplerimiz.
 
6 Eylül 1986 Lüleburgaz’a yeniliyoruz, 0-1. Mustafa, Ahmet, Cüneyt, Muhittin, Orhan, Demir, Nurettin, Dimitri (Osman), Ferhat, Kemal, Ömer Ali.14 Eylül 1986 THY ile 0-0 berabere kalıyoruz. Mustafa, Ahmet, Demir, Orhan, Cengiz, Muhittin, Dimitri, Ferhat, Osman (Nurettin), Kemal, Ömer Ali (Selim). 20 Eylül 1986 güçlü Eyüp karşısında tutunamıyoruz, 0-3. Kazandığımız penaltıyı Ömer Ali avuta atıyor. Mustafa, Mete, Orhan (Halit), Muhittin, Cüneyt, Ahmet, Ferhat, Dimitri, Selim, Ömer Ali, Kemal. 27 Eylül 1986, Yedikule’ye 0-2 yeniliyoruz.
 
5 Ekim 1986 mevsimin tek yengisini Bayrampaşa karşısında elde ediyoruz, 3-2. Goller Dimitri, Kemal, Muhittin. Hayrettin, Mete, Orhan, Muhittin, Cüneyt (Ömer Ali), Ferhat, Ahmet (Nurettin), Dimitri, Ahmet, Halit, Kemal. 12 Ekim 1986 Yeşildirek ile berabere kalıyoruz, 0-0. Hayrettin, Ahmet, Demir, Muhittin, Halit, Ferhat, Selim (Gökhan), Cüneyt, Dimitri, Ömer Ali (Ahmet). 18 Ekim 1986 Keşanspor’a yeniliyoruz, 0-1. 26 Ekim 1986 Saray deplasmanından bir puan çıkarıyoruz, 2-2. Goller Ömer Ali ve Ferhat’ten. Mustafa, Mete, Halit, Demir, Muhittin, Ferhat, Selim, Cüneyt, Ömer Ali, Dimitri, Nurettin.
 
1 Kasım 1986 lig ikincisi Tekirdağ’dan kendi evimizde zar zor bir puan alıyoruz, 1-1, golümüz tecrübeli Dimitri’den. Mustafa, Mete, Halit, Muhittin, Orhan, Demir, Cüneyt, Selim, Zafer, Dimitri, Ferhat. 9 Kasım 1986 Uzunköprü deplasmanında farklı yeniliyoruz, 0-3. Mustafa, Mete, Halit, Demir, Nurettin, Cüneyt, Selim, Ahmet, Zafer, Dimitri, Ferhat. 16 Kasım 1986 S.Sirkeci ile 2-2 berabere kalıyoruz. Ferhat ve penaltıdan Dimitri atıyor golleri. Mustafa, Mete, Halit, Muhittin, Orhan, Demir, Cüneyt, Zafer, Kemal (Ferhat), Dimitri, Selim (Osman). 23 Kasım 1986 Beylerbeyi’ne de yeniliyoruz, 0-2. Mustafa, Mete, Demir, Muhittin, Halit, Cüneyt, Selim (Orhan), Dimitri, Nurettin (Zengin), Ferhat, Zafer.
 
Aralık ayı berbat geçiyor. 8 Aralık 1986 lig üçüncüsü Gaziosmanpaşa’ya mağlubuz, 0-1. Cihat, Mete, Cüneyt, Demir, Muhittin, Birol, Zafer (Halit), Ünal, Ferhat (Selim), Dimitri, Mehmet. 13 Aralık 1986 İstanbulspor’a da güç yetmiyor, 0-1. 21 Aralık 1986 Hayrabolu’ya da diş geçiremiyoruz, 0-2. Cihat, Mete, Cüneyt, Orhan, Muhittin, Selçuk (Birol), Şenay, Ünal, Ferhat (Nurdoğan), Dimitri, Kemal. 28 Aralık 1986 deplasmanda Malkara’ya da geçit veriyoruz, 0-1. 
 
Yeni yılda da durum farklı değil, yenilgiler çorap söküğü gibi art arda geliyor. 8 Şubat 1987 deplasmanda Lüleburgaz karşısında dağılıyoruz, 0-5. 16 Şubat 1987 THY’ye yenilerek umutlarımızı tüketiyoruz, 1-2. Gol Selim’den. Şenol, Mete, Muhittin, Demir, Halit, Selçuk (Birol), Ferhat (Fikret), Dimitri, Nurettin, Selim, Şenay. 22 Şubat 1987 şampiyon Eyüp’e 0-4 yeniliyoruz. 28 Şubat 1987 Yedikule’ye de mağlubuz, 0-1. Şenol, Birol (Nurettin), Halit, Muhittin, Demir, Serhat, Şenay, Mete, Kemal, Dimitri, Selim.
 
22 Mart 1987 güçsüz Yeşildirek’e bile gücümüz yetmiyor, 0-2. Cihat, Mete, Halit, Muhittin (Birol), Demir, Serhat, Şenay, Fikret (Nurettin), Kemal, Dimitri, Selim. 28 Mart 1987 Keşan deplasmanında ne olduğumuzu şaşırıyoruz, 2-7.
 
1 Nisan 1987 Bayrampaşa karşısında eziğiz, 0-2. Mustafa, Mete, Birol, Demir, Ferhat, Halit, Suat, Ahmet, Dimitri, Kemal, Zafer. 4 Nisan 1987 Saray’a 0-1 yeniliyoruz.  19 Nisan 1987 Uzunköprü karşısında da seri devam ediyor, 0-1.22 Nisan 1987 Tekirdağ deplasmanında bozgun çalıyor telimiz, 0-3. Mustafa, Birol, Halit, Demir, Ferhat, Suat, Zafer, Fikret, Muhittin, Şenay, Selim. 25 Nisan 1987 S.Sirkeci karşısında da felaketiz, 1-6.    
 
2 Mayıs 1987 Beylerbeyi karşısında boynumuz bükük, 0-2. Cihat, Birol, Halit, Muhittin, Ferhat, Şenay, Hakan, Dimitri, Selim, Suat (Gokhan), Zafer (B.Hakan).  18 Mayıs 1987 Gaziosmanpaşa karşısında üzgünüz, 0-2. Şenol (Hayrettin), Salih, Ferhat, Muhittin, Halit, Suat, Hakan, Şenol, Cihat, Kemal, Zafer. 23 Mayıs 1987 İstanbulspor’a da yeniliyoruz, 0-1. 30 Mayıs 1987 Hayrabolu’yla deplasmanda berabere kalarak nihayet bir puan alabiliyoruz, 0-0.7 Haziran 1987 Malkara’ya 1-2 yeniliyoruz ve üçüncü lige elveda diyoruz.
 
Otuz iki maçta sekiz puan toplayabiliyoruz, sonunculukta rakipsiz kalıyoruz. Üstümüzdeki Yeşildirek’in 23, İstanbulspor ve Hayrabolu’nun 28 puanları var. 
 
Şimdi de kadroya bir göz atalım. Kalecilerimiz Mustafa Abacı ve Hayrettin. Savunmada Orhan, Muhittin, Demir, Mete, Halit, Cüneyt, Cengiz, Ahmet 2, orta sahada Dimitri, Ferhat, Ahmet, Mehmet, Günay ileride yeniden yuvaya dönen Ömer Ali ve Zafer, Selim, Kemal, Osman, Nurettin.
 
Mayıs ayında düşme bölgesinde bulunan kulüplerin bir araya gelmesi ilginç. Küme düşme kaldırılsın diyor yetkililer. Beyoğluspor, Kasımpaşa, Kartal ve Davutpaşa yöneticileri maçlardaki şikelerden rahatsızlıklarını dile getiriyor. Federasyonun anlaşmalı maçlara karşı kayıtsız kaldığını haykırıyor. Böylece düşen ve terfi eden kulüplerin belirlenmesinde haksızlık yapıldığını iddia ediyorlar.
 
Futbol Federasyon kupası maçlarında, ilk turda deplasmanda ikinci kümenin kuvvetli armadası Bandırma’yı deplasmanda penaltılarla eleyerek mevsimin sürprizini yapıyoruz.  16 Ekim 1986 ikinci tur maçında Kağıtspor’a kendi sahamızda yeniğiz ve eleniyoruz, 0-1. Hayrettin (Mustafa), Mete, Halit, Demir, Muhittin, Ferhat, Cüneyt, Dimitri, Kemal (Ahmet), Selim, Metin.
 
Amatör takımımız İstanbul 2.amatör kümesinde inişli çıkışlı maçlar oynayarak, başarısızlıkta abilerinden pek farklı görünmüyorlar. 16 guruplu ikinci amatörün on takımlı altıncı gurubundayız. Bakırköy, Kaynarca (1-2, 2-3), Güzelhisar (0-0, 0-1), Koşuyolu (1-0, 1-0), Bağlarbaşı (0-3, 0-0), Denizgücü (2-2, 0-1) Mimarsinan (2-2, 1-0), Merter (6-1, 0-2) Kumkapı Zara (0-1, 1-1) rakipler. 
 
Gençlerimiz için de bu mevsim pek başarılı geçmiyor. S.Sirkeci 0-7, Ümraniye 0-5, Çengelköy 0-1, Eyüp 0-1, Silivri 1-4, Alibeyköy 1-4 maçları bunun kanıtı, ama en kötüsü Beylerbeyi yenilgisi, 1-12.
 
Yıldızlarımız daha başarılı Soğanlık, Hürriyet, Sarıyer, Karacaahmet gibi karşıtlarla gücü yettiğince boğuşuyor sezon boyunca.
 
14-16 yaş gurubu da elinden geleni yapıyor, alçakgönüllü başarılara imzasını atıyor. Taksim, Bakırköy, Eyüp, Kasımpaşa, Kartal, Beşiktaş gibi takımlarla karşı karşıya geliyoruz. 
 
Miniklerimiz için de aynı şeyi söyleyebiliriz. Zeytinburnu, Vefa Simtel, Soğanlık gibi rakipleri deviriyor, çetin ceviz kimliği gösteriyoruz.