1942-431942-43
Savaş olanca hızıyla devam etti, Mihver Ülkeleri güç kaybetti mevsim boyunca. 11 Kasım Varlık Vergisi yasası kabul edilmişti. 26 Kasım 2.Dünya Savaşı’nda bir dönüm noktasını imliyordu. Sovyet Kızıl Ordusu Stalingrad’ı kuşatan Alman Nazi ordularına karşı saldırıya geçmişti çünkü. 1943 pek neşeli başlamamış, Varlık Vergisini ödeyemeyen azınlık vatandaşlarımızın ev ve iş yerindeki malları haczedilmişti. Dahası bu azınlık evlatlarımız borçlarını ‘bedenen çalışarak ödemeleri’ amacıyla çalışma kamplarına gönderilmişti.Savaş, ölüm, acılar belki egemendi ama 1942-43 mevsimi bizler için büyük önem taşıyordu, bunu vurgulamam gerekiyor. Çünkü ilk kez İstanbul birinci kümesinde yer alıyordu takımımız. En büyüklerle mücadele ediyor, Cimbom’dan puan almayı bile başarıyordu.
 
İki yıl süren bu güzel serüvenin ilkinde on takımlık İstanbul Ligi’nde yaptık maçlarımızı.  Galatasaray, Beşiktaş, Fenerbahçe, Vefa, Beykoz, Kasımpaşa, İstanbulspor, Süleymaniye ve Taksim’di rakiplerimiz.
 
İLK DEVRE MAÇLARI
                                         
Mevsim 14 Eylül 1942 günü başladı, Galatasaray’a 0-5 yenildik, Fenerbahçe stadında. Şekip Akduman’ın yönettiği maçta, onbirimiz Dürrü, Hüseyin, Lambacı Selahattin, Vecdi, Adil, Abdurrahman, Fikret, Çirkef Nazif, Muazzam, Fethi, Semih şeklindeydi. İlk yarısı 0-2 biten karşılaşmada sarı kırmızılılar hiç zorlanmadılar.
 
İkinci maçımızı, Tarık Özerengin’in hakemliğinde, Beykoz ile yaptık ve 2-1 galip geldik. Böylece İstanbul Ligi’nde ilk yengimizi aldık, tarihi bir zafere imza attık. Tarih 21 Eylül 1942, stad Şeref’ti. Gollerimiz Abdurrahman ve Nazif’ten geldi. Onbirimiz  Dürrü, Hüseyin, Selahattin, Vecdi, Adil, Semih, Fikret, Nazif, Abdurrahman, Muazzam, Fethi şeklindeydi. İlk devre golsüz berabere bitti. İkinci devrede biz daha canlı göründük. Beykoz tek sayısını maçın sonlarında kazandığı penaltıdan kaydetti.
 
Üçüncü maçımız Kasımpaşa ile 28 Eylül 1942 günü Şeref’teydi. Önemli bir yengiydi bu. Şazi Tezcan’ın hakemliğinde, 7-1 yenmiştik karşıtımızı. Alipaşa sevinçten yıkılıyordu. Bin seyirci izlemişti karşılaşmayı. Orhan’ın dört golü vardı, Abdurrahman iki, Hüseyin bir gol atmıştı. Onbirimiz Dürrü, Hüseyin, Selahattin, Vecdi, Adil, Semih, Fikret, Nazif, Orhan, Fethi, Abdurrahman şeklindeydi.
 
Dördüncü maçımızda Sulhi Garan’ın hakemliğinde, 12 Ekim 1942 günü, Şeref’te Vefa’ya 3-6 yenildik. 2000 seyirci izlemişti karşılaşmayı. Dürrü, Hüseyin, Nuri,  Emin, Abdurrahman, Ali, Nazif, Süreyya, Orhan, Fethi, Adil şeklindeydi kadromuz. İlk devre çok bocaladık, soyunma odasına 0-5 geride gittik. İkinci 45 dakikada takım şahlandı, harika top oynadı. Süreyya, Orhan ve Adil’in golleriyle 3-5’e taşıdık skoru. Ancak son saniyede yediğimiz penaltı golü üç farklı yenilgimizi ilan etti.  
 
19 Ekim 1942, Fenerbahçe Stadı’nda İstanbulspor’a 0-3 yenildik, 1500 seyircinin izlediği maçta. Hakem Şekip Akduman’dı. Onbirimiz şöyleydi. Dürrü, Hüseyin, Nuri, Emin, Adil, Ali, Süreyya, Nazif, Abdurrahman, Orhan, Fethi. Başarısız bir oyun çıkardığımız karşılaşmada ne yazık ki bir yenilgi daha aldık.
 
26 Ekim 1942, Şeref’te Süleymaniye ile 2-2 berabere kaldık. Hakem Samih Duransoy’du ve 1500 seyirci gelmişti türbünlere. Dürrü,  Hüseyin, Nuri, Emin, Abdurrahman, Semih, Süreyya, Nazif, Adil,  Fethi, Orhan onbirimizdi. İlk yarıyı 0-2 geride bitirdik. İkinci yarıda açılarak çok güzel bir futbol sergiledik. Adil ve Fethi’nin golleriyle beraberliği yakaladık. Son dakikalarda gelen fırsatları değerlendirebilsek galibiyeti almamız işten bile değildi.  
 
9 Kasım 1942 günü, Beşiktaş karşısında Şeref Stadı’nda 0-5 yenildik. Hakem F. Kılıç’tı. 2000 seyircinin izlediği karşılaşmaya Sezai, Hayri, Tahsin, Emin, Mehmet, Selahattin, Hüseyin, Adil, Orhan, Fethi, Abdurrahman onbiriyle çıktık. İlk yarısı 0-3 biten maçta kaleci Sezai sahanın yıldızıydı. Baştan sonra Beşiktaş baskısıyla geçen maçta hiç varlık gösteremedik.
                             
16 Kasım 1942 unutmak istediğimiz bir gün. Çünkü hezimete uğradık Fenerbahçe karşısında, 1-13. Stad Fenerbahçe, hakem S. Duransoy. 1500 seyircinin izlediği maçta tek golümüz Adil’den. Sezai,  Hayri, Tahsin, Emin, Mehmet, Abdurrahman, Hasan, Adil, Orhan, Fethi,  Semih onbirimiz. Devre 1-4 kapandı. As oyuncularımızın askere gitmiş olması bizi çok eksiltmişti. Sarı lacivertlilerin sekiz golünü Melih atmış, Adil’in gol rekorunu egale etmişti.
 
23 Kasım 1942 günü, Şeref’te Taksim’e 1-3 yenildik. 250 seyirci vardı türbünlerde. Tek gol Adil’den, hakem F.Kılıç. Rakibin gencecik santrforu duman etmişti bizi. Lefter Küçükandonyadis’ti adı!! Onbirimiz şöyle. Sezai, Hüseyin, Abdurrahman, Emin, Mehmet, Selahattin, Haydar, Fethi, Orhan, Adil, Tahsin.
 
İKİNCİ DEVRE MAÇLARI
28 Aralık 1942 tarihi çok önemli çünkü güçlü Cimbom karşısında 1-1’lik bir beraberlik aldık. Galatasaray’dan alınan bu beraberlik bence İstanbul Ligi’nde bir doruğu temsil ediyor. Stad Şeref ve gol Orhan’dandı. Sezai, Mehmet, Selahattin, Haydar, Abdurrahman, Emin, Nazif, Adil, Orhan, Fethi, Tahsin bu tarihi anlara tanıklık eden yiğitler. Başlama vuruşuyla hücuma geçen Davutpaşa, Adil’in güzel pasını iyi kullanan Orhan’ın golüyle öne geçti. Golün tesiriyle şaşkına dönen Galatasaray hakimiyet kurduysa da gol çıkaramadı. 56.dakikada sağdan Eşfak’ın kornerini Gündüz Kılıç kafayla gole çevirince durum 1-1 oldu. Karşılıklı ataklar başka gol getirmedi ve karşılaşma berabere sonuçlandı.
 
27 Aralık 1942, Beykoz’a 0-1 yeniliyoruz, iyi bir mücadele göstersek de fırsatları değerlendiremiyoruz. Stad Fenerbahçe, hakem A.Adem, türbünde 200 seyirci var. Sezai, Mehmet, Selahattin, Haydar, Abdurrahman, Emin,  Nazif, Adil, Orhan, Fethi, Tahsin sahadaki onbirimiz. 78.dakikadaki penaltı golü bizi çaresiz bırakıyor.
 
4 Ocak 1943 tarihinde, Fenerbahçe Stadı’nda, Kasımpaşa’ya2-3yeniliyoruz. 200 kişi izliyor karşılaşmayı. Goller Orhan ve Süreyya’dan. Sezai, Mehmet, Selahattin, Abdurrahman, Emin, Süreyya, Nazif, Adil, Orhan, Fethi, Tahsin.
 
18 Ocak 1943’te bu kez Vefa’ya yeniliyoruz, 0-1. Hakem Refik Osman Top, seyirci sayısı 250, stad Fenerbahçe. Sezai, Nuri, Adil, Abdurrahman, Rafi, Osman, Nazif, Süreyya, Semih, Fethi, Aziz şeklinde onbirimiz.  22.dakikada yediğimiz golle geriye düşüyoruz, ikinci devre tek kale oynuyoruz. Fakat talihsizlik yenilgimizi hazırlıyor.
 
25 Ocak 1943 günü, Şeref’te yenildiğimiz rakip İstanbulspor, 1-2. Hakem Selami Akel. Yenilgi serimiz istikrarla sürüyor. Seyirci sayısı 600. Tek gol Adil’den. Sezai, Adil, Nurettin, Rafi,  Abdurrahman, Süreyya, Aziz, Orhan, Emin, Osman, Semih şeklinde onbirimiz. Oysa denk bir mücadele çıkarıyor, dahası Adil’in çok uzaklardan savurduğu bir burun ile öne bile geçiyoruz.Devre 1-1 kapanıyor. İkinci devre de iyi oyunumuz devam ediyor. Ama sarı siyahlılar bir karşı atakta Cahit’in ayağından gol kazanıyor ve iki puanı hanelerine koyuyorlar.
 
15 Şubat 1943 günü Şeref’te Beşiktaş’a 0-7 yeniliyoruz. Hakem Samih Duransoy. Sezai, Adil, Hüseyin, Abdurrahman, Emin, Tahsin, Selahattin, Muzaffer, Orhan, Osman, Fethi sahadaki hüzünlü yiğitler. Kadromuz çok zayıf. Aslar ya askerde, ya Kayseri Sümerspor, ya Eskişehir Demirspor, ya Emniyet ya da Barutgücü’nde. B takım oyuncuları yardıma geliyor da onbiri tamamlıyoruz. İlk devre 0-4, ikinci devre de Kartal’ın tam hakimiyetinde.
                                    
22 Şubat 1943 utanç günümüz, çünkü Fenerbahçe karşısına çıkmıyoruz. Çok gol yemeyelim diye, averajımız iyice berbatlaşmasın diye yöneticiler yapıyor bunu. Amaç besbelli. Sonunculuk için çekiştiğimiz Taksim ve Süleymaniye karşısında üstün olalım diye kaçıyoruz sahadan. Çok ayıp, çok yüz kızartıcı bir olay tarihimizde! Lisanslar unutuldu gerekçesiyle hükmen yenilgiyi kabul ediyoruz.
 
1 Mart 1943, Fenerbahçe Stadı’nda Taksim’e 1-5 yeniliyoruz, hakem S. Duransoy. Tek gol Fethi’den. 100 kişi izliyor. Genç Lefter yine döktürüyor. Sezai, Adil, Hayrettin, Selahattin, Fethi, Rafi,  Sabri,  Orhan, Osman, Abdurrahman, Muzaffer şeklinde kadromuz. 
 
7 Mart 1943 mevsimin son karşılaşmasını kazanıyoruz, 1-0, Süleymaniye rakip. Stad Şeref, hakem Feridun Kılıç. Böylece ligde tutunmayı başarıyoruz. Oldukça üstün oynuyoruz doksan dakika boyunca. Gol Aziz’den geliyor, 79.dakikada. Sezai,  Hayrettin, Tahsin, Nuri, Abdurrahman, Osman, Adil, Sabri, Aziz, Fethi, Orhan şeklinde onbirimiz.
 
Böylece 18 maçın üçünü kazanıp, ikisinde berabere kalıp, 13 tanesini yitiriyoruz, puanımız sekiz. Yerimiz sekizincilik. Süleymaniye’yi averajla geride bırakıyoruz. Onuncu ve sonuncu Taksim ise 4 puanlı. Küme düşüyor. İki yengileri de bizden oysa. İstanbul Ligi’nin yeni konuğu Anadoluhisarı. 1942-43 mevsimi şampiyonu Beşiktaş, 36 puanlı. Fenerbahçe ikinci 31 puanla, Galatasaray üçüncü 26 puanı var, Vefa dördüncü 22 puanla, İstanbulspor beşinci on dokuz puanla, Beykoz altıncı, 16 puanla, Kasımpaşa ise 10 puan ile yedinci. 
 
İSTANBUL KUPASI MAÇLARI
5 Ekim 1942 günü, M.Reşat’ın yönettiği maçta, Fenerbahçe Stadı’nda Demirspor’u ilk turda geçiyoruz, 8-3. Kalede Nevzat, bekler Hüseyin, Hayri, haflar Emin, Abdurrahman, Adil, forvet Nazif, Nurettin, Fethi, Süreyya, İrfan.
 
14 Aralık 1942 günü, Fenerbahçe Stadı’nda , Kemal Halim’in yönettiği maçta Fenerbahçe’ye 2-4 yenilerek kupadan eleniyoruz. Goller Orhan ve Adil’den. Onbirimiz kalede Sezai, bekler Mehmet, Selahattin, haflar Emin, Abdurrahman, Fethi, forvet Nazif, Adil, Orhan, Haydar, Tahsin. İlk yarı 1-1 kapanıyor. İkinci 45 dakikada Orhan’ın golüyle öne geçsek de Fenerbahçe işi sıkıya alıyor ve üç gol daha sıralıyor.
 
ÖZEL MAÇ
6 Aralık 1942 günü, Şeref Stadı’nda, Vefa ile yaptığımız hazırlık maçını 0-4 kaybediyoruz.