1979-801979-80


1979 sonbaharı da kan ve mutsuzluk kokuyordu. 16 Kasım yeniden iktidarı ele geçiren Demirel, Devraldığımız şey kuyruktur, yokluktur, kan denizidir, demiş, aynı gün TÖB-DER İstanbul şubesi eski başkanı Talip Öztürk, 19 Kasım gazeteci İlhan Darendelioğlu, 20 Kasım öğretim görevlisi Ümit Doğanay öldürülmüştü. 14 Aralık Demirel’in tarihi demeci unutulmazdı. ‘’Akaryakıt sıkıntısı nedeniyle kimse bize yüklenmesin. Ecevit bize tanklar dolusu fuel-oil bıraktı da içtik mi?’’ 1980 yılı da bir önceki yıldan farklı değildi. Her şey tepe taklak gidiyordu. 24 Ocak Demirel hükümeti ekonomik istikrar paketi bağlamında Türk parasının değerini yüzde 49 oranında düşürmüştü.  27 Mayıs MHP Genel Başkan Yardımcısı Gün Sazak öldürülüyordu. Ardından başlayan ve durdurulamayan olaylarda MHP’liler Çorum’da katliamlara girişiyor, 6 Temmuz gününe kadar süren olaylarda 48 kişi hayatını yitiriyordu. 9 Haziran isyan ettiriyordu, Yok artık, dedirtiyordu. Demirel hükümeti altı ay içinde sekizinci kez paramızın değerini düşürmüştü.             
 
Memleket ateşler içinde yanarken Alipaşa yine düzgün ve sakin bir mevsim geçirdi. 1979-80 mevsimi de başkan Cevat Aksay yönetiminde geçti. Ağustos ortasında açtık sezonu, Çukurbostan’da. Rıdvan Şumnulu başarıyla çalıştırdı ekibimizi. Ve son kez çalıştırdı. Ama ayırdında değildi bunun. Yoksa daha hüzünlü bir son olurdu kuşkusuz. İdmanlar Çukurbostan’da Salı ve Perşembe günleriydi.
 
Bu yılın bir önceki mevsimle çok benzeştiğini söyleyebiliriz kolayca. İlkin kadroda bayağı bir türdeşlik, hatta bir özdeşlik mevcut. Geçen yılın genç topçuları oluşturuyor on biri ve gerisini. Başka bir benzerlik de sene sonunda edinilen yer, alt sıraların hemen üstü.  Ama takım genç ve enerjik, iyi top oynuyor.
 
İstanbul birinci amatör kümesi yedi guruptan oluştu 1979-80 mevsiminde. Biz D’de yer aldık. Onlu bir guruptu bu. Karşıtlar, şampiyon Tophane Tayfun, güçlü kuvvetli iki armada Çelikspor ve Gürzafer, Camialtı, K.Ayasofya, Ümraniye, Yalova, Sarıyer ve küme düşen zayıf Emirgan’dı. Federasyonun sunduğu bir olanak elemeli usulde yapılan üçüncü kümeye terfi maçlarıydı. Ama birinci turda Beylerbeyi’ye elenerek tüm umutlarımızı gömecektik Dolmabahçe Stadı’na.
 
Gelelim oyunculara çevik Asım’ın yanında Fehmi ve Süleyman’ı görüyoruz kaleciler arasında.  Sağbek savunmanın yırtıcı adamı Şeref, solbek Nusret. Alt yapıdan gelen İdris Mert hem sağ, hem de solbek oynuyor. Vecdi bir diğer solbek. Ragıp ve Muhittin Boşat’a emanet savunmanın ortası. İkisi de altyapıdan. Sert ve kesici oyuncular.
 
M.Ali orta sahanın savunmaya yönelik gücü. Hamdi mücadeleci ve markajcı. Çetin Yedikuleli, komple bir futbolcu, iki ayaklı. Piç Ali lakabıyla anılan Ali Hamurcuoğlu hem orta saha, hem de sağ kanatta görev alıyor, teknik ve kuvvetli. Sarı Mustafa da zaman zaman görev yapanlardan. 
 
Sağ kanatta oynayan Atilla kuvvetli bir topçu, Aydın sağ ve sol açıkta forma giyer, golcü. Sağaçık Yılmaz da genç güçlü kuvvetli, Fuat çok koşan bir forvet. Yurdanur santrfor, golcü. Tarkan altyapıdan, pırpır.
 
Muhittin Boşat şirin bir anısını aktarıyor mevsimle ilgili. ‘’İlk maçımız K.Ayasofya ileydi. Yönetici Tatar Rıdvan, Mutlaka yenmeliyiz, almalıyız bu maçı, diye yırtınmıştı maç öncesi. Ben de çok hırslı oynamıştım doksan dakika boyunca. Gol de attım hatta. 3-1 kazanmıştık.’’ 
 
9 Eylül 1979, mevsimin açılışında K.Ayasofya’yı Muhittin, Ali ve Yurdanur’un golleriyle 3-1 yendik. Asım, Şeref, Muhittin, Ragıp, İdris, Çetin, M.Ali, Ali, Yılmaz, Yurdanur, Aydın. 15 Eylül 1979, Gürzafer ile yenişemedik, 0-0. 22 Eylül 1979, güçlü Çelikspor’a boyun eğmedik, 1-1. 29 Eylül 1979 Camialtı’ya dikiş tutturamadık, 0-1. Asım, Şeref, İdris, Muhittin, Ragıp, Ali, M.Ali, Çetin, Yılmaz (Refik), Yurdanur, Aydın.
 
7 Ekim 1979, Ümraniye’yi devirdik, 1-0. Gol Ali Hamurcuoğlu’ndan. Asım, İdris, Vecdi, Muhittin, Ragıp, M.Ali, Ali, Şeref, Aydın, Fuat, Yurdanur. 12 Ekim 1979, Yalova ile berabere kaldık, 1-1. Asım, Şeref, İdris (Murat), Muhittin, Ragıp, M.Ali, Ali, Yılmaz, Yurdanur, Fuat (Mustafa), Aydın. 24 Ekim 1979, Sarıyer’e boyun eğdik, 0-2. 28 Ekim 1979 Tophane Tayfun ile golsüz berabere kaldık, 0-0.
 
4 Kasım 1979,ilk yarının son karşılaşmasında güçsüz Emirgan’ı Ali’nin son dakikalarda attığı golle güç bela yenebildik, 1-0. Mustafa, Nusret, Murat, Şeref, Mustafa, Çetin, M.Ali, Ali, Yılmaz,  Yurdanur, Aydın. Böylece oldukça düzgün bir ilk yarı geçirmiş olduk. Yaptığımız 9 maçta 3 yengi, 4 beraberlik, 2 yenilgi aldık. Attığımız 7 gole karşın, filelerimizde 6 gol gördük. Puanımız ise 10, yerimiz beşincilik.
 
İkinci yarının ilk maçında, 17 Kasım 1979 K.Ayasofya’ya kaybettik, 1-2. 24 Kasım 1979 şendik, Gürzafer’i devirmiştik, 1-0.
 
1 Aralık 1979, Çelikspor ile yenişemedik, 0-0. Asım, Şeref, Vecdi, Muhittin, Ragıp, Çetin, Ali, M.Ali, Yılmaz, Yurdanur, Atilla.  9 Aralık 1979 Camialtı karşısında ezildik, 0-3. Zayıf karşıtımıza iki maçta hediye ettiğimiz dört puan bizi daha yukarılarda olmaktan engelledi böylece. 15 Aralık 1979 Ümraniye’ye kaybettik, 0-2. 23 Aralık 1979 Yalova’ya yenildik, 1-2. 29 Aralık 1979, Sarıyer ile yenişemedik, 1-1.
 
7 Ocak 1980 şampiyon Tophane Tayfun ile çok çetin mücadele ettik ama gücümüz yetmedi, 0-1. Fehmi, Şeref, Nusret, Muhittin, Ragıp, Çetin, Ali, M.Ali, Yılmaz, Yurdanur, Atilla. 28 Ocak 1980 günü mevsimin son maçında küme düşen Emirgan karşımıza çıkamadı, hükmen galibiz, 3-0.
 
Takımımız ikinci yarıda pek başarılı olmadı ne yazık ki. Özellikle gol kısırlığı dikkat çekti. Yaptığımız 9 maçın ancak 2 tanesini kazanabildik, bunlardan biri hükmendi zaten. 2 beraberlik, 5 yenilgi aldık. Attığımız 7 ama bunun 3 tanesini hükmen yengimiz için avantadan alıyoruz. Yediğimiz 11, puanımız 6 sadece. Şimdi toplama bakalım. 18 maç, 5 yengi, 6 beraberlik, 7 yenilgi, attığımız 14, yediğimiz 17, topladığımız puan 16.  
 
Gelelim terfi maçlarına. Federasyon üçüncü lige yükselme maçları için 33 vasıflı takım saptamıştı. Ankara’dan Güneşspor, Hacettepe, İstanbul’dan Anadolu, Hasköy, Feriköy ve Anadolu’nun bağrından kopup gelen İskenderun, Ceyhan, Mardin gibi yığınla takım. Eşleşmeler iki gurup üstünden oldu. Biz birinci gurupta yer almıştık ve rakibimiz Beylerbeyi’ydi. Maçlar iki kademeli, eleme usulü yapıldı. İlk karşılaşma 21 Ekim 1979 günü oynandı. 0-0 berabere bitti. Asım, Şeref, Muhittin, Ragıp, Murat, M.Ali, Ali, Çetin, İsmail (Ertan), Yurdanur (Yılmaz), Aydın. İkinci maç ise 28 Ekim 1979 tarihinde yapıldı, normal süresi 1-1 biten mücadeleden penaltılarla 4-5 kaybettik. Golümüz 85.dakikada Muhittin’dendi. Asım, Şeref, Nusret, Muhittin, Ragıp, Ali (Fuat), M.Ali, Çetin, Yılmaz, Yurdanur, Aydın.
 
Gençlerimiz bu sene boyunca aynen abileri gibi oldukça göz dolduran oyunlar çıkardılar. Taksim, Kasımpaşa, Yedikule, İstanbulspor, Beykoz gibi karşıtlar vardı gurubumuzda.