1953-54

1953-54
1953 güzünde uluslararası sermaye ile Menderes hükümetinin flörtü devam ediyordu. 1954 Şubat ayında İstanbul’da sıcaklık -6 dereceye düşmüş, Tuna nehrinden koparak Karadeniz’e ulaşan ve İstanbul Boğazı’na inen buzlar Boğaz’ı ve limanı kaplamış, deniz trafiğinin durmasına neden olmuştu. 2 Mayıs genel seçimler yapılmış, DP 503, CHP 31 milletvekili çıkarmış, 16 Ağustos Kıbrıs başpiskopos Makarios başkanlığında bağımsız bir cumhuriyet olmuştu.  
 
Alipaşa Bağımsız Cumhuriyeti’nde ise işler bildiğiniz gibiydi. 1953/54 ayaktopu mevsiminde Davutpaşa İstanbul ikinci amatör kümesinde yer aldı. Dört amatör küme vardı liglerde o günlerde. Birinciden dördüncüye takımlar sıralanıyordu deste deste. Kümelerden birincisi profesyonel ligin amatör ve genç oyuncularından kurulu takımlarına ayrılmıştı. Elektrik, Galatasaray, Fenerbahçe, Defterdar, Karagümrük, Beşiktaş, Beykoz, İstanbulspor, Vefa, Sümerspor, Beyoğluspor, Adalet, Kasımpaşa, Emniyet’ti bu takımlar. 
 
İkinci küme A ve B guruplarına ayrılmıştı. A’daki sekiz takım Galata, Demirspor, Hilal, Süleymaniye, Unkapanı, Beylerbeyi, Ortaköy ve Anadolu’ydu. B’deki sekizden biri bizdik, ötekiler Denizgücü, Anadoluhisarı, Topkapı, Haliç, Sarıyer, Eyüp ve Alemdar’dı.A’da Galata karşıtlarına büyük üstünlük sağladı, B’de ise Denizgücü herkesi ezdi geçti.
 
Transfer günlerinde İstanbulspor’a birkaç oyuncu verdik. Ertuğrul Andaç, bek Metin Ayhan, Salih Tuna ve değerli forvet Hilmi Kiremitçi takımdan ayrılanlar arasındaydı. Sultantepe’den gelen Ethem Kamil Güneyli ise takıma yeni katılanlardandı.
 
Denizgücü’nün dışında başaltı takımları Alemdar, Anadoluhisarı, Sarıyer ve Eyüp oldu, Davutpaşa sezon boyunca sonunculuk için Topkapı ve Haliç ile çekişti.
 
1-1 ve 1-3’lük Haliç karşılaşmaları hiç de neşeli değildi. Topkapı’ya 11 Kasım günü 2-3’lük yenilgimiz bizi en diplere gönderen bir sonuçtu. Anadoluhisarı’na 29 Kasım 1953 günü 0-2, Alemdar’a 0-1, Sarıyer’e 1-3, Denizgücü’ne 1-4 ve 0-1, Eyüp’e de 18 Nisan 1954 günü, senenin kapanış maçında 2-5 boyun eğmemiz üzücüydü tek kelimeyle.
 
Oysa mevsime 2-2’lik Alemdar maçıyla girmiş, Alipaşa’nın o günlerde çakı gibi gençler olan şimdiki ihtiyarlarını bayağı umutlandırmıştık. Şeref’te oynamıştık bu karşılaşmayı. İlk yarı 1-0 lehimize kapanmıştı. Gollerden ilki Sabahattin’dendi ama bu Sabahattin Alemdar’lıydı ve kendi ağlarına bırakmıştı meşin topu. İkincisi ise Necip’tendi. Kadromuz kalede Hayri, bekler Doğan, Hüsamettin, haflar Mehmet, Ali, Tahsin, forvet Nafi, Rauf, Hakkı, Necip, Adil’den oluşuyordu.