1973-74
1973-74


1973 Eylül ayı memleketimize demokrasinin asla gelemeyeceğini kanıtlıyordu. Seçim gezisi için Isparta’ya gelen Bülent Ecevit taş ve şişe yağmuruna tutulmuştu. Yine de 14 Ekim seçim sonuçları sosyal demokrasi için bir utkuydu. CHP 187, AP 148, MSP 48 milletvekilliği kazanmıştı. 30 Ekim 1973 Boğaziçi Köprüsü’nün açılışıyla renklenmişti ama 23 Aralık günü petrol üreticilerinin Tahran’da toplanarak aldığı karar ekonomimizi göçertecekti. Petrol fiyatlarına yüzde 130 zam yapılacaktı çünkü. 25 Aralık İsmet İnönü’nün ölümüyle hüzne gömülüyordu.1974 büyük sorunlarla başladı. Ama 25 Ocak yüzlerimizi güldürüyordu. CHP-MSP koalisyonu Bülent Ecevit başkanlığında göreve başlamıştı. 2 Mart kendi çapında bir devrimdi. İsmail Cem müdürlüğündeki TRT Televizyonu Çarşamba hariç her gün yayın yapmaya başlamıştı. 20 Temmuz TSK Kıbrıs’a hava indirme ve çıkarma hareketine başlamıştı. Harekat faşist yönetim altında inleyen Yunanistan’a demokrasi getirmiş, yedi yıldır süren cunta yönetimi sona ermiş, sürgündeki Karamanlis hükümeti kurmak için yurduna dönmüştü. 15 Ağustos Türk birlikleri Magosa’ya girmiş, Magosa, Lefkoşe, Lefke hattının kuzeyinde kalan bölgeyi denetim altına almış, böylece ateş kesilmişti. 28 Ağustos gururumuzu okşuyordu. Keban Barajı ve Hidroelektrik Santralı üretime geçmişti.           
 
Dönelim bizim mahalleye! 1971/72 mevsimi ortasında yönetimi ele geçirip, ‘’her oyuncuya bir ev, bir de araba’’ savsözüyle akıl ve sağduyu sahibi her Davutpaşalıya tırnaklarını yediren, Müfit Değer’i şeker komasına sokmayı başaran Nejat Ayberk ve arkadaşları 1973/74 mevsimi bittiğinde acı gerçeklerle yüz yüze geldi ne yazık ki. Çünkü takım üçüncü kümeden düşmüş, İstanbul birinci amatör kümenin sarp yollarına koyulmuş, evler, arabalar ve bütün ümitler tuzla buz olmuş, pespembe hayaller dumura uğramıştı.
 
Sıtkı Özcan bu günleri hatırladığında koşullardan oldukça buruk bir dille söz ediyor. Kent takımları bir belaydı, diyor. Federasyon da, hakemleriyle, gözlemcileriyle orman kanunlarına riayet etmiş, her türlü vahşiliğe, uygunsuzluğa, şiddete yeşil ışık yakmış, eyyamcılığın allahını gerçekleştirmiştir. Özcan’ın deyimiyle Davutpaşalı gençlere hakemler santrayı geçirmemişlerdir deplasmanlarda. Söz gelimi Tokat maçında, türbünlerden sıkılan kurşunlar kapalının saç damını delik deşik etmiş, kalemizden metrelerce uzakta kendini yere atan ve emekleyerek ceza sahamıza giren forvet oyuncusu için penaltı çalınmış, çılgına dönen oyuncularımıza hakem, Manyak mısınız ulan, adamlar yenilsin de, buradan ölümüz mü çıksın, diye dayılanmıştır.Ama çuvaldızı başkasına saplarken, iğneyi de kendimize batırmadan geçmeyelim! Takımımız da sık sık beceriksizce maçlar çıkarmış, asla sikletimizde olmayan Taksim’e, Amasya’ya, Sitespor’a, Yedikule’ye, Kırşehir’e, Tarsus İdmanyurdu’na iki maçta da diş geçirememiştir.  
 
Ekip mevsime futbolcu/antrenör Mustafa Yürür denetiminde girer. Çukurbostan’da çalışırız Salı ve Perşembe günleri. Mevsim öncesi hazırlıkları ise Selimpaşa kampında yapılır. Yürür’e ilk yarı sonunda doğru kapı gösterilir, yerine Müsellim Kesse gelir. Kesse de üzerine düşeni aynen 1968/69 mevsiminde olduğu gibi yerine getirir ve takımımızı bir alt lige indirmeyi başarır. 
 
Gelelim transferlere. İbrahim Tezeren Tekirdağ, Kahraman Mersin İdman Yurdu, Necmi Vefa, Yener Anadolu, Hidayet Nazilli, Affan Kasımpaşa, Muammer Paşabahçe, Turgay Eskişehir, Sedat Kütahya, Reşit Hatay, Ramazan Sirkeci, K.İbrahim Konya İdman Yurdu, Ali Evren Ceyhan, Teoman Beşiktaş, Tacettin Adalet, Mehmet Eyüp’ten geldi.  
 
Nejat Ayberk’e ikinci başkanlık görevinde Hakkı Yağız, genel kaptanlıkta ise Erol Akdoğu yardımcı olur. Maçlarımızı genelde Vefa ve Alibeyköy sahalarında oynar, iki guruplu (beyaz ve kırmızı) üçüncü kümenin kırmızı gurubunda mücadele ederiz. 21 takım yer alır gurubumuzda. Çorum, Rize, Diyarbakır, Tokat, Petrolofis, Ceyhan, Elazığ, Amasya, Tarsus İdmanyurdu, Sebat Gençlik, Urfa, Erzincan, Ereğli, Kastamonu, Nevşehir, Alibeyköy Adalet, Kırşehir, Taksim, Sitespor ve Yedikule. Dört takım düşecektir mevsim sonu.
 
HAZIRLIK MAÇLARI
1.8.1973, Çukurbostan, Bahçelievler Gençlik Gücü 4-0
İbrahim, İbrahim, Kahraman, Necmi, Yener, Hidayet, Affan, Muammer, Turgay, Sedat, Reşit ilk yarıdaki onbirimiz. Muharrem (Ramazan), Deniz, Ersin, Reyhan, Ahmet, K.İbrahim, Ali, Teoman, Tacettin, Mehmet, Haldun ikinci yarıda sahaya çıkan yiğitler. Yeni transferlerle sahaya gösterişli çıkan, iki yarıda ayrı birer onbir deneyen takımımız ilk 45 dakikayı 1-0, ikincisini 3-0 önde kapayarak taraftarlara umut aşıladı. Maçı Nejat Ayberk, Erol Akdoğu, Hakkı Yağız ve Doğan Güler izledi. Maç sonrası kadro Kumburgaz Topkapı Motel’de kampa girdi. 
 
4.8.1973, Çukurbostan, Çelikspor 3-0
Aynen Bahçelievler maçında olduğu gibi, iki ayrı takımla iki devrede mücadele eden ekibimiz sahadan iyi bir oyunun sonucunda farklı bir yengiyle ayrıldı.
 
11.8.1973, Çukurbostan, Defterdar 3-0
İlk yarı profesyonel, ikinci yarı amatör kadronun denendiği maçta takımımız birinci amatörün kuvvetli aramadası Defterdar’ı kolayca yendi.
 
14.8.1973, Çukurbostan, Cerrahpaşa 0-1
Amatör kadroyla sahaya çıkan takımımızın amacı kadroya alınacak genç oyuncuları saptamaktı. Bu nedenle sık sık oyuncu değiştirdik ve ilk 45 dakikayı golsüz kapadık. İkinci yarıda karmaşa devam etti ve sahadan yenik ayrıldık.
 
29.8.1973, Eyüp, İstanbulspor 2-2
İlk yarı 2-1 lehimize bitti. Sarı siyahlıların golübü biz kendi kalemize gönderdik. İkinci yarı rüzgarla birlikte baskısını arttıran İstanbulspor, Tahir’in kaleye geçen Muharrem’e 35 metreden attığı golle beraberliği sağladı. Erzincan deplasmanı öncesi yapılan karşılaşmada ekibimiz iyi göründü, ikinci yarıda oyuna giren Ayı Mehmet oldukça formda göründü.
 
1.9.1973, Çukurbostan, Bahçelievler 3-0
Genç takımımızın sahaya çıktığı bu özel maçı kolayca kazandık.    
 
LİG MAÇLARI
18 Ağustos 1973, Cumartesi günü mevsim açılışını Eyüp Stadı’nda yaptık, rakip Adalet. Yenişemedik, 0-0. Onbirimiz İbrahim, Necmi, Yener, Reyhan, İbrahim, Ali, Turgay (Ahmet), Affan, Sedat, Ersin, Deniz şeklindeydi. İlk 45 dakikada Ali’nin doksandan dönen serbest atışından başka güzel bir harekete rastlanmadı. Turgay’ın sağda, Deniz’in solda başarısız göründüğü bu yarı sonrasında Ahmet forma şansı buldu. Daha başarılı bir oyun sergilediğimiz bu 45 dakika boyunca tek kale oynadık diyebiliriz. Ali, Ersin ve Reyhan’ın da ataklara katılmasıyla fırsatlar da yakaladık. Ama gol yollarında becerili olamadık. Çok zevkli ve heyecanlı geçen karşılaşmada,  Adalet sahaya Eyüp formasıyla çıktı. Ama ne Eyüp seyircisi aleyhte tezahürat yaptı, ne de maçta sertlik oldu! En başarılı oyuncumuz Reyhan Günermengi gözüktü. 
 
26 Ağustos 1973 Pazar günü, Ali Sami Yen Stadı’ndaki ikinci maçımızda da golsüz beraberlikle ayrılıyoruz sahadan, rakip Yedikule, 0-0. İbrahim, Necmi, Yener, Reyhan, İbrahim, Affan, Ersin, Hidayet, Ali, Muammer, Deniz (Tacettin). Doksan dakikanın tamamı çok zevksiz ve kalitesiz geçti. Hakemin kötü idaresi, sık sık oyunu durdurması, avantaj kuralını hiçe sayması, nedense Yedikule’yi kollaması hepten tatsızdı. Denk kuvvetlerin mücadelesi daha çok orta sahada geçti. Kalelere bilinçli bir şut çekilmedi bile. Tek düzgün top oynayan Ali Evren’di. 
 
2 Eylül 1973 Pazar günü, ilk dış saha maçımızda, Erzincanspor karşısında ilk yenilgimizi aldık, 0-1. İbrahim, Necmi, Ahmet, Reyhan, İbrahim, Affan, Ali, Mustafa, Muammer, Ersin, Reşit.  Bu uzak dış saha karşılaşması için Erzurum’a kadar uçakla gittik, buradan bindiğimiz otobüsle maça yorgun argın yetişebildik. Doksan dakika denk geçti, biz daha iyiydik. Ancak 88.dakikada yediğimiz talihsiz gol ile yenik düşük, çok üzüldük.
 
9 Eylül 1973 günü kendi sahamızda Sitespor’u yenemiyor, zar zor beraberlikle ayrılıyoruz sahadan, 1-1. Golümüz son dakikada Ayı Mehmet’ten. İbrahim, Necmi, Yener, Reyhan, İbrahim, Affan, Muharrem, Ali, Mehmet, Hidayet, Reşit.  16 Eylül 1973 tarihinde ikinci dış saha maçımızı Kastamonuspor ile yapıyor ve ikinci yenilgimizi alıyoruz, 0-1. İlk beş hafta çektiğimiz gol kısırlığı dikkate değer. 450 dakikaya sadece tek gol yerleştirebiliyoruz. İbrahim, Necmi, Yener, Reyhan, İbrahim, Kahraman, Hidayet, Mehmet, Reşit, Affan, Muharrem. 22 Eylül 1973 günü kendi sahamızda Sebat’a 1-2 yenilince tehlike çanlarını erkenden duymaya başlıyoruz. Tek golümüz 20.dakikada Mehmet Sormaz’dan. İbrahim, Necmi, Yener, Mustafa, İbrahim, Reyhan, Mehmet, Hidayet, Affan, Ali, Reşit. 30 Eylül 1973 günü mevsimin belki de en büyük başarılarından birine imzamızı çakıyoruz. Ligin ikincisi Rizespor ile dış sahada 2-2 berabere kalıyor ve ilk deplasman puanını hanemize yerleştiriyoruz. İki golümüz de Ahmet Bilgin’den. Ramazan, Ahmet Nergis, Yener, Reyhan, İbrahim, Affan (Haldun), Turgay, Ali, Ahmet Bilgin, Reşit, Hidayet.
 
7 Ekim 1973 günü, yağmur altında çamur deryasına dönmüş Vefa Stadı’nda büyük ümitlerle çıktığımız Tarsus İdmanyurdu maçında hezimete uğruyoruz, 1-4. Tek gol 84.dakikada Sıtkı Özcan’dan. Ramazan, Ahmet, Yener, Reyhan, İbrahim, Ali, Ahmet, Sıtkı, Mehmet, Haldun, Hidayet. 21 Ekim 1973 günü ligin en güçlü takımlarından Tokat deplasmanında şahane top oynuyoruz. Maç belki 1-1 berabere bitiyor ama Sıtkı Özcan hakkımızın yendiğini, sahanın kurşunlarla inlediğini, nerdeyse santra yuvarlağında düşen rakip oyuncunun yarattığı penaltı nedeniyle iki puan alamadığımızı söylüyor. Golümüz Sedat’tan 68.dakikada. İbrahim, Necmi, Yener, Reyhan, İbrahim, Ahmet, Sedat, Sıtkı, Ersin, Reşit, Hidayet. 27 Ekim 1973 günü kendi sahamızda Ereğli ile oynuyor ve nihayet onuncu maçta ilk yengimizi alıyoruz, 1-0. Bu değerli golün mimarı Reşit. İbrahim, Necmi, Yener, Reyhan, İbrahim, Ahmet, Sedat, Sıtkı, Ersin, Reşit, Hidayet (Ali).
 
4 Kasım 1973 günü dış sahada senenin şampiyonu Çorumspor karşısında tutunamıyoruz, 0-3. İki genç takım oyuncumuz ilk kez on birde yer buluyor. Kaleye ilk kez geçen Muharrem Önen için tatsız bir sürpriz bu. Stoper Mehmet Ecevit için de. Muharrem, Necmi, Ahmet, Reyhan, Mehmet Ecevit, İbrahim, Sedat, Sıtkı, Ersin, Kahraman, Ali.18 Kasım 1973 günü ezeli rakibimiz Taksim karşısında yine dikiş tutturamıyoruz, gol sesi çıkmıyor mücadeleden, 0-0. Muharrem, Necmi, Ahmet, Mustafa, Deniz, Orhan, Sıtkı, Mehmet, Sedat, İbrahim, Ahmet Bilgin. On üçüncü maçımız 25 Kasım 1973 günü dış sahada Elazığ karşısında. 1-2 yeniliyoruz ve altıncı deplasmanda dördüncü yenilgimizi alıyoruz. Tek gol Ali Evren’den, 12.dakikada. Muharrem, Necmi, Yener, Mustafa, Ahmet, İbrahim, Sedat, Sıtkı, Reşit, Orhan, Ahmet Bilgin.
 
Sekizinci iç saha maçımızı 1 Aralık 1973 günü Petrol Ofis karşısında yapıyor ve 1-1 berabere kalıyoruz. Böylece sekiz karşılaşmada tek yengi ile yetiniyoruz. Gol Mehmet Sormaz’dan 72.dakikada. Muharrem, Deniz, Yener, Mustafa, İbrahim, Ahmet, Sedat, Ali, Reşit, Ahmet Bilgin (Mehmet Sormaz), Orhan.9 Aralık 1973 günü Urfa dış saha maçı yedinci deplasmanımız ve beşinci yenilgiyi tadıyoruz, 0-1. Ama yenilgiden daha acı olan Ali Evren ve Deniz ikilisinin Urfa çarşısında yaptıkları hırsızlık. Esnaftan şikayet gelince ikilinin suçu tıfıl İbrahim Tezeren’in üstüne atmaya kalkmaları daha da üzücü aslında. Ama en kötüsü Mustafa Yürür’ün olayı geçiştirmeye çalışması, oyuncuları kadro dışı bırakmaması.  16 Aralık 1973 günü kendi sahamızda nihayet Nevşehir’e geçiriyoruz dişimizi, 1-0. On altıncı maçta ikinci galibiyet. Altın değerindeki gol antrenör futbolcu Mustafa Yürür’den, 22.dakikada. Muharrem, Necmi, Yener, Mustafa, İbrahim, Ahmet, Sedat, Mehmet, Reşit, Ahmet Bilgin, Orhan. 23 Aralık 1973 günü sekizinci dış saha maçını Amasyaspor ile oynuyor ve altıncı yenilgimizi epey acı tadıyoruz, 0-3. Muharrem, Necmi, Yener, Orhan, İbrahim, Ahmet, Sedat, Mehmet, Reşit, Ahmet Bilgin, Şerif. 29 Aralık 1973 günü senenin son maçını kendi sahamızda yapıyoruz. Rakip Ceyhanspor, üçüncü yengimizi alarak yeni yıla neşeyle giriyoruz, 2-1. Alipaşa kedilerini sevince boğan goller 70.dakikada İbrahim Tezeren ve 80.dakikada Mehmet Sormaz’dan geliyor. Muharrem, Necmi, Deniz, Mustafa, İbrahim, Orhan, Sedat (Mehmet), Reşit, Adnan, Affan, Ahmet Bilgin.      
 
Yeni yılın ilk maçını 7 Ocak 1974 günü dış sahada zayıf Kırşehirspor ile yapıyor ve dokuzuncu deplasmanımızda yedinci yenilgiyi alıyoruz, 0-1. Neşet Ertaş o gece bağlamasının tellerine daha bir coşkuyla vurmuş olmalı. İlk yarının son karşılaşmasını 14 Ocak 1974 günü güçlü Diyarbakır ile yapıyor ve kendi sahamızda 0-1 yeniliyoruz. Muharrem, Necmi, Deniz, Mustafa, İbrahim, Mehmet Ecevit, Affan, Sedat, Reşit, Mehmet Sormaz, Hidayet.
 
İlk yarıya şöyle bir baktığımızda çok parlak bir tablo göremiyoruz. 20 maç yapmışız, sadece 3 galibiyetimiz var, yedi beraberlik, 10 da yenilgi. Gol yollarındaki kısırlık bu başarısızlığın ana nedeni, topu topu 12 gol atmışız, yediğimiz ise 25. Savunmamız hiç de kötü değil. Puanımız ise 13. Sonlardayız.
 
James Joyce’un doğum günü kutlamalarının yapıldığı 2 Şubat 1974 günü ikinci yarı maçlarına başlıyoruz.  Adalet karşılaşması bir başlangıç için tatsız tabi, 0-1. Muharrem, Ahmet (Necmi), Yener, İbrahim, Reyhan, Ersin, Sedat, Ali, Mehmet, Reşit, Ahmet. 10 Şubat 1974 günü Yedikule ile 0-0 berabere kalıyor ve kendi evimizde galibiyet hasretine ve gol orucuna devam ediyoruz. Muharrem, Necmi, Ahmet, İbrahim, Reyhan, Sıtkı, Sedat, Ersin, Mehmet, Reşit, Ahmet Bilgin (Mehmet Ecevit).17 Şubat 1974 günü kendi evimizde Erzincanspor’u yenemeyerek beraberlik halkalarına bir yenisini ekliyoruz, 1-1. Golümüz Hidayet’ten 84.dakikada. Muharrem, Necmi, Ahmet, Reyhan (Kahraman), İbrahim, Sıtkı, Mehmet, Ali, Sedat, Reşit, Ersin (Hidayet). 24 Şubat 1974 günü ikinci yarının ilk deplasmanına çıkıyor ve Ankara temsilcisi Sitespor’dan bir puan alıyoruz, 0-0. Berbat bir sahada oynanan maçta neyse rakipler bir penaltı kaçırıyor da Alipaşa kedilerinin keyiflerine limon suyu sıkılmıyor.   
 
İkinci yarının beşinci maçını Kastamonuspor ile evimizde oynuyor ve nihayet bir yengi alıyoruz, 1-0. Ama ilk beş maçta sadece iki gol yememiz Müsellim Kesse yönetiminde savunma kurgusunun bayağı iyi olduğunun göstergesi. Pırlanta değerindeki golümüz Mehmet Sormaz’dan geliyor, 75.dakikada. Muharrem, Kahraman, İbrahim, Ersin, Orhan, Sıtkı, Ali, Reyhan, Mehmet, Reşit, Sedat. 10 Mart 1974 günü deplasmanda oynadığımız Sebat maçı bir hatır şikesi olarak tarihe geçiyor. Sıtkı Özcan yönetim kurulunca önceden Trabzon’a yollanıyor, eski topçumuz Adnan Yavuz da altyapıyı hazırlıyor. Böylece puanlar dostça paylaşılıyor, kalpler kırılmıyor, 1-1. Golümüz Mehmet’ten, 5.dakikada. Muharrem, Ersin, Yener, Orhan, İbrahim, Sıtkı, Ali, Reyhan, Mehmet, Reşit, Turgay. 18 Mart 1974 günü kendi sahamızda Rizespor ile oynuyor ve güçlü rakibimize boyun eğiyoruz, 0-2. Böylece ikinci yarıda kendi sahamızda yaptığımız beşinci karşılaşmada sadece bir yengiyle yetiniyoruz. 24 Mart 1974 günü dış sahada Tarsus İdmanyurdu ile oynuyor ve aynen ilk yarıda olduğu gibi sahadan boynu bükük ayrılıyoruz, 0-2. Muharrem, Ersin, Reyhan, Deniz, İbrahim, Ali, Orhan, Hidayet, Sıtkı, Mehmet, Reşit.30 Mart 1974 günü senenin en neşeli günlerinden biri oluyor Alipaşa’da, ligin ağalarından Tokatspor’u kendi evimizde tokatlıyoruz, 2-1. Altın değerindeki goller 42.dakikada Mehmet ve son dakikada Ali Evren’den. Muharrem, Ersin, Deniz, Reyhan, Orhan, Ali, Turgay, Sedat, Reşit, Mehmet, Hidayet.
 
Otuzuncu hafta maçımızda, Ereğli’ye çarpılıyoruz, 0-1. Muharrem, Ersin, Deniz, Hidayet, Reyhan, İbrahim, Sedat, Ali, Mehmet, Mehmet Ecevit, Reşit. 14 Nisan 1974 günü galiba mevsimin doruğu, şampiyon Çorum’u evimizde nakavt ediyoruz, 1-0. Paha biçilmez gol Turgay’dan 26.dakikada. İbrahim, Yener, Deniz, Reyhan, Orhan, Sıtkı, İbrahim, Reşit, Mehmet, Turgay, Hidayet. 27 Nisan 1974 günü mevsimin galiba dibi, en hüzünlü gün, Mehmet Sormaz’ın 80.dakikada penaltı kaçırdığı maçta, Taksim’e 0-1 yenilip kendimizi ateşe atıyoruz. Penaltıyı atmaktan korkan Sıtkı Özcan bu maçtan sonra Müsellim Kesse tarafından türbüne gönderilip sezon sonuna kadar yedekte kalıyor. İbrahim, Yener, Reyhan, Orhan, Deniz, Sıtkı, İbrahim, Besim, Mehmet, Turgay, Reşit (Ahmet).
 
5 Mayıs 1974 günü, kendi evimizde Elazığspor’u 2-1 yenerek Alipaşa’ya umut saçıyoruz. Altın değerindeki goller 22.dakikada Turgay ve 43.dakikada Reyhan’dan. İbrahim, Ersin, Deniz, İbrahim, Mehmet Ecevit, Mehmet Sormaz, Reyhan, Ali, Turgay, Reşit, Hidayet. İkinci yarının on dördüncü maçında, beşinci deplasmanımza çıkıyoruz. Rakip Ankara’nın Petrol Ofis’i, üçüncü dış saha beraberliğini alıyoruz, 1-1. İbrahim, Ersin, Deniz, İbrahim, Mehmet Ecevit, Reyhan, Mehmet Sormaz, Ali, Turgay, Reşit, Hidayet. İkinci yarının on beşinci maçında, kendi evimizde Urfaspor’u devirerek düşme potasından azıcık uzaklaşıyoruz, 1-0. İç sahada yaptığımız onuncu maçtaki beşinci yengimiz bu. İstatistikler düzeliyor yavaş yavaş. Altın gol Ali Evren’den geliyor, penaltıdan, 20.dakikada. İbrahim, Ersin, Deniz, İbrahim, Mehmet Ecevit, Reyhan, Ali, Mehmet, Turgay, Reşit, Hidayet. Her şey düzeldi, karanlıktan aydınlığa çıktık derken, son beş hafta bize kabus yaşatıyor. On altıncı hafta maçımız karabasanlar dizisinin başlangıcı oluyor. Tarih 26 Mayıs 1974. Rakip zayıf Nevşehir ama dış sahada 1-2 yeniliyoruz, tek gol 22.dakikada Ali Evren’den. İbrahim, Ersin, Deniz, İbrahim, Mehmet Ecevit, Ali, Mehmet, Turgay, Reyhan, Besim, Reşit.
 
On yedinci haftayı evimizde geçiriyoruz. Bize bu mevsim kabus yaratan Amasya’yı yenebilsek düze çıkacağız ama olmuyor, yine mağlubiyetle ayrılıyoruz sahadan, 0-1. İbrahim, Ersin, Deniz, İbrahim, Mehmet Ecevit, Reyhan, Mehmet, Ali, Turgay, Reşit, Hidayet. 9 Haziran 1974 Ceyhanspor deplasmanında yenilgi dizisi üç maça çıkıyor ve bataklığa gömülüyoruz, 0-2. Muharrem, Ersin, İbrahim, Mehmet Ecevit, Hidayet, Reyhan, Besim, Ali, Turgay, Mehmet, Reşit. On dokuzuncu hafta maçımız tam bir intihar, zayıf Kırşehir’i kendi evimizde yenemiyoruz, 1-1. Tek gol 58.dakikada Ersin Ergülten’den, penaltı vuruşundan. Muharrem, Affan, Ersin, Reyhan, Mehmet Ecevit, Şerif, Turgay, Mehmet, Reşit, İbrahim, Hidayet. Yirminci ve son hafta Diyarbakır’dan çıkardığımız puan teselli işlevi görüyor yalnızca, 1-1. İstikamet İstanbul birinci amatör kümesi. Tek gol İbrahim Tezeren’den 73.dakika. Muharrem, Ersin, Reyhan, Mehmet Ecevit, İbrahim, Hidayet, Affan, Şerif, Turgay, Mehmet, Reşit.   Böylece başarılı top oynadığımız bir mevsimi, hak etmediğimiz bir son ile noktalıyoruz.
 
Puan cetveline bakalım şimdi. Kırk maç yapmışız. Sekiz yengi, on dört beraberlik, on sekiz yenilgi. Attığımız 25, yediğimiz 44. Puanımız 30. Altımıza aldıklarımız Taksim, Sitespor ve Yedikule. Üstümüzde Adalet var: 31 puanlı. Kıl payı düştük diyebiliriz kolayca. Şampiyon Çorum 58 puanla ikinci kümeye yükselir. Rize 57 puanla ikinci, Tokat 53 puanla üçüncü.    
 
 
Kalede Muharrem Önen istikrarlı ve başarılı bir grafik çiziyor. Hırslı, gözüpek ve korkusuz. İbrahim Yazıcı ise Kesse döneminde devralıyor kaleyi. Geri dörtlüde Necmi sağ bek, Ahmet Nergis stoper ve sol bek, İbrahim Tezeren sağ bek ve stoper, Reyhan Günermengi stoper, genç takımdan alınan Mehmet Ecevit stoper, Deniz sol bek ve sol haf, Ersin Ergülten sağ bek, stoper, Kasımpaşa’dan gelen deneyimli Yener ise solbekte yer alıyor.
 
Sıtkı Özcan orta sahanın sağında, Ali Evren solunda görev yapıyor. Mustafa Yürür, Hidayet, Üsküdar Anadolu’dan gelen Orhan, Çırçır’dan gelen çalışkan Affan, Mersin’den gelen genç Kahraman, Adana’dan alınan Besim bu mevkide ter döken öteki oyuncular.Kıvraklığı ve tekniğiyle dikkat çeken Reşit Koşar, golcü Doktor Ahmet Bilgin, genç ve delişmen Haldun İşlen, ne yazık ki çok az şans bulan Şerif Çekiçler, genç Turgay, güçlü fiziğine ne yazık ki cesaretini katamayan Mehmet Sormaz, hem fiziği, hem de efendiliğiyle dikkat çeken, Kütahya’dan alınan diş hekimi Sedat, vasatı aşamayan Muharrem forvet hattında mevsim boyu gözüküyorlar.
 
Davut Kılıç yönetimindeki genç takımımız ise mevsim boyunca çok parlak neticeler almasa da iyi oyunlar çıkarıyor, Alipaşa ahalisine bayağı umut saçıyor.