2016-2017 Yükselme Grubu Maçları

2016-17 mevsiminin SAL’daki yükselme gurubu maçları 11 Şubat 2017 Cumartesi günü başladı. Davutpaşa 1926, dokuz maçlık mücadelenin ilk ayağında, Güngörenspor ile Bağcılar Belediyesi, Mahmutbey Stadı’nda oynadı ve sahadan 1-0’lık bir yengiyle ayrıldı; Fındıkzade ahalisinin karanlık ve soğuk hafta sonuna bir ışık saçtı. Sahaya çıkan onbirimiz kalede Metin, savunmada Özkan, Sergen, Oğuzhan, Seyfettin, orta sahada İrfan, Semih, forvette Ozan, Oğulcan, Saruhan, Özgün şeklindeydi. Sıfır derecede, bıyıkların donduğu, tükürüklerin havada dikitler ve sarkıtlar gibi asılı kaldığı karşılaşmayı 114 adet civanmert Davutpaşa 1926 yiğidi izledi. Buna karşı yeni yetmelerin çoğunluğunu oluşturduğu karşıt seyirci sayısı ne yazık ki 228’di ve bizim sesimizi bastırdı. İlk dakikalarda büyük bir kaza atlattık. 8.dakikada, Büyük Başgan İskender Keleş’in, ‘Evet, penaltıydı’, değerli emekçimiz Turgay Özcan’ın ‘Hayır, penaltı değildi, oyuncu kendini yere bıraktı’ dediği pozisyonda karşıtlar penaltı kazandı. Vuruş, yapılan totem ve dualar sonucu dışarıya yönlendirildi. Bu 45 dakika boyunca oyun kurmaya çalışan bizdik ama ne kadar başarılıydık; işte bu, tartışma konusuydu. Güngören ise sert bir oyun tutturarak uzun toplarla sonuca gitmeye çalıştı; onlar da başaramadı. Devre golsüz kapandı. İkinci yarıda forma şansı bulanlar Halil İbrahim, Ahmet Can ve Anıl oldu. Bu yarıda daha baskılı, daha istekli göründük. Güngören’in rakibi bozan, gol yememeyi amaçlayan kılçıklı savunmasına karşı sürekli ataklar geliştirdik. Bunun sonucunu da 63.dakikada, karşı savunma ve kaleci anlaşmazlığında topu filelere gönderen Özgün’ün golüyle gördük. Golden sonra da iyi oyunumuz sürdü. Ancak son dakikalar geldiğinde savunmaya çekilip sonucu korumaya çalışmamız türbündeki Davutpaşa 1926 yiğitlerini epey korkuttu. Uzatmalarda kırmızı kart gören Güngörenli, taraftarlarını taşkınlığa sürükledi. Sahaya ‘yabancı maddeler’ yağdı. Polisler devreye girdi. Böylece gol yemeden maçı tamamladık ve hanemize üç puanı yazdırdık.                 
 
Davutpaşa 1926 yükselme gurubundaki ikinci maçını 19 Şubat 2017 Pazar günü, Kocasinan ile oynadı ve sahadan 1-0’lık üstünlükle ayrıldı. Bakırköy Belediyesi 1 Numaralı Sahası’nda, 15.30’da, güneşli bir havada, yaklaşık 13 derecelik bir ısıda başlayan maça çıkan onbirimiz şöyleydi. Kalede Metin, savunmada Özkan, Emre, Sergen, Oğuzhan, orta sahada İrfan, Semih, forvette Halil İbrahim, Ozan, Özgün, Saruhan. Karşılaşmaya ilgi büyüktü. Stadı dolduran 978 adet Davutpaşa 1926 yiğidine karşın, maçı şereflendiren türbün liderimiz Vedat Arda’nın TSE onaylı elektronik aygıt sayımına göre 143 tane Kocasinan taraftarı maç boyunca takımlarını destekledi. İlk 45 dakika boyunca çok üstün oynadık. Ayağa pas yaptık, rakip kalede tehlikeler yarattık. Buna karşın bitirici vuruş yapamamamız soyunma odasına golsüz eşitlikte gitmemize neden oldu. İkinci yarıya hızlı girdik. Araya atılan pası iyi kovalayan Özgün 47.dakikada takımımızı öne geçirdi. Bu yarıda forma şansı bulanlar Seyfettin, Ahmet Can ve Muzaffer oldu. Kahverengi kavuniçi armada bu devre boyunca da çok üstündü ancak ikinci golü bulmakta becerili davranamadı. Buna rağmen SAL klasman gurubunda ikinci maçımızı da kazanmayı bildik; puanımızı 6’ya çıkardık ve bu hafta sonunu iki altyapı yenilgisiyle hüzünlü geçiren Fındıkzade ahalisi ve Esekapı mırnavlarını sevindirdik.    
 
Davutpaşa 1926 SAL klasman gurubu maçlarının üçüncüsünü 25 Şubat 2017 Cumartesi günü, gurubun lideri Alibeköyspor karşısında oynadı ve sahadan 0-2 yenik ayrıldı; yükselme gurubunda ilk mağlubiyeti tattı. Bayrampaşa Büyükşehir Belediye Stadı’nda 15.30’da, 11-12 derecelik ısıda, futbol için uygun koşullarda başlayan karşılaşmaya çıkan onbirimiz kalede Metin, savunmada Özkan, Oğuzhan, Sergen, Emre, orta sahada Başar, İrfan, Semih, forvette Oğulcan, Özgün, Ozan şeklindeydi. Türbünde toplanan 299 Davutpaşa 1926 yiğidinin desteğine karşın ilk 45 dakika ne yazık ki Alibeyköy hakimiyetinde geçti. Topa hükmeden, akın geliştiren onlardı. Kaleci ve savunmamız arasındaki eşgüdüm noksanlığı nedeniyle zaman zaman korkuyla gözlerimizi kapasak da karşıtlar yeterli beceriyi gösteremediler öne geçmek için. Bizim ataklarda ise Özgün ve Oğulcan ile yakaladığımız fırsatların golle sonuçlanmaması belki talihsizlikti ama Ozan’ın boş kale yerine topu avuta göndermesi türbün liderimiz Sayın Vedat Arda’nın kafasında tutam tutam saçların yolunarak eksilmesine neden oldu. Devre böyle biter derken bir şok golle geriye düştük. Emre’nin eline çarpan topta hakem tereddütsüz beyaz noktayı gösterdi. Böylece soyunma odasına neşesiz gittik, 0-1. İkinci yarıda forma şansı bulanlar Halil İbrahim, Seyfettin ve Anıl oldu. Devreye iyi giren biz olduysak da 59.dakikada bir karşı atakta, gole giden karşıt forveti düşüren Oğuzhan’ın neden olduğu penaltı atışıyla iki farklı geriye düştük. Son yarım saat tam Alibeyköy’ün istediği gibi geçti; bir türlü oyuna egemen olup, gücümüzü rakibe kabul ettiremedik. Böylece dişli bir rakibe dişimizi geçiremeyerek sahadan boynumuz bükük ayrıldık.                            
 
Davutpaşa 1926 yükselme gurubu maçlarının dördüncüsünü 5 Mart 2017 Pazar günü, Paşabahçe ile Sarıyer Belediyesi, Çayırbaşı Stadı’nda yaptı ve Büyük Başkan Ertuğrul Baba’nın doğum günü şerefine sahadan 1-0’lık önemli bir yengiyle ayrıldı. 13 derecelik ısıda, futbola çok elverişli koşullarda oynanan maçı izleyen yiğitlerin sayısı, türbün liderimiz, bir numaralı seyircimiz Sayın Vedat Arda’nın elektronik sayım aygıtlarına bakılırsa tam 181’di ve güvenilen kaynaklara inanacak olursak Paşabahçe seyircilerinin ezici çoğunluğu Çayırbaşı’nın yerini tutacakları yerde, haklı olarak sert bir kıştan sonra yüzünü gösteren yaşlı güneşin altında Asya yakasında kalmayı yeğlemişti. Sahaya çıkan onbirimiz kalede Mahir, savunmada Özkan, Emre, Sergen, Oğuzhan, orta sahada İrfan, Semih, Ahmet Can, forvette Oğulcan, Özgün, Seyfettin şeklindeydi. İlk yarı daha iyi top oynayan, akın yapan, üstünlüğünü kabul ettiren bizdik. Bunun sonucunu da 25.dakikada sağdan Oğulcan’ın ortasını kafayla filelere gönderen Özgün ile bulduk. Ancak bu yarıda Özkan’ın şahane şutunun üst direğe çarptıktan sonra kaleye girmemesi büyük talihsizliğimizdi. İlk yarıyı 1-0 önde bitirdik. İkinci yarıda oyuna girenler Ozan, Utku ve Bülent oldu. Bu devre daha dengeli geçti. Belki Paşabahçe daha baskılı gözüktü ama gollük fırsatlar yaratan bizdik. Oğulcan’ın kaçırdığı iki fırsat dışında, Sergen’in direkten dönen serbest atışı türbünü dolduran Davutpaşa 1926 yiğitlerini üzdüyse de maçı başkanımızı sevindirerek bitirdik ve üç puanı cebimize koyduk.       
 
Davutpaşa 1926 yükselme gurubundaki beşinci maçını 11 Mart 2017 Cumartesi günü, gurubun iddaalı takımı Feriköy ile yaptı ve sahadan 3-3 berabere ayrıldı.  Avcılar Belediyesi, Atatürk Stadı’nda saat 16’da başlayan karşılaşmaya çıkan onbirimiz kalede Mahir, savunmada Özkan, Emre, Sergen, Oğuzhan, orta sahada Ahmet Can, Semih, İrfan, forvette Oğulcan, Ozan, Özgün şeklindeydi. Yaklaşık 6-7 derecelik ısıda, ancak çok kuvvetli rüzgarın etkisiyle sıfıra yakın hissedilen, çok soğuk ve gebertici bir havada, türbünde takımlarını yalnız bırakmayan, gırtlaklarını yırtarcasına kahverengi-kavuniçi forma için destek veren Davutpaşa 1926 yiğitlerinin sayısı, maça zatürree olmayı göze alarak, sıcacık yatağından kalkıp hasta hasta gelen, eşinin çocuğunun itirazlarını umursamayan türbün liderimiz, bir numaralı taraftarımız Sayın Vedat Arda’nın titiz ölçümüne inanacak olursak 194’tü. Buna karşın karşı türbüne yerleşen kırmızı beyazlı renklere aşık seyircilerin toplamı 99’dan fazla değildi. Maça arkasına aldığı rüzgarın da itici gücüyle hızlı giren ve ilk on beş dakikada gol fırsatları yakalayan takımımız oldu. Ancak Ozan ve Semih elverişli pozisyonlarda becerili davranamadı. Feriköy ilk akınını 18.dakikada yaptı ve golü buldu. Kazanılan serbest atışta, barajdan dönen ve yeniden vuruşu kullanan oyuncunun önüne düşen top,  şimşek gibi filelerimizle öpüştü.  Sonrasında bastıran ve gol arayan yine bizdik. Ancak yine Ozan ve Ahmet Can yakaladıkları fırsatları olumlu kullanamadılar. Artık bir kez daha ‘atamayana atarlar’ kuralının işlemesi kaçınılmazdı ve devrenin uzatma dakikalarında önce ofsayt diye duraklayan savunmamızın hatasıyla, ardından da, hemen santra sonrasında, Mahir’in kaleden açıldığı bir anda, uzaktan savrulan bir vuruşla soyunma odasına 0-3 geride gittik; üstün oynadığımız bir 45 dakikayı farklı geride kapadık. İkinci yarıda forma şansı bulanlar Halil İbrahim, Saruhan ve Kenan oldu. Bu yarıya da çok hızlı giren ve baskılı bir oyun tutturan biz olduk. Kaçan gollerin ardından 60.dakikada, forvetin yapamadığını yapan Emre düzgün bir vuruşla rakip fileleri yokladı. Ardından yine bir başka savunmacı Oğuzhan kafayla golleri ikiledi. Uzatmalarda sevinen bu kez biz olduk. Ceza sahasında oluşan karambolde Oğuzhan’ın vuruşu bize bir puanı getirdi. Sözün özü doksan dakika tek kale oynadık ama efsane bir beceriksizlikle farklı bir yengi alacağımıza bir puanla yetindik.                 
 
Davutpaşa 1926 SAL klasman gurubundaki altıncı maçını, ikincilik için çekiştiği Şile Yıldız ile yaptı ve sahadan 2-1’lik bir yengiyle ayrıldı. Saat 16’da Paşabahçe Stadı’nda başlayan maç yaklaşık 10 derecelik bir ısıda, zaman zaman yağmur altında oynandı. Onbirimiz kalede Metin, savunmada Saruhan, Sergen, Oğuzhan, Emre, orta sahada Semih, Ahmet Can, İrfan, forvet Oğulcan, Özgün, Seyfettin şeklindeydi. Eşi rahatsızlanan, türbün liderimiz, bir numaralı taraftarımız Sayın Vedat Arda’nın yokluğunu; sahanın uzaklığını, havanın serin ve yağışlı oluşunu zerrece umursamayan, kanları fokur fokur kaynayan, cesur yürekli 200 Davutpaşa 1926 yiğidi, maç boyunca takımlarını büyük bir coşkuyla destekleyerek hiç hissettirmedi bile. Asya takımı olmanın getirdiği üstünlükle, 250 kadar Şile Yıldız seyircisi de karşı türbünde konuşlanmıştı. Maça hızlı giren ve ilk 15 dakika baskı kuran kahverengi-kavuniçi formalı cengaverlerdi. Ancak gollük fırsatlardan, çoktan alıştığımız gibi yararlanamadık. Devrenin geri kalan kısmı denk güçlerin mücadelesi biçimindeydi. Ancak 34.dakikada Semih’in sağdan gelen ortayı ceza sahası içinde gole çevirmesi türbünümüzde bir neşe rüzgarı estirdi. İlk yarının en ilginç pozisyonu 38.dakikada gerçekleşti. Ceza sahamız içinde ilkin bir elle oynama, ardından da yaka paça rakibi  indirmemizi görmeyen hakem, pek yetenekli olmayan ama çok tecrübeli ve pişkin oyunculardan kurulu rakibin cinnet geçirmesine yol açtı. Bu curcuna içinde neyse soyunma odasına 1-0 önde girmeyi başardık. İkinci yarıda forma şansı bulanlar Ozan, Halil İbrahim ve Kenan oldu. Bu yarıyı çok daha iyi oynayan, sayısız gol fırsatı yakalayan, rakibi ezen bizdik. Ancak ‘atamayana atarlar’ kuralını unutmamız başımızı yine derde soktu. Ceza sahamızda Saruhan’ın ıskasıyla başlayan ve gelişen pozisyonda, hakem penaltıyı bu kez gördü ve çaldı! Şile Yıldız’ın eşitliği sağlaması oyuncularımızı daha da kamçıladı. Ama goller kaçmaya devam etti, türbünü dolduran Davutpaşa 1926 yiğitleri de saçlarını tutam tutam yoldu, durdu. Böylece ahlar vahlar arasında karşılaşma 1-1 bitecek denirken, uzatmalarda ceza sahası içinde yakaladığı topu iyi değerlendiren Emre ile öne geçtik, çok sevindik.
 
Davutpaşa 1926 SAL klasman gurubundaki yedinci maçını 25 Mart 2016 Cumartesi günü A gurubunun üçüncülüğe göz dikip, BAL’a çıkma planları yapan, zorlu rakibi Küçükköy ile oynadı ve sahadan 1-2 yenik ayrıldı. Avcılar Belediyesi, Atatürk Stadı’nda saat 16’da başlayan karşılaşmaya çıkan onbirimiz kalede Metin, savunmada Özkan, Sergen, Oğuzhan, Emre, orta sahada Ahmet Can, Semih, İrfan, forvette Oğulcan, Özgün, Seyfettin şeklindeydi. 14 derecelik ısıda, bahar havasında, düzgün bir zeminde yapılan maçın ilk kırk beş dakikası büyük üstünlüğümüzle geçti. Top dolaştırdık, rakibe baskı yaptık, nefes aldırmadık. Bunun verimini de 20.dakikada aldık. Savunmadaki başarısının yanında, sık sık ileriye çıkarak önemli gollere imzasını atan stoperimiz Oğuzhan bir köşe atışından gelen ve karambol yaratan topu, ceza sahası içinden filelere başarıyla gönderdi. Ardından ataklarımız art arda geldi ve rakip bunaldı. Ancak  kaçan gollük fırsatlar tabelayı değiştirmedi. Dahası ender gelişen Küçükköy ataklarından birinde meşin yuvarlağı filelerimizde görünce, ahlar vahlar arasında ilk yarı 1-1 eşitlikle kapandı. İkinci yarı ilkinin tam aksine Küçükköy’ün canlı oyunuyla başladı ve golü kalemizde bulduk. Geriye düşen takımımız oyunu rakip sahaya yıktıysa da, yine gollük fırsatlar yarattıysa da pek becerili vuruşlar yapamadı. Bu yarıda oyuna girenler Saruhan, Halil İbrahim ve Kenan oldu. Böylece hiç beklemediğimiz ve Fındıkzade ahalisini derin üzüntülere boğan bir yenilgi aldık.     
 
Davutpaşa 1926 SAL klasman gurubundaki sekizinci maçını, gurubun iddaasız takımı Karabekir ile yaptı ve  sahadan 1-5 yenilgiyle ayrıldı. 2 Nisan 2017 Pazar günü Çayırbaşı Stadı’nda, saat 16’da başlayan karşılaşmaya kalede Metin, savunmada Enes, Oğuzhan, Sergen, Emre, orta sahada Başar, İrfan, Ahmet Can, forvette Barış, Özgün, Ozan onbiriyle çıktık. 14 derece sıcaklıkta, düzgün bir zeminde yapılan mücadeleyi tam 99 Davutpaşa 1926 yiğidi izledi. Ümraniye ilçesi temsilcisi Karabekir seyircisi ise havanın güzelliği, mesafenin uzaklığı, takımlarının zirve mücadelesinden kopması nedeniyle ortada gözükmedi. İlk 45 dakikaya fırtına gibi giren oyuncularımız ne yazık ki dakikalar ilerledikçe hakimiyeti rakibe kaptırdı. Dahası anlaşılmaz bir dağınıklık içinde bocaladı. Bu dağınıklık içinde bocalama da geriye düşmemize neden oldu. Karabekir kalecisinin büyük hatasıyla, Özgün ile eşitliği yakalasak da devreyi 1-2 geride bitirdik. İkinci yarıda forma şansı bulanlar Halil İbrahim, Seyfettin ve Kenan oldu. Bu yarı büyük bir telaş içinde bocalamamız gerçekten türbünde toplanmış Davutpaşa 1926 yiğitlerini çok üzdü. Panik içinde rakip kaleye yüklenen topçularımız geride çok boşluklar bırakınca da Karabekirliler üç gol daha bulup maçtan dört farklı yengiyle ayrıldılar, 1-5.  
 
Davutpaşa 1926 SAL klasman gurubundaki dokuzuncu ve son maçını 8 Nisan 2017 Cumartesi günü gurubun halim selim takımı Kurtköy ile yaptı ve çok zorlu geçen maçtan sonra, sahadan 3-2’lik sevindirici bir yengiyle ayrıldı. Selimiye Stadı’nda, saat 16’da başlayan karşılaşmaya çıkan onbirimiz kalede Metin, savunmada Enes, Oğuzhan, Başar, Emre, orta sahada Ahmet Can, İrfan, Saruhan, forvette Ozan, Halil İbrahim, Seyfettin şeklindeydi. Art arda gelen Küçükköy ve Karabekir yenilgileriyle son on beş günü moralsiz geçiren ama hafta içi yapılan yönetim kurulu toplantısıyla yeniden dirilen ve yüzleri gülen Davutpaşa 1926 yiğitlerinden tam 82 tanesi türbüne kahverengi kavuniçi formalı cengaverleri desteğe gelmişti. Hava koşulları mevsim için düzgündü; yaşlı ve yorgun güneş ara sıra yüzünü göstererek Selimiye kedilerini mutlu ediyordu. İlk 45 dakika hakimiyetimizde geçti. Değerlendiremediğimiz fırsatların yanında, İrfan’ın şutunun direkten dönmesi talihsizlikti kuşkusuz. Ama klasman gurubunda edindiğimiz berbat alışkanlık gereğince, devre biterken yine gol yememiz oldukça sinir bozucuydu! 40.dakikada seyrek gelişen Kurtköy ataklarından birinde, ceza sahası yayının üstünden yapılan sert vuruşu önleyemedik ve soyunma odasına 0-1 geride gittik. İkinci yarıda forma şansı bulanlar Barış ve Anıl oldu. Bu yarının ilk dakikalarında serbest atıştan gelen muazzam bir şutla iki farklı yenilgiye düşerek başladık. Ama büyük bir mücadele gösteren takımımız maçı buradan çevirmeyi Ozan, Emre ve Halil İbrahim’in golleriyle çevirmeyi başardı ve puanını 16’a çıkardı. Maç sonrası Davutpaşa 1926 yiğitlerinin sevinci görülmeye değerdi! Yaşa, Davutpaşaaaaaa!