ZEKİ YOLPARS
ZEKİ YOLPARS (1911- ?)
 
Ruhçözümü başvuru kitaplarına göz attığımızda deliliğin ‘normal diye tanımlanan çizgiden sapma’ şeklinde buluyoruz tanımlamasını. Bu doğrultuda sanatın farklı dallarında, geleneksel anlayıştan uzaklaşmış ürünler sunan yaratıcılar bu adla etiketlenmiştir.
 
Gündelik yaşamımızda da alışagelmiş kurallara uymayan bireyler için kullanırız bu sıfatı. Kış günü kısa pantolonla gezenlerden, parmakarası terlik giyenlerden tutun da yaz günü kalın hırkalarla dolaşanlara kadar. Tabi delilerin tümünü aynı kaba tıkıştırmayalım. Deliliğin de sayısız türü var çünkü. Zararlı olanları, zararsızları, çeşit çeşit. Ama ayrıntıda boğulmayayım, hemen ayaktopu alanına geçeyim.
 
Futbolumuzda da sayısız ‘deli’ lakaplı oyuncu gelip geçmiştir yüklü tarihimizden. Sanki en namlısı, 1974-75 mevsiminde, Avrupa kupası ikinci tur maçında, İskoç temsilcisi Dundee United’a 40 metreden savurduğu füzeyle Bursaspor’u Avrupa kupalarında üst tura taşıyan Vahit Doğan diye hatırlıyorum.
 
Davutpaşa 1926 cephesinde de deliler oldu kuşkusuz. İlk aklıma gelenler yetmiş başlarında kadromuzda yer alan Deli Nevzat ile seksenlerin başında, ikinci ligde mücadele eden takımda sağbek olarak dikkat çeken ve uzun saçları nedeniyle Kız Süleyman diye de anılan, Deli Süleyman.
 
Ama kuşkusuz ilk delimiz, otuzlu yıllardaki güçlü B takımımızda solbekolarak göz dolduran Zeki Yolpars’tı. Ben burada susup, sözü Davutpaşa 1926 tarihinin ilk 25 yılını mükemmel belgeleyen Hava Albayı Mahir Yağızer’e bırakayım. 
 
‘’Deli Zeki diye anılan Zeki Yolpars 1329 yılında İstanbul’da doğdu. Ankaragücü’nde futbola başlayan Zeki, B takımımızda solbek olarak yetişti. Çok sert ve temiz futbolu vardır. Altmışlı yıllarda Mevlanakapı’da bakkaliye yönetir. Davutpaşa maçlarına gelmez ve ilgilenmez.’’