YAŞAR YILDIZ


Kimdir ?
 
 
 
Ayaktopu emekçisi Yaşar Yıldız 1944 İstanbul doğumlu, ama nüfusunda 1945 yazıyor, aldanmayın!
 
Yıldız’ın ailesiSamatya oturdu. Anne Edirneli, baba Bulgar göçmeniydi. Küçük Yaşar ilkokuluSamatya İlkokulu’nda okudu. Orta ikiye kadar Bakırköy Karma Ortaokulu’nda dirsek çürüttü sonra sokaklara açıldı.
 
Altmışların başında Yedikule’de çıktı lisansı. 1965’de askerdi. Jandarmagücü’nde gösterdi maharetlerini.
               
Ordusporlular gördüler, beğendiler onu. Genç Yaşar 1967 sonunda geldi bu Karadeniz iline. Saha topraktı, yağmur yağdığında balçığa dönüşüyordu. Ve sık sık yağıyordu yağmur.
 
İki buçuk yıl sürdü bu deneyim. Orta haf oynadı. Süpürüyordu. Yanındaki Mehmet Dilber ise boyluydu, kesiciydi. Antrenör İsfendiyar Açıkgöz’dü, iyi ve efendi biriydi. Bek de oynadı Yaşar arada sırada.
 
Davutpaşa’nın efsane topçusu Rafet Vural da geldi oraya. 1968 yazıydı. İkilinin arası iyiydi. Yıldız onu sahada çok hırçın, ama şahane bir topçuydu diye anımsıyor. Saha dışında ise uyumlu biri diye.
        
1968-69 mevsiminde Orduspor’u Tamer Güney çalıştırdı. Yıldız onun için çok iyi antrenör, iyi insan, diyor. Ama ekliyor, Rafet ile arası iyi değildi. Çünkü Rafet de, o da iyi insanlardı ama ikisi de sinirli, kolayca hırçınlaşan, öfke saçabilen kişiliklerdi, diyor.
 
Bir ekleme daha Rafet Vural için. Orduspor seyircisi nedense sevmezmiş Rafet’i. Maçlarda küfür de ederlermiş üstelik bu değerli topçuya. 1968-69 mevsimindeki iç saha Antalyaspor  maçında, penaltı kazanmış mor beyazlılar. Topun başına kimse geçmek istemiyormuş. Rafet, Ben atarım deyip kullanmış atışı. Toplara mermi gibi vuran oyuncumuz abanmış ve meşin topu buluşturmuş ağlarla. Sonra kendine acımasızca bağıran seyircilerin yanına gidip indirmiş şortunu.   
 
Yaşar Yıldız’a döneyim şimdi. 1970-71 mevsimi Konya İdmanyurdu’na geliş, burada iki sene. Sakatlık geçiriyor. Bilek. Ağır çatlak.
 
1972 transfer Karagümrük’e. İki yıl da kırmızı siyahlılarda, stoper.
 
1973-74 Davutpaşa’da. Üçüncü kümeden o sene düşen takımda. Ama Mustafa Yürür ile çatışıyor, kadroda şans bulamıyor. Gerisin geriye Yedikule’ye dönüş. Yine Karagümrük’e sonra. 1975-76 harç bitti, yapı paydos.
 
Antrenörlükte sıra. İlkin Davutpaşa,1994 yılı. Başkan Erdoğan Özgür. Genç takımı çalıştırıyor Yaşar Yıldız. Henüz antrenör diploması yok. A takımına da bakıyor arada. Hayati Küçükçavdarçalıştırıyor A takımını. Yedi maçta sıfır çekiyor. Davut Kılıç ve Sıtkı Özcan el koyuyor duruma. Takım toparlanıyor. Başarılı oluyorlar. Yaşar Yıldız’ın elindeki genç takım canavar gibi. İki yıl sürüyor teknik adamlık.
                    
Sonra Yeşildirek, Yedikule, Davutpaşa (1996-97), Yeşildirek (altı yedi yıl). 2004, Çelikspor’da şampiyonluk, İstanbul ikinci amatör kümede. Yedikule yeniden, Vardarspor’da şampiyonluk, ikinci amatör küme. Dahası çok iyi bir altyapı oluşturdu bu sonuncusunda, dostun düşmanın imrenerek baktığı.
 
Yaşar Yıldız beş yıldır yine Yedikule’yi çalıştırıyor.