YALÇIN CİVEZ
Davutpaşa 1926 ailesi içinde bolca sayıda bulunan Kastamonulular hakkında,demirbaşlarımızdan Hüseyin Güngör ve Turgay Özcan kesin ve net bir ayrım yapar. İkili der ki, ‘’İki tür Kastamonulu vardır, ilkine Kastamonulu, ikincisine Özkastamonulu denir. Kastamonulular anayurtlarını asla unutmayan, sık sık bu topraklara ziyaret yapan yiğitlerdir, oysa Özkastamonulular biraz benliğini yitirmiş, topraklarını ihmal etmiş kişilerdir’’. Unutulmaz başkan Müfit Değer’in ailemize armağan ettiği, yetmişlerde attığı kontra toplarla Esekapı kedilerinin hayranlığını kazanan Cumhur Değer de benzer bir ayrışmayı dile getirir. Ona göre de bir yanda Has Davutpaşalılar vardır, öte yanda kendini Davutpaşalı sananlar. Yalçın Civez bu bakış açısına göre elbette hasın hası bir Davutpaşalısayılmalı çünkü hem genç takımımızda forma giymiş bir yiğit o, hem de yaşayan en yaşlı iki Davutpaşalıdanbiri olan babası Necati Civez (1931)ellili yılların ortasından, altmışların ortasına kadar yıllarca takımımızın sağbek mevkisinde forma ıslatmış sert ve kavgacı bir savunmacı.
 
İskender Keleş öncülüğünde Davutpaşa 1926’nın yeniden doğuşunun yaşandığı 2012 sonrası Yalçın Civez hem Perşembe toplantılarında, hem maçlarda Alipaşa kedilerinin yakından tanıdığı bir yüz oldu. Civez3 Nisan 1956 doğumlu ve doğum günü pastasını Derviş Ay ile birlikte üflüyor. Tabi Fotoğrafların Efendisi’nden 13 yıl daha kıdemli bizim kirli gezegenimizde.
 
Civez katıksız bir Fatih delikanlısı aslında. Doğumundan 21.yüzyılın başına kadar Davutpaşa Mahallesi, Değirmen Sokak’ta oturmuş. Yeni yüzyıl sonrası ise emekli olunca rotasıBeylikdüzü’ne çevrilmiş.
 
Necati Baba topçuluk, kahvecilik, Alamancılık yapmış, Münevver Anne ise ev hanımı. İkisi de sağ, maşallah! Kızkardeş Serpil de ev hanımı, annesi gibi.
 
Hekimoğlu Alipaşa İlkokulu, Davutpaşa Lisesi Civez’in ilk ve orta öğrenimini gördüğü okullar. 1974 mezunu. Lise yılları Genç Yalçın’ın kahverengi kavuniçi formayı taşıdığı dönem. 1973-74 yıllarında genç takımımızda stoperlik yapmış. Ama hayat mücadelesi ile ayaktopu bir arada yürümeyince erken yaşta bırakmış ikincisini.
 
Civez’in iş hayatı çok erken başlamış. 1974’te, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Devlet Matbaası’nda. Ama aynı iş yerinde çalışan bir başka sağlam Davutpaşalı Nadir Özomay ile tanışamamış bir türlü. Çünkü Genç Yalçın çalışırken, Genç Nadir askermiş. Genç Nadir askerden döndüğünde ise Genç Yalçın yolunu tutmuşmuş askeri birliğinin.
 
Askerlik 1976-78 yılları arasında gerçekleşmiş. Denizciymiş. İskenderun acemi birlik.Usta birliği ise ZonguldakFilyos;radarda çavuşmuş.
 
Askerlik sonrası Civez altılı ganyan ve spor toto bayiliği açmış. 21.yüzyıla kadar Kızıl Elma’daymış dükkan. 2000 yılı emekliliği imliyor.
 
Evlilik 1979 senesinde Nihal Nanım ile. İki oğuldan Anıl (1980) Onur Marketler Gurubu’nda satın alma müdürü, Başar (1985) ise emlak komisyonculuğu yapıyorRemax’ta.
 
Civez’in hayatta en çok zevk aldığı şeyler maça gitmek ve Anıl’ın kızı, sevgili torunuyla vakit geçirmek. Unutamadığı Davutpaşalılar ise başta Babür Bentürk olmak üzere Rafet Vural, Bediz Baysal, Turgut Yüksel, Eşref Yetiş ve Oktay Mat.
 
CivezDavutpaşa 1926 ailesinden en çok Necip Timurözü, Mehmet Ecevit, İskender Keleş ve Serdar Niğbolu ile yakın ilişkiler içinde.
 
Civez eskiden Hürriyet okuruymuş, şimdilerde internetten izliyor olan biteni. Başar’ın bilgisayarını kullanıyor bunun için. Türk Sanat Müziği tutkunu, favorisi Müzeyyen Senar. Sinemaya pek düşkün değil ama yetmiş ve seksenlerde Zeki Alasya ve Metin Akpınar ikilisini izlemek için sık sık Devekuşu Kabare’ye gidermiş.
 
Civez kitap okumuyor, hayvanları, özellikle köpekleri uzaktan sevecen gözlerle izliyor. Hükümetin dış politikasından memnun değil, ama ekonomimizi olumlu buluyor. Yazlıkçılık Altınoluk’ta ama yüz felci geçirmiş olduğu için doktorlar kulaç atmayı yasaklamışlar ona. Ve hiç araba kullanmamış nedense.
 
Civez kendisini ‘’çalışkan, dürüst, başkasına asla zarar vermeyen, cömert ve iyi huylu biri’’ olarak tanımlıyor.