VELİ KAYNAKÇI
Uçsuz bucaksız Davutpaşa 1926 ailesine baktığımızda Makedonya, Arnavutluk ve Selanik’ten, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’ya, Karadeniz’den Akdeniz’e uzanan geniş bir coğrafyanın değerli evlatlarıyla dolu olduğunu görüyoruz. Yetmişlerde Adnan Yavuz, seksenlerde Hasan Limanoğlu gibi yiğitlerin temsil ettiği Pontus diyarının ilk temsilcisi ise genç ve B takımlarımızda yetişmiş olup otuzlu yıllardaki harika futboluyla Esekapı semtinin gözbebeği olmuş Veli Kaynakçı’ydı.
 
Bizlere armağan ettiği defterleriyle yirmili ve otuzlu yılları öğrenmemizi sağlayan Hava Albayı Mahir Yağızer takım arkadaşını şöyle anlatıyor. ‘’Davutpaşa’nın genç ve B takımlarında yetişmiş olan Veli Kaynakçı asil ve sağlam bir orta haftır. 1934 yılında Davutpaşa’ya gelen Veli 1332’de Trabzon’da doğmuştur.
 
1936 yılına kadar devamlı çalışan Veli tahsil icabı Trabzon’a gitmiş, orada da Mahir Yağızer ile Trabzon İdman Ocağı’nda oynamıştır.
 
Veli Kaynakçı, Davutpaşa formasıyla Trabzon’da idmana çıkarak kavuniçi-kahverengi formayı ilk defa Trabzonlulara tanıtmıştır.
 
Veli Kaynakçı futbolu bıraktıktan sonra subay olmuştur, Beşiktaş’ta ikamet eder. Emekli subaydır. Davutpaşa’yı çok sever, takip eder fakat maçlarına gelmez.’’