VEDAT ARDA

Fındıkzade’nin bu kara kışta çöp konteynerlerinde umutsuzca ve umarsızca yiyecek arayan emekçi kedileri de, Beylikdüzü’nün bilge kanaryaları da aynı düşüncedeler aslında. Davutpaşatürbünü, maç sonu yiğit topçulara ‘En büyük Davutpaşa’ çektiren veAlipaşa’nıncefakar ve vefakar ahalisini, hiç bıkmadan, hiç usanmadan yıllardır kalorisi bol, müthiş lezzetli, tam yağlı tuzlu fıstıklarıyla besleyen, coşkulu ve taşkın taraftar Vedat Arda olmadan düşünülemez.
 
 
Arda eski ve güzide bir Davutpaşalı, kıdemli bir Çukurbostan müdavimi. Birçok Davutpaşa büyüğü gibi oğlak. Tuttuğunu koparan cinsinden hem de. Aynen Ali Atik, namı cihanı tutmuş Şerif ve Metin Çekiçler kardeşler, ya da İsmail Erdoğan gibi. Vedat Arda 2 Ocak 1964 günü dünyaya gelmiş. Ama doğumu Esekapı’dan epey uzakta olmuş. İzmir’in Kemalpaşa ilçesinde gerçekleşmiş bu mutlu olay. Tam elli iki sene önce.
 
 
Baba Mehmet Tevfikzırai donatım müdürü, anne Ayten ev hanımı. Baba Tevfik’in sık sık tayini çıktığı için Küçük Vedat bol bol yer görmüş, böylece çok gezenin çok bildiğinin somut tanıtı olmuş. Sırasıyla Kemalpaşa, Torbalı, Tepeköy, Söke ve Ödemiş kaldırımlarını çiğnemiş pitipiti adımlarla.
 
 
Küçük Vedat ilkokuluKemalpaşa İlkokulu’nda, ortayı DavutpaşaLisesi’nde okumuş. Demek ki Baba Tevfik rotayı yetmişlerin ortasında Konstantinopolis’e çevirmiş. Orta bittiğinde Küçük Vedat hayat okuluna gitmeyi daha cazip bulmuş olmalı ki iş hayatına atılmış. Erken kalkan yol alır, düşüncesiyle olmalı. Çalıştığı alan tekstilmiş
 
 
Sene 1980. 12 Eylül faşist darbesi henüz yapılmamış olmalı. Genç Arda’nın ilk çalıştığı yer Eminönü’nde Kastelli işhanında bir gömlekçi atölyesi.Aile o günlerde FındıkzadeAlipaşa’da. Nevbahar Mahallesi, Topçu Emin Bey Sokak, Saray Apartmanı’nda oturuyor.
 
 
Genç Arda’nın ortaokuldan sonraki yıllarıAlipaşa’da geçiyor. Evlerinin arka bahçesi bostanlıkmış. Genç Arda’nın ilk futbol aşkı burada başlamış. Çocukluk arkadaşıMustafa Abacı’yla bahçede çok top koşturmuşlar. Dahası bahçenin dar alanında sınırlı kalmayıp mahalle takımları Volkangücü’nükurmuşlar.Ve Çukurbostan’dasayısız maç yapmışlar.
 
 
Genç Arda kaleciymiş ve tek hedefi dev kaleci Bediz Baysal abisi gibidev bir kaleci olamasa bile, sinirli kaleci Muharrem Önen gibi çok iyi bir kaleci olabilmekmiş. Hayallerin de bir sınır var elbette!
 
Genç Vedat’ın ilk Davutpaşa sevgisi Alipaşa’da başlamış. Bir gün Alipaşalı Sefer abisi genç Vedat ve arkadaşlarını Davutpaşamaçına götürmüş, böylece hepsinin içinde aşka benzer duygular fokurdatmış. Bu Davutpaşatutkusu öylesine kocamanmış ki Fındıkzade’denVefa Stadı’na o fokurdayan hislerle yürüyerek gidermiş genç Davutpaşacengaverleri. Edirnekapı da neymiş!Deplasmanlara bile uzak yakın demeden yol alırlarmış hep bir arada. Edirne’den Lüleburgaz’a, Keşan’a hatta Karabük’e kadar.Genç Arda koyu bir taraftar kimliğiyle  neredeyse tüm maçlara gitmiş. Takımını asla yalnız bırakmamış. Ne kar dinlermiş, ne yağmur, ne çamur.
 
Arda’nın altını çizdiği bir şey de, Davutpaşakulübü sayesinde seksenli yılların ortasında genç takımımızda oynayan kankası Hakan Çolpan iletanışmış olması. Bu birliktelik ona önemli bir katkı sunmuş, dostluk, dayanışma gibi kutsal kavramları daha iyi tanımış bu arkadaşlık sayesinde. 
 
Arda askerliğini 1984 yılında yapmış. Ankara Muhabere Okulu’nda. Askerlik sonrasında ise Davutpaşa takımına duyduğu bu sadakat, bu candan bağlılık kendisini yönetim kuruluna kadar taşımış doksanlı yıllarda. 1993 Temmuz ayındaki genel kurulda başkan seçilen Erdoğan Özgür’ün yönetim kadrosunda yer almış. Kulübün malzemeleri, lisansları ve bir yığın sorumluluk onun güçlü omuzlarına yüklenmiş böylece.
 
Arda’nın tekstil hayatı çok uzun ama özetle 17 sene İpaşTekstil’de çalıştığını belirteyim, bir de 2012 yılında emekli olduğunu.
 
Arda 1992 senesinde dünya evine girmiş,  1994 doğumlu bir oğlu var. Aile şimdi Beylikdüzü’nde oturuyor. 
 
Doksanlı yıllar sadece Derin Devlet cinayetleri, İç Savaş ve bankaların Cinnet Hortumu’yla anılmayacak. Bu senelerde tek tük olumlu şeyler de oldu çünkü. Bunlardan biri de Arda’nın yaşamına başka çok önemli bir unsurun girmiş olması. Sevimli ve bilge kanaryalar bunlar.
 
İzmir Serinofil derneğine üye olmuş Arda. Mehmet Ali Angı ve oğlu Nurettin Angı üye olmasına yardımcı olmuşlar. Böylece yaşamında büyük bir zenginlik doğmuş  Arda’nın. Koskoca bir evrenin kapısı açılmış önüne. Açıl susam açıl!
 
Doksanlı yıllardan beri Vedat Arda  çevresine daha bir bilinçle, daha bir gören gözlerle, daha sivrilmiş bir algıyla bakıyor böylece.