UĞUR KÜLÜNKOĞLU

 

Aynen 201 numaralı üyemiz tiyatrocu/belgeselci/öğretim görevlisi Levent Kurumlu gibi kavuniçi-kahverengi renklerle 2015 senesinde tanışan 398 numaralı üyemiz Uğur Külünkoğlu’ya Fındıkzade kedileri özellikle 2019 senesinde sık sık katıldığı Perşembe toplantılardan aşina.

 

Külünkoğlu 11 Eylül 1964 doğumlu, doğum günü pastasının mumlarını, kimbilir, belki de ailemizin beyaz saçlı prensi Alaaddin Güler ile birlikte aynı saatlerde üflüyor!

 

Külünkoğlu Kazım Karabekir İlkokulu, Erenköy Kız Lisesi gibi okullarda ilk ve orta öğrenimini görmüş. Ardından girdiği Anadolu Üniversitesi’ndeki öğrenimini hayata erken atılma gayreti nedeniyle yarıda bırakmış.

Külünkoğlu’nun orta ve lisede Erenköy Kız lisesi voleybol takımında başarılı bir sporcu geçmişi var. Pasör çaprazı olarak göz doldurduğunu ve dönemin başarılı kulübü Vinileks’ten transfer teklifi aldığını ancak ulaşım nedeniyle, yani Vinileks antremanlarının evine oldukça uzak bir semtte yapıldığı için bunu geri çevirdiğini biraz hüzünlü gözlerle hatırlıyor.

 

Külünkoğlu’nun sporcu geçmişinde yurdumuzun ilk kadın futbol takımı olan Dostlukspor deneyimi de önemli bir yer tutuyor. Külünkoğlu takımın en tecrübeli oyuncusu olarak, daha sonraları hakemlik de yapan Lale Orta’dan neşeyle söz ediyor.

 

Külünkoğlu’nun iş hayatı erken yaşlarda başlıyor. Seksenlerin başında bir tanışın ofisinde evrak düzenleme, Aksigorta’da yöneticilik derken, 21.yüzyıla girerken de Alo Vera’da acenta sahibeliği. Emekliliği 2008 senesi sonlarında.

 

Külünkoğlu’nun 1989-94 seneleri arasında süren bir evliliği olmuş, bu beraberlik bitmiş olsa da 13 Şubat 1990 günü dünyaya gelen, Kınalıada yüzme kulübünde lisanslı yüzücü olarak sayısız birincilikler kazanan ve iki binlerin ortalarından itibaren on sene kadar Fenerbahçe’nin yıldız, genç ve A takımlarında voleybol oynayan kızı, fıstıkların en fıstığı Elifsim Korucu onun yeryüzündeki en değerli, en çok sevdiği varlık kimliği taşıyor.

 

Aydın Baba ve Merih Anneden olma Külünkoğlu’nun Neşe isimli bir ablası, bir de Gamze isimli kızkardeşi var.

 

Külünkoğlu bugün yüzme sporuyla haşır neşir, okumayı (eşi Belgin liseden okul arkadaşı olan Sunay Akın favori yazarı ve kankası) ve uzun yürüyüşleri çok seviyor. Müzik denince Cem Adrien (Ataşehir kedileri kulağımıza Uğur’un Cem’e aşık olduğunu fısıldıyor) ve Fazıl Say en çok kulak verdikleri. On parmağında on marifet olan Külünkoğlu’nun aşçılığı ise Asya Yakasında dillere destan.

 

Külünkoğlu bugüne kadar Erenköy, Göztepe, Sahrayı Cedit ve Ataşehir kaldırımlarında izini bırakmış çok  yaman bir Atatürkçü. Tek kahramanının Mustafa Kemal olduğunun altını kalın kalın çiziyor.

 

Külünkoğlu Davutpaşa ailesiyle birlikte olmaktan çok mutlu ve ailemizin bütün üyelerini seviyor. 2019-20 mevsiminde de birinci amatörden yeniden süper amatöre yükseleceğimize yürekten inananlardan biri.