TURGAY ÖZCAN


Kimdir ?
Seksenli yılların ilk yarısında Davutpaşa formasını giyen Turgay Özcan kulübümüze sağlam ve sert bir sağbek kimliğiyle hizmet sunmuş bir Alipaşaayaktopu emekçisi. Bugün de kulübün olmazsa olmazlarından, demirbaşlarından. Tutya Sokak’taki lokal ondan sorumlu. Fındıkzade kedilerine de elinden geldiğince yardımcı oluyor.
 
Murat Turgay Özcan 21 Ekim 1960 doğumlu. Aile evi Alipaşa İlkokulu’nun hemen bitişiğindeymiş.  Melek anne ev hanımıymış, Bayram baba ise Cerrahpaşa Hastanesi’nde bir emekçi. Turgay Özcan’ın bir de erkek kardeşi var.
 
Özcan öğrenim hayatına Hekimoğlu Alipaşa İlkokulu’nda başlamış, bir yıl burada okuduktan sonra, Emin Ali Yasin İlkokulu’nda dört yıl daha temel bilgiler almış. Orta ve lise yılları ise Sakarya’da geçmiş. Arifiye Öğretmen Okulu mezunu. Çok parlak bir okul yaşantısı olduğunu söylüyor. Ama futbol ve iş hayatı bu mesleği icra etmesine engel olmuş ne yazık ki.
 
Özcan futbol hayatına Sakarya’da okul takımında başlamış. Ama spora yatkınlığı başka dallarda da etkin olmasına önayak olmuş. Voleybol, basketbol ve masa tenisi faaliyetlerine de katılmış okul yaşantısı boyunca.
 
1979 senesi hem ailenin İstanbul’a dönüşünü imliyor, hem de Özcan’ın Davutpaşa forması giyişini. Semt çocuğu olması nedeniyle Rıdvan Şumlulu tanıyormuş kendisini. Seçmeleri kolay geçmiş. Ama büyük bir tereddüt de yaşamış bu sene boyunca. Kasımpaşa da istiyormuş onu bu günlerde. Hangisine gideyim derken, epey kafası karışmış. Yalpalamış.
 
1981-83 yılları arasında askerlik dönemi başlıyor Özcan’ın. Acemi birliği İzmir, Narlıdere, usta birliği ise Kıbrıs. İstihkambölüğündeymiş. Narlıdere seçmelerinde Karagücü’ne seçilmesine karşın, bölük komutanının izin vermemesi oldukça talihsizlikmiş tabii. Ama Geçitkale’de topçuluğunu göstermiş, başarılı maçlar çıkarmış.  Askeri karmanın aranan oyuncularından olmuş.
           
Özcan futbol biçemini şöyle anlatıyor. ‘’İki ayağım da vardı. Savunmada görev alırdım. Hem sağbek, hem de solbekoynardım. Gidip gelen bir savunmacıydım. Kondisyonum iyiydi. Sert oynardım ama kasti hareketlerden kaçınırdım. Bu nedenle sarı kart, kırmızı kart görmezdim hiç.’’
 
Özcan kişiliğiyle ilgili ise, ‘’Sessiz sakin biriyim, kolay sinirlenmem’’ diyor.
 
1983 senesi yeniden Davutpaşa’ya döndüğü günler, başkan Hadi Türkmen, üçüncü kümedeyiz. Zaman zaman A, zaman zaman amatör takımın formasını giyiyor. Sağbekmevkisi onun. Yalçın Güzel de zehir gibi sol tarafta. Üç yıl ter döküyorlar.
 
1986 yılında Özcan’ı bu kez Şehzadebaşı’nda buluyoruz. Amatör kümenin güçlü takımına gelişi patronunun teşvikiyle. Selami Öztürk Vefa kulübünün başkanı aslında, ama bu amatör kulübünü de satın almış her nedense. Tekstilci patronunu kıramadığı için Özcan üç yıl da bu formayı ıslatmış. Hem gurup, hem de İstanbul şampiyonluklarıyla dolu günler.
 
1989 senesi ise evlendiği yıl Turgay Özcan’ın. Futbolu bırakıyor bu nedenle, tamamen işine odaklanıyor. Aynur hanım ile giriyor dünya evine. 1992 doğumlu Aslınur bu birlikteliğin ürünü.
 
Özcan 1985 senesinde girdiği iş dünyasında tek bir şeye yoğunlaşıyor. Tekstil alanında çalışıyor hep. 2009 yılına kadar sürüyor bu uğraşı. Dolu dolu 24 yıl. Bunun on yılı Selami Özdemir ile birlikte. İş yeri Merter’deymiş. 2009 senesinde emekli oluyor. Sakin bir yaşamı seçiyor.  
 
Özcan topçulardan sadece Maradona’ya hayranlık duyuyor, Milliyet gazetesi okuyor. Bilgisayar ve interneti yoğun biçimde kullanıyor. Amaç daha çok arkadaşlarıyla iletişim.
 
En çok sevdiği şeylerin futbol, voleybol ve basketbol olduğunu belirtiyor. Televizyonda bu tür izlenceleri kaçırmamaya çalışıyor. NTV Spor, Fenerbahçe TV, CNBC-E en çok izlediği kanallar. Spor olarak bu günlerde sadece masa tenisi oynuyor. Tuttuğu takım sarı kanaryalar.
 
Ailesiyle yurtiçi ve yurtdışı seyahatlere çıkmaktan hoşlanıyor. Beş yıldır Büyük Çekmece’de oturuyor. Erdek’te de yazlığı var.
 
Müziği ise sözsüz olması koşuluyla seviyor ve dinliyor. Klasik müzik yapıtlarına daha çok kulak veriyor. 1993 yılından beri araba kullanıyor. Ama talihsiz epey. Astra’sını çaldırmış, üstelik de sigortalı değilmiş. Polo’suyla da kaza yapmış 2010 yılında. Bu nedenle beş yıldır arabası olmadığını söylüyor.
                            
Hayvanları seviyor, Mina isimli bir Yorkshire Terrier’si var. Üç yaşında. Turgay Özcan hayvanları sevdiği gibi, çevreye de duyarlı bir yurttaş.
 
Davutpaşa günlerinden en çok Hüseyin Güngör ile yakın. Kankalarmış, iletişimleri hiç kesilmemiş. Davutpaşa anıları içinde en ilginç olanı Bakırköy’de bir kulüp gecemizde, çekilişte kendisine üç altın çıkmasıymış. Ama cömertlik gösterip, kavuniçi kahverengi renklere hediye etmiş bunları.
 
Tarihe kazınan Gezi direnişi ile ise, Bu konunun ayrıntılarını bilmiyorum ama başbakanımızın öfkeli tavrı ve kibri nedeniyle kalbim direnişçilerden yana, diyor.