SERGEN SARP


2015-16 mevsiminde A takımımızın savunmasında kesici olarak görev alan ve sarp dağlar benzeri geçit vermezliğiyle Esekapı kedilerinin kalbinde önemli bir yer edinen Sergen Sarp 7 Eylül 1993 Zeytinburnu doğumlu. Ailemizin başaklarından. Doğum gününe baktığımızda, unutulmaz stoperimiz Zihni Aydın (1944) ile aynı gün dünyaya gelmiş olması da ilginç aslında. 7 Eylül’ü Stoperlerin Günü olarak ilan edebiliriz demek ki!
 

 

Sergen Sarp üç kardeş. Okula ve futbola yedi yaşında başlamış. İlk takımı Damlaspor. Yedi sene oynamış orada. Sırasıyla ikişer sene de Başakşehir, Kocasinan, Çerkezköy, Selvispor ve Selimiye’de geçmiş.

 

Sergen okula Bozkurt İlkokulu’nda başlamış, liseyi Zühtü Kurtulmuş’ta okumuş. Şu anda Marmara Üniversitesi Besyo’da son sınıf antrenörlük öğrencisi. Şu anda doğup büyüdüğü Zeytinburnu’nda ikamet etmekte.

 

Şimdi Deniz Atak’a bırakalım sözü. Öğrencisini o anlatsın. ‘’Sergen savunmamızın belkemiği, stoper olarak oynuyor. Sağ ayaklı. Hava hakimiyeti üst düzey. Topu oyuna sokmasını da çok beğeniyorum. Kalıplı olmasına karşın süratini kullanmasını iyi biliyor. Patlayıcı gücü olmasa da uzun mesafede oldukça süratli. İlk hamlelerini yapmakta da mahir. Rakip santrforlara yüzünü döndürtmüyor kolay kolay. Gol şansı da var üstelik. Kenar ortalarında kafa vuruşlarıyla karşıt kalecilere tatsız sürprizler yaratabiliyor. Ayrıca müthiş frikikler atabiliyor, hem sert, hem de falsolu. Çok sert bir oyuncu olmasına karşın bu sertliği asla rakibe kasti hareketlerle uygulamıyor. Bu nedenle sarı kart görmesi tamamen pozisyon gereği gerçekleşiyor.

 

Sergen geçmiş yıllarda amatör kümelerde yılın en iyi stoperi seçilmişti. Ben kendi adıma onu bu seneki süper amatörün en iyi üç stoperinden biri olarak görüyorum. Hemen ekleyeyim, savunmanın göbeğinde birlikte oynadığı Utku’yu da bu üçe sokarım kolayca. 

 

Gelelim kişisel özelliklerine. Sergen çok düzgün bir genç, dört dörtlük diyebilirim. Namazında niyazında. Hak yemez, arkadaşlarına karşı çok yardımcı. Uyum sorunu da sıfır olan örnek bir sporcu.’’