ŞEMSETTİN ÖZYEDİERLER
ŞEMSETTİN ÖZYEDİERLER (1914-?)
 
Davutpaşa 1926 tarihinde büyük önem taşıyan Özyedierler kardeşlerden Şemsettin Özyedierler’i Hava Albayı Mahir Yağızer, paha biçilmez defterlerinde, altmışlı yıllarda şöyle anlatıyor. ‘’1332’de semtimizde doğan Şemsettin Özyedierler genç takımdan yetişmiş, kulübe sayısız hizmetlerde bulunmuş ve halen en koyu taraftarlarımızdan biri olarak içimizde bulunmaktadır. Tam bir amatör ruhlu olan Şemsettin, aynen Mahir Yağızer gibi muhtelif sahalarda bir günde üç maç yapmış fedakar bir sporcudur. Ondaki renk ve kulüp aşkı kendini feda edecek kadar fazladır. Bu centilmen sporcu arkadaşlarına küfür edildiği zaman kendini ön plana atarak muarızları susturmasını da bilirdi. Bir an kulüpten uzaklaşmamıştır.’’
 
Şimdi de yönetim kurulumuzun değerli üyesi Can Özyedierler anlatsın amcasını. ‘’Şemsettin amcam hayatını Kocamustafapaşa’da Hacı Hamza mahallesinde geçirdi. Yaşamı boyunca namuslu bir emekçi olarak var oldu. Zeytinburnu’ndaki silah fabrikasında bir zanaatkar olarak çalıştı, oradan emekli oldu.   
 
Şerife Yenge ev hanımıydı, kulakları ağır işitirdi. Şemsettin Amcamın üç çocuğu vardı. Halime isimli bir kızı, bir de iki oğlu. Bir zamanlar Türk Hava Yolları’nda çalışan Nurhan ve belediyede memurluk yapan, rahmetli olan Zeki. 
 
Şemsettin amcam kendi halinde biriydi. Kahvede hoşkin oynamak en büyük zevkiydi. Tabi bir de kafa çekmesini severdi. Esekapı’daKorçalı adındaki meyhanenin müdavimlerindendi.
 
Şemsettin Amcamın ayırıcı özelliklerinden biri çok cesur oluşu ve kavgalara girmekten çekinmeyişiydi. O günlerde zaman zaman Karagümrük’ten, Kasımpaşa’dan gelip mahallemizi basan serserilere karşı çıkan semtimizin yiğit delikanlıların en başında Şemsettin Amcam yer alırdı.’’