SEDAT SELÇUK
Esekapı kedilerinin 2013 senesinden bu yana tanıyıp sevdiği Sedat Selçuk, bir rivayete göre Çin Seddi’ne kadar uzanan, uçsuz bucaksız Davutpaşa 1926 İmparatorluğu’nun yeni sevdalılarından biri. Alipaşa kedilerinin Sedat’a duyduğu sevginin kökeninde bu yeni üyemizin taşıdığı hırs, kazanma arzusu ve yenilgiyi asla kabullenmeme gibi sporun olmazsa olmazları yer alıyor kuşkusuz. Ama Fındıkzade kedilerinden bazıları da Sedat abilerini, türbünde doksan dakika boyunca bütün hata yapan topçulara, teknik adam yanlışlarına isyan edip, bu isyanı bulutlara kadar yükselen haykırışlarla dile getirdiği için azıcık içerlemiyorlar değil! Ama Zeytinburnu ve Kasımpaşa kedileri bu ifade sertliğini Sedat abilerinin sapına kadar delikanlı oluşuyla, kalbinin temizliği ile bütünleştirip, eleştirilere pek acıtmayan patiler atarak itiraz ediyorlar.
 
Sedat Selçuk has bir Zeytinburnu delikanlısı. 24 Nisan 1969’da gözlerini bu  ilçeninBeştelsiz semtinde açmış. 1990 yılına kadar burada yaşamış, top oynamış. Son 26 senedir de 21.yüzyılda muazzam bir dönüşüm yaşayan, tepeden tırnağa yenilenme çabasına girmiş Kasımpaşa’da oturuyor ailesiyle birlikte.
 
Hüseyin Baba elektrik işleriyle kazanmış ekmek parasını, Hüsniye Anne ise ev hanımıymış; ikisi de artık aramızda değil.
 
Fatma Süslügil İlkokulu, Mensucat Santral Ortaokulu, 100.Yıl Ticaret Lisesi Sedat’ın ilk ve orta öğrenimini gördüğü okullar. Aynı zamanda ilk futbol deneyimlerinin de yaşandığı yerler.
 
Sedat’ın lisansının çıktığı kulüp ise semtinin kulübü, Beştelsiz. Yaş 16. Orta sahada yer almış, sağ ayaklı bir topçuymuş. Hem tekniği, hem de sert futboluyla göz doldurmuş. Gol şansı da varmış topa iyi vurduğu için. İki yıl burada top teptikten sonra postallı günler başlamış.
 
Sedat’ın yaşamının kırılma noktası oldukça hüzünlü. Çünkü seksenli yılların sonlarında yolu dev farelerin cirit attığı Şeref Stadı’na düşmüş ve genç yetenek fabrikatörleri Serpil Hamdi Tüzün ve Ufuk Pak’ın karşısına çıkmış. Denendiği maçta attığı kontra toplar hocaların çok hoşuna gitmişolmalı ki, soyunma odasına girmeden, Ufuk Pak elini omuzuna koymuş ve şöyle demiş ona. Oğlum bayağı yeteneklisin, gel bizde oyna. Genç oyuncu şaşırmış, yutkunmuş, ama heyecandan nutku tutulduğu için cevap verememiş. Sonra düşünmüş. Ailesinin ekonomik koşulları pek olumlu değil, öyleyse her gün nasıl gelip gidecek idmanlara?
 
Böylece Şeref Stadı yerine Bilecik jandarma alayının yolunu tutmuş. Sene 1989. Usta birliği günleri ise Diyarbakır Çınar ilçesinde geçmiş. Bölük takımlarında futbol zevkini tatmin etmiş.
 
1990 senesinde askerlik dönüşü Ayla Hanım ile yaptığı evlilik rotayı futboldan iş hayatına çevirmesine neden olmuş Sedat Selçuk’un. Birleşmenin meyveleri, İstanbul Ticaret Üniversitesi, mücevher mühendisliği bölümünden mezun olan Suat (1992) ve Nevinnur (1999).
 
Sedat’ın 26 yıllık faal iş yaşamı oldukça hareketli geçmiş. Muhasebe, özel şoförlük ve sayısız ticari etkinlik ile. Kavuniçi kahverengi renklere bağlılığının yanında koyu bir Beşiktaş taraftarı.
 
Şu anda Mercedes’inin direksiyonunu sallıyor. Müthiş bir sürücü olduğuna Akatlar kedilerinden Zebercet, Ziya ve Zambo tanıklık ediyor pati sallayarak.
 
Sedat Selçuk bilgisayar ve internet kullanıcısı. Türk Sanat Müziği tutkunu. Futbol maçlarını izlemeyi, yüzmeyi, voleybol oynamayı seviyor.
 
Siyaset dendiğinde yüzünü buruşturuyor ama çok üstüne giderseniz dış politikadan ve ekonominin gidişatından, maliye bakanımız Ali Filler’in aksine hiç memnun değil. Hayvanlara uzaktan bakıyor, film seyretmekten ise hoşlanıyor. Aşk ve gerilim filmleri yeğledikleri.