SALİH KUPŞİ
SALİH KUPŞİ (1899 – 196X)
 
Davutpaşa kulübünün kuruluşuna baktığımızda liseyle yani dönemin rüştiyesiyle aramızda sağlam bağlar olduğunu görüyoruz. Kulüp federe olmadan önce bile futbolla bütünleşmiş, sayısız sporcu yetiştirmiş değerli bir lise bu. Kuşkusuz Kocamustafapaşa’nın yıldız kurumlarından biri. Her Kocamustafapaşalı gurur duyuyor olmalı bu okulla.
 
1481 yılında kurulan Galatasaray Lisesi’nin ardından, eğitim veren ikinci Türk okulu olma özelliğini taşıyor çünkü Davutpaşa Lisesi. 1485 yılında hayata geçirilmiş, Davut Paşa tarafından. Ama bizde Davut Paşa çok, hemen belirtmek gerekiyor bu Paşa kim diye. II. Beyazıt’ın sadrazamı Davut Paşa bu. Tabii o dönemde bir sübyan mektebi Davutpaşa, lise değil. Cumhuriyet dönemine bayağı var daha.
 
Şimdi 1926 yılında Cemiyetler Kanununa uygun şekilde kavuniçi kahverengi renkleri kuran isimleri bir kez daha hatırlayalım şimdi. İsmail Eriş, A.Fahri Erturhal, Ali Rıza Öğüt, Saim Öğüt, Fehmi Unç, Emin Kumraloğlu ve Salih Kupşi bu yiğitler. Tabi hepsi mektepten Davutpaşalı.
 
Şimdi de Davutpaşa 1926 tarihinin ilk çeyrek yüzyılını bizlere mükemmel belgelerle sunan Hava Albayı Mahir Yağızer’in bu değerli kurucumuz için söylediklerine kulak verelim.
 
‘’Davutpaşa’nın müessislerinden olan, kıymetli umumi katibimiz Salih Kupşi senelerce kulübümüze maddi-manevi yardımlarda bulunmuş ve maçlarda çok heyecanlanan bir idarecimizdi. Altmışlı yıllarda kaybettiğimiz bu büyüğümüzün yakınlarına başsağlığı diliyoruz.’’