RÜŞTÜ ÇALAPALA
RÜŞTÜ ÇALAPALA (1913-19XX)
 
Albay Mahir Yağızer özene bezene hazırladığı Davutpaşa tarihi defterlerinde tarihimizin ilk genç takımına büyük yer verir. 1934 yılı sonbaharında kurulan bu genç takım maçlarının tüm kadroları, tüm ayrıntıları, atılan goller, oynanan stadlar detaylı biçimde anlatılmıştır. Çünkü unutmayalım Yağızer de bu şahane genç takımın önemli bir parçası ve gol makinası santrforuydu.
 
1934 güzünden sene sonuna kadar sadece üç maç yapan takımımız, hemen dikkat çekmiş ama asıl başarılarını bir sene sonra gerçekleştirmişti. 1935 yılında ışıl ışıl parlayan ve tarihimizin en parlak armadalarından birini oluşturan gençler bu sene boyunca oynadıkları 20 maçın 19’unu kazanmış, sadece 1 maçta yenilmişlerdi.
 
Özellikle hiç değişmeyen ve ilerleyen yıllarda yıldıza dönüşen oyunculardan kurulu olan forvetlerimiz rakip filelere gol yağdırmışlardı otuzların ortasında. Adil Özyedierler, Vecdi Öge, Mahir Yağızer, Doktor Fethi Adal ve Ömer Akalın’dı bu yiğitler.
 
İşte Rüştü Çalapala da bu takımın bek ve haf hattında yer bulan yiğitlerimizden biriydi. Mahir Yağızer takım arkadaşını şöyle tanıtıyor bizlere. ‘’1331’de İstanbul’da doğan Rüştü Çalapala takım içinde Sallabaş lakabıyla anılırdı. Genç takımımızın başarılı bir bek ve haf oyuncusuydu. Savunmacı olmasına karşın daha çok gücüyle değil, tekniğiyle oynardı. Oyuncu olduğu otuzlu yıllarda takıma çok yararlı olduysa da kırklardan itibaren ortalıkta hiç gözükmemiştir.’’