RUHİ TÜMEY
RUHİ TÜMEY (1909-19XX)
 
Davutpaşa 1926 kuruluşundan itibaren Alipaşa ve Esekapı semtleriyle yakın ilişkiler kurmuş bir spor kulübü. Kurucu yedi üyenin birçoğunun yönetici kimliği taşımalarının yanında futbol takımının da topçuları olmaları (İsmail Eriş, Emin Kumraloğlu, Fehmi Unç gibi) bunun en önemli tanıtı zaten. Bu bağlamda formamızı giymiş sayısız topçuyu ilerleyen yıllarda çalıştırıcı, başkan, asbaşkan, genel kaptan ya da yönetim kurulu üyesi olarak görüyoruz.
 
Bu örneklerden biri de semtte Arap Ruhi olarak tanınan ve çok sevilen yiğitlerimizden Ruhi Tümey. Tümey oldukça güçlü bir görünüm sunduğumuz, otuzlu yıllarda haf hattının çok başarılı bir topçusu olarak parlamış ve 1941 yılına kadar formamızı ıslatmıştı. Ama kaderin oyunu diyeyim; ilk şampiyonluğumuzu yaşadığımız 1941-42 mevsiminde bu sevinci ne yazık ki futbolu bıraktığı için tadamamıştı.
 
Albay Mahir Yağızer defterlerinde bu değerli futbol emekçisini şöyle tanıtıyor. ‘’1327 doğumlu Arap Ruhi diye tanınan ve sevilen, senelerin emektar topçusu 1933 senesinde Sirkeci’den geldi. Uzun bir futbolculuk ve idarecilik yaşantısı oldu. her an kulüp ile ilgilenir, maçları takip eder. Hakiki bir Davutpaşalıdır.’’