RECAİ ERSİN

DAVUTPAŞA 1926 TARİHİNDE BUGÜN: SEKSENLERİN İKİNCİ YARISINDA FORMAMIZI GİYEN, ERZİNCAN HALK OYUNLARI UZMANI RECAİ ERSİN'İN DOĞUMU

Fındıkzade kedilerinin futbolculuğuyla olduğu kadar halk oyunları dansçılığı ve eğitmenliğiyle, dahası sigortacılık mesleğinde edindiği deneyimiyle de yakından tanıdıkları Recai Ersin ailemizin Cerrahpaşa’yı mesken tutmuş yiğitlerinden biri.

Ersin 15 Ekim 1965 Lüleburgaz doğumlu. Ali Rıza Baba emekçiymiş, Lütfiye Anne ev hanımı; dördü de erkek dört kardeşler. Ersin’in yaşamının ilk on beş senesi bu Trakya kentinde geçmiş. Aile 1980 yılında Fatih’e gelmiş, Ersin bir daha çok sevdiği ilçesinin dışına çıkmamış.

Lüleburgaz Emrullah Efendi İlkokulu, Lüleburgaz Ortaokulu, Beyoğlu Atatürk Erkek Lisesi Ersin’in ilk ve orta öğrenimini gördüğü okullar. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne giriş olduysa da, hayat mücadelesi okulu bitirmeden bırakmasına neden olmuş Ersin’in.

Ersin futbol yaşantısına, altmışlı yıllarda doğmuş her Türk genci gibi mahalle arasında başlamış. Lüleburgaz minik takımının kaptanlığını yapması 1980 senesine rastlıyor. Kavuniçi-kahverengi formayla tanışması ise 1986-87 senesinde. Amatör takımımızda solbek mevkiinde mücadele vermiş. Sol ayaklı olan Ersin savunmada yer almasına karşın tekniği ve aklıyla oynarmış. Kimseye tekme atmamış, sarı ve kırmızı kartlarla hiç arası olmamış böylece.

Vatani hizmet 1987-88 senelerinde. Aydın 1.Jandarma Er Eğitim Taburu’nda geçmiş 18 ayı. 12 ay boyunca da bölük takımının kaptanlığını yapmış. Tugaylar arası yapılan turnuvalarda elde edilmiş birçok başarıda pay sahibi.

Ersin’in iş yaşamı erken başlamış. Lise ikideyken 1981 yılında sigortacılık mesleğine girivermiş. Halk oyunlarıyla haşır neşir olması da aynı tarihlerde. Halk oyunları hocası sigortacıymış. Kurslarda yeteneğini ve çalışkanlığını gördüğü Ersin’e yanında çalışmasını teklif etmiş.

Ersin 36 senedir bu mesleği icra ediyor. Şu anda AXA Sigorta’nın acentası, 1997 yılından beri de Fındıkzade Karagül İş Hanı’nda bürosu.

Ersin’in halk oyunlarındaki uzmanlık dalı Eğin yöresine odaklı. Erzincan’ın bu kendine özgü folkloruyla tanınan bölgesi Davutpaşa 1926 yiğidinde büyük bir sevgi ve tutku uyandırıyor içerdiği acılar ve duygu yüküyle.

Ersin dünya evine girişi 1990 yılında Hacer Hanım ile. Çiftin iki çocuğundan Beykent Üniversitesi, Bankacılık ve Finans Bölümü mezunu Almila 1994, Ali Rıza ise 2004 doğumlu.

Ersin futbol dünyasında Rensenbrick’in üstüne topçu tanımıyor. Osman Arpacıoğlu ve Alpaslan Eratlı da unutulmazları arasında.

Hobileri halk oyunları oynamak ve öğrenci yetiştirmek, tarihi yerleri dolaşmak. Söz gelimi bir dergide Seferihisar’daki Kazak çadırını gördüğünde, hemen eşiyle bu şirin İzmir ilçesinin yolunu tutup, çadırda kalmış, yemek yemiş, kımız içip dönmüş evine.

Ersin 1994 yılından beri araba kullanıyor, tutkuyla bağlandığı renkler ise sarı-lacivert.