RAFET UYSAL
Davutpaşa 1926 ailesi içinde soyadıyla belki de en uyum gösteren üye kimliği taşıyan Rafet Uysal sokmayan, ısırmayan, şiddet yaratmayan güler yüzlü, mülayim, şirin bir akrep: 7 Kasım 1954 doğumlu. 
 
Uysal Kastamonu doğumlu olmasına karşın hayatının büyük kısmı Kocamustafapaşa semtinde, Kocayusuf Sokak’ta geçmiş. Şimdilerde Cerrahpaşa’da. Artık aramızda olmayan ebeveynden Kasım baba memurmuş, Aişe anne ise ev hanımı. Uysal’ın iki kız kardeşi var.
 
Uysal’ın okul hayatı arkadaşı Ali Filler’in aksine oldukça kısa. Hekimoğlu Alipaşa İlkokulu ve Davutpaşa Ortaokulu diye bir çırpıda sayıvereyim. Altmışlı yılların sonunda ortadan terk ve hayatın son derece merhametsiz ama aynı zamanda bir damla da sevgi ve şefkat barındıran kollarına kendini, bırakış. İlkin kahvede garsonluk, sonra kuru temizlemecide geçen yıllar. İkisi de Kocamustafapaşa’da.
 
Uysal’ın askerlik yılları 1974-76 arası. Acemilik Manisa Batıkışla, piyade. Balıkesir Burhaniye’de üç aylık çavuş eğitiminin ardından usta birliği yine Manisa’daki birlik. 
 
Hür amiralliğin keyfini tadan Genç Uysal’ı 1976-80 arası semtinde bir kuru temizleme dükkanı işletirken buluyoruz.
 
1980 önemli çünkü hayat arkadaşı Ayla hanım ile bir yastığa baş konmaya başlıyor faşist darbenin kanlı generallerce tezgaha konduğu uğursuz yıl. Ayla hanım ile ilk tanıştıklarında hafta sonu buluşmalarını unutamıyor Uysal. Çünkü genelde bu tür romantik bir araya gelmeler muhallebicide ya da kafelerde gerçekleşirken, Uysal’ın Ayla hanımı Vefa Stadı’nda Davutpaşa’nın bir amatör küme maçına götürmesi oldukça yadırgatıcı bir deneyim. Ama Ayla Uysal uyumlu biriymiş ki yadırgamamış stadın ortamını. Dahası yıllar sonra Tutya Sokak’taki lokale geldiğinde de beğenmiş ortalığı, çayını mutlulukla yudumlamış. 
 
Rafet-Ayla Uysal birlikteliğinin iki değerli ürününden 1983 doğumlu Aslı, Hero Baby’de danışman, 1987 doğumlu Göktuğ ise Nike’da koşu elçisi.
 
Uysal 1980 sonrası, evliliğin de verdiği enerjiyle tekstil dalına zıplamış. Sultanhamam’daki bu uğraşı istikrarla 2010 senesine kadar sürmüş. Ama patronun vefatıyla birlikte Uysal uzun, çok uzun süren çalışma hayatına bir nokta koyma zamanı geldiğini hatırlamış.
 
Uysal 2010-15 arasını emekliliğin dinginliği içinde sakin sakin kulaç atarak geçirmiş. Davutpaşa ilişkisine gelince, uzun bir aşk macerası bu. Ama Ayla hanımı kızdırmayacak, öfkelendirmeyecek bir macera.
 
Küçük Rafet henüz ilkokul günlerindeyken Davutpaşa kulübü binası önünden geçermiş her gün. Kızıl Elma’da şimdilerde Sıtkı Özcan’ın lastikçi dükkanının çaprazındaki benzincinin yerindeki binanın önünden. Çukurbostan öncesi yıllar bunlar. Altmışların başı filan. Vefa Stadı’na da gidermiş Küçük Rafet arkadaşlarıyla, abileriyle Davutpaşa maçlarına. Parası olmadığında bedava girmenin yollarını da öğrenmişmiş hayat okulunda. Rami’de toptan gıda işi yapan Burhan adlı bir arkadaşı, daha doğrusu bir abisi varmış ve bu uyanık Burhan koyu bir Davutpaşa sevdalısıymış. Kulübe de girip çıkarmış ayrıca. Küçük Rafet de girmeye başlamış böylece.
 
Uysal Çukurbostan günlerinde de sürdürmüş bu tiryakiliği. Özellikle Behçet Vardarcı, Enver Tuna, Tahir Timur, Yavuz Bentürk’lü jünyör takıma hayranmış, kaçırmazmış Çukurbostan’daki maçları.
 
Uysal’ın unutamadığı Davutpaşa maçı ise 1973 baharındaki İzmir Demirspor karşılaşması. Henüz 17 yaşını doldurmamış Engin Verel’in golüyle 1-0 kazandığımız ve üçüncü kümede kalmayı başardığımız bu mevsimin çok sıcak havada, Şeref Stadı’nda oynanan çok heyecanlı son maçı hala belleğinden silinmemiş Uysal’ın.     
 
Uysal 1974 yazında üçüncü kümeden amatöre yuvarlanan takımımıza küsmüş olmalı ki bir süre uzak kalmış camiadan. Sonra ayakları yeniden lokale gelmiş sakin adımlarla. 2012 İskender Keleş’in yönetime gelişiyle. Ama ayrılık uzun değil, sadece 38 sene. Bir kahve içimi süresi.
 
Uysal kendini tanımlarken, ‘Soyadım gibi çok uysal biriyim’ diyor. ‘’Soğukkanlıyım, kolayca kızmam, sabırlıyım. Olaylara olumlu bakarım. Polyannacı değilim ama. Gerçekçi biriyim. Hayat bana bunu öğretti. Televizyon seyretmeyi severim, spor izlencelerini seçerim. Kahveye gitmek de bir alışkanlığım. Dostlarımla, arkadaşlarımla zaman geçirmeyi seviyorum. İçki sigara gibi kötü alışkanlıklarım yok.’’
 
Uysal hayvanları seviyor ama beslemiyor artık. Bunun nedeni beş sene boyunca gözü gibi baktığı muhabbet kuşunun ölümü. Tüm aile yasa gömülmüş, bir daha hayvan almamaya yemin etmişler, kuşu cami avlusuna topluca gömdükten sonra.
 
Uysal aile hayatını çok önemsiyor, yaşamının odağında olduğunu söylüyor. Saygı ve sevgi Uysal için asal kavramlar. Eşinin isteklerini yerine getirmek, oğul ve kızından gereken saygıyı görmek Uysal’ın vazgeçilmezleri arasında.
 
Uysal’ın yazlığı Sakarya’nın Kocaali’sinde. Yüzmeyi seviyor. Ehliyeti 1976 senesinde alsa da arabasını oğluna bırakmış. Eskiden Hürriyet ve Fotomaç okurmuş, emeklilik sonrası gazete okumuyor. Davutpaşa tarihinde en çok sevip önemsedikleri Bediz Baysal, Engin Verel, Zeki Tüzalgan, Mehmet Sormaz ve Enver Tuna.
 
Türkiye’nin ekonomisi hakkında ne düşündüğünde sorduğumda, Siyasilerin görüşüne saygı duymak, onları desteklemek zorundayız, diyor. ‘’Müdahale etmemeliyiz, buna hakkımız yok. Günümüzün gündeminin baş köşesine oturan erken seçim konusuna da olumlu gözlerle bakıyorum. Bunun  bunalımı çözeceğine yürekten inanıyorum.’’
 
Uysal Türk Sanat Müziği’ni seviyor, Muazzez Ersoy ve Muazzez Abacı hayranı.
 
2015-16 Davutpaşa 1926 için de olumlu şeyler düşünüyor. ‘’Takımı hiç izlemedim ama çok beğeniyorum. Yeni kurulduk, hazırlık maçlarında alınan yenilgiler zerrece önem taşımıyor. İyi yoldayız.’’
 
Davutpaşa ailesi içinde en çok Davut Kılıç, Turgay Özcan, Aydın Çetinkaya ve Hüseyin Güngör’e yakınlık duyuyor.
 
Uysal belki Davutpaşa forması giymemiş ama semt takımı Kocayusufspor’da yer alırken Çukurbostan’ın tozunu çok yutmuş. Takım arkadaşlarından biri de Davutpaşa senyörü Veli Öztürk’müş. Uysal’ın futbola veda edişi bir sakatlık sonucu. Yetmişlerin ikinci yarısında Halit Kıvanç turnuvasında top koştururken sakatlanmış ve topa elveda diye yemin etmiş. Ama lastik topa bile vurmamaya yeminli olmasına karşın geçen seneler kararından caydırmış olmalı onu. Çünkü seksenlerin sonrasında halı sahalara ani bir dönüş yapmış.