OSMAN IŞIK

Esekapı kedilerine sorarsak, Davutpaşa 1926 tarihinde en manalı iki sene kuşkusuz 1942-44 yılları arasında yer alan iki mevsimdir. Çünkü mırnavlar bu iki yıl boyunca Beşiktaş, Galatasaray, Fenerbahçe, İstanbulspor, Beykoz ve Vefa benzeri şahane takımlarla kafa kafaya mücadele etmiş, Cimbomdan bir puan almayı bile başarmış armadaya kahramanlar gözüyle bakarlar. Ve nesilden nesile aktarılır bu dönemin maçları, golleri, anıları, hüzünleri. Çünkü balayımız sadece iki sene sürmüş, 1944 yazında ne yazık ki kendimizi yeniden İkinci İstanbul Ligi’nde bulmuşuzdur.
 
Osman Işık 1943-44 mevsimi başında ailemize katılmış, önemli bir topçulardan biri. Hem yetenekleri, hem de uzun süre aramızda kalmış olması onu Davutpaşa tarihinde Albay Mahir Yağızer’in olmazsa olmazlar arasına yerleştirmesine neden kuşkusuz. 
 
Yağızer şöyle anlatıyor Osman Işık’ı. ‘’Davutpaşa’nın her mevkiinde senelerce oynamış olan Osman Işık asalet, teknik bilgi ve sportmenliğiyle muhite kendini sevdirmiştir.
 
Osman 1944-45 mevsiminde, ikinci lige düştüğümüzde lacivert-beyazlı Kasımpaşa’ya transfer olmuş ancak kulüp sevgisi ağır bastığı için, başarıyla top koşturduğu İstanbul Ligi’ni bırakarak yuvaya dönüş yapmıştır.
 
Osman Işık futbolu bıraktıktan sonra ellili yıllarda Ömer İpek başkanlığındaki yönetimlerde üyelik yaparak kulübüne hizmete devam etmiştir.’’