ÖMER KÖNÜÖMER KÖNÜ (1913 - ?)
 
Davutpaşa 1926 kurulmasına karşın ilk 10 senesini gayrı federe olarak geçirdi. Bu süre içinde çoğunlukla Arapkuyusu Sahasında sayısız güçlü armadayla başa baş, dişe diş mücadele etti. Onca yokluğa yoksulluğa karşın, gücünü dosta düşmana kabul ettirdi. Ve 1936 senesinde federe olmayı başardı.
 
Bu mücadele ve varoluş yıllarında, kadroda otuzlu yılların ilk yarısından itibaren yer alarak dikkat çeken Ömer Könü’nünDavutpaşa tarihindeki öneminin altını çizmek gerekiyor. Çünkü Könü sadece topçu olarak çok başarılı bir çizgi tutturmakla kalmadı,  kulübümüze çalıştırıcı olarak da yıllarca hizmet etti.
 
Ömer Könü’yü sadece bir Davutpaşa aşığı olarak da sınırlandırmamak gerekiyor aslında çünkü o aramızdan çıkmış olan büyük bir değer aynı zamanda. Çünkü üniversite eğitiminin çok seyrek görüldüğü yıllarda Hukuk Fakültesi’ni bitirerek ilkin bir hukukçu, sonra da yıllar içinde edindiği deneyimle Yargıtay Birinci Ceza Başkanlığı yapmıştı.
 
Bizlere Davutpaşa tarihinin 1926 ile 1950 arasını yetkince öğreten Albay Mahir defterlerinde bu büyük Davutpaşa yiğidi hakkında şunları yazıyor.
 
‘’1328 senesinde Manastır’da doğan Ömer Könü lise ve Hukuk Fakültesinde okuduğu yıllarda, 1930-36 arasında Davutpaşa’ya topçu olarak önemli bir hizmet verdi. Fizik ve tekniği mükemmel bir oyuncuydu. Savunmada ortada, stoper olarak görev alırdı. Hem çok gözüpek ve sert bir futbolcuydu, hem de her türlü hava ve saha koşullarında mücadele etmesini bilen, asla yılmayan, çok dirençli, örnek bir sporcuydu.
 
Bu fedakarDavutpaşa yiğidi pislik yapan, çamura yatan rakip oyuncuları uygun bir dille uyarır, uslanmayanları güçlü bedeniyle vurarak, kırarak; kaçanları da kovalayarak yola getirmesini çok iyi bilirdi.
 
1933-36 yılları arasında hem antrenörümüz, hem santrhafımızdı. Hukukçu olduktan sonra da bizi bırakmadı, maçlarımıza geldi, gazetelerden takip etti. Yargıtay Birinci Ceza Başkanlığı yaptı.’’