ÖMER AKALIN
ÖMER AKALIN (1918-19XX)
 
General Davut Kılıç her ne kadar çalıştırmış olduğu ve İstanbul şampiyonluğunu, İsmail Hendek’in taraflı yönetimi nedeniyle Fenerbahçe’ye kaptırdığı,  1975-76 mevsiminin Hüseyin Çakıroğlu, Hayrullah Zülbaharoğlu ve Özcan Kır gibi yıldızlarla dolu genç takımını tüm Davutpaşa 1926 tarihinin en başarılı gençleri ilan etse de, istatistikler 1934 güzünde kurulan genç takımının hiçbir kavuniçi-kahverengi armadayla kıyaslanamayacağını söylüyor bize. Hava Albayı Mahir Yağızer’in defterleri bu bilgiyi ulaştırıyor bize net olarak.
 
Otuzlu yıllarda kurulan ve tarihimizin ilk genç takımı olarak ayrı bir önem taşıyan bu yenilmez gençlerin bir özelliği de karşıt filelere gol atmaya doyamayan beşli forvetinin müthiş oyunculardan kurulu oluşu. Adil Özyedierler, Vecdi Öge, Mahir Yağızer, Fethi Adal ve Ömer Akalın bu beş cengaver.
 
Şimdi Yağızer’e bırakayım, anlatsın takım arkadaşı Ömer Akalın’ı. ‘’Davutpaşa’nın tamamen amatör ruhlu bir öz evladıdır Ömer Akalın. Davutpaşa’da sembolleşen Ömer’i tanımayan yoktur. Genç takımda kısa zamanda yetişerek ün yapan Ömer’den uzun seneler hizmet beklerken, bir talihsizlik onu genç yaşta futboldan ayırdı.
 
Öğrencilerin kulüplerde oynamasının men edildiği 1939 senesi, Ömer Akalın Karagümrük sahasında Şehremeni Halkevi takımından Bozkurt’a karşı oynarken tepe üstü düşerek komaya girdi. Allahın bu sevgili kulu bir mucize kabilinden kurtuldu, fakat futbola veda etti.
 
1935 senesinde Davutpaşa’da futbola başlayan Ömer, 1937’de İstanbul Liseler Karmasına seçildi. Altı kişilik futbol müsabaları finalinde Davutpaşa’yı şampiyon yapan golü de o atmıştı.
 
1335’te İstanbul’da doğan Ömer Akalın evli ve bir çocuk babasıdır. Altmışlı yıllarda İstanbul Belediyesi’nde memurdu.