NECDET PALAY
Necdet Palay (19.4.1956- 25.7.2015)
 
Alipaşa kedileri 2015 Temmuz ayında aramızdan oldukça hazırlıksız ve erken ayrılan Necdet Palay abilerini, hem namlı Palay ailesinin efendi bir evladı, hem Davutpaşa 1926 aşığı ve üyesibir yiğit, hem de maçlarımızın değişmez bir yüzü olarak hatırlıyorlar ve saygıyla anıyorlar.
 
Necdet Palay 19 Nisan 1956 doğumlu, ailemizin koçlarından. Fevzi Baba kulübümüzün 1959-61 yılları arasında, Mithat Tümer ve Ali Uluerkan başkanlıkları sırasında yönetim kurulu üyesi olmuş sağlam Davutpaşalılardan, Meliha Anne ev hanımı. Tülin Bacı ise ilkin Avrupa, şimdilerde Asya yakasının en gözüpek ve ateşli havyanseverlerinden.
 
NP ilköğrenimini Hekimoğlu Alipaşa İlkokulu, orta öğrenimini Davutpaşa Lisesi’nde görmüş. Ama hayat okulu daha cazip gelmiş olmalı ki terk etmiş son yıllarında mektebini. Yetmişlerin başında başlamış Remzi Kitabevi’nin matbaasında mücellitlik yapmaya. Cağaloğlu’nda yıllarca ter döktükten sonra, Beyoğlu Belediyesi muhasebesine emeğini sunmuş. Seksenler sonrası ise serbest olarak çalışmış;iki bin onlu yıllarda yangın söndürme tüpleri pazarlıyormuş.
 
NPaskerlik günlerinde güney ile kuzey arasında mekik dokumuş. Acemilik Mersin’de geçmiş, usta birliği Gölcük’te.
 
NP’ın 1985’te yaptığı evlilikten olma Emre adında bir oğlu var. Hayvanseverlikte babasının ve halasının izinden giden Emre, Eskişehir Anadolu ve Akdeniz üniversitelerini bitirerek güldürmüş anababasının yüzünü.
 
NP aynen kızkardeşi Tülin gibi hayvanlara çok düşkünmüş. Sayısız kedi ve köpek beslemiş. Ama oğul Emre, boynuzun kulağı geçtiği gibi, babasını sollamış hayvanseverlikte. Kasaptan topladığı kemikleri, geceleri Kocamustafapaşa ile Zeytinburnu arasında dağıtırmış zavallı sokak köpeklerine.
 
NP doğma büyüme Paşalı; ilkin Alipaşa, ardından Kocamustafapaşa. Ailenin oturduğu Kurusebil Sokak’ta aynı zamanda Fatma Girik ve ailesi de oturuyormuş. Ancak NP lacivert gözlü yıldızla ne yazık ki karşılamamış. Çünkü Küçük Necdet’in henüz sokakta çelik çomak oynamaya başladığı yıllarda,Fato sinemada ad yaptığı için Nişantaşı, Topağacı’na taşınmış olmalı. NP 1985 sonrası, eşiyle Zeytinburnu’na yerleşse de,boşanmasının ardından yeniden dönüş yapmış yuvaya.
 
NP kavuniçi kahverengi renklere olan aşkı dışında, Fenerbahçe’yi tutarmış; siyasi görüşleri Palay ailesinin tamamı gibi sosyal demokrat çizgide. Müzikte ise Davutpaşa 1926 ailesinin büyük çoğunluğu gibi Türk Sanat Müziği tutkunuymuş.
 
NP’ın sinema ve tiyatro sevgisinin altını çizerken, amcası büyük Davutpaşa efsanesi Abdurrahman Palay’ın payını düşünüyoruz doğallıkla. Bütün boş zamanlarını amcasının yanında geçiren NP sık sık film setlerinin, seslendirme stüdyolarının bol cigara dumanlı havalarını solumuş mutlulukla. Bu nedenle film izlemek, Şehir Tiyatrosu ve özel tiyatrolarda oyun seyretmek en büyük alışkanlığı ve zevkiymiş. 
 
Tülin Palay şöyle tanımlıyor abisini. ‘’Necdet çok sakin kişilikliydi. Ben ne kadar tepkiselsem, abim o kadar efendi biriydi. Sesini asla yükseltmezdi. Aynen babam gibiydi yani. Cömert ve özveriliydi aynı zamanda. Ben 2006 yılında trafik kazası geçirip de, çift koltukdeğneğimle ayakta durmaya çabalarken, o bir yandan işleriyle uğraşmış, bir yandan da yatağa çakılmış olan anneme bakmıştı büyük bir gayretle. Tek kötü özelliği çok fazla cigara içmesiydi. Bu nedenle kalbini çok yormuş, tansiyon hastası olmuştu. Ölümü ise 25 Temmuz 2015 günü çok ani gerçekleşti. Kalp yetmezliğiydi. Derinden etkilenmiş, kendime gelememiştim uzun süre. İtiraf etmek gerekirse, hala da bu şoktan kurtulabilmiş değilim.’’