NECATİ ŞENTÜRK


  

Alipaşa kedileri, Davutpaşa ailesinin sayısız Makedon kökenli üyesinden biri olan Necati Şentürk’ü daha çok ‘Rıdvan Şumlulu’nun gözdesi’ olarak hatırlıyor, Şumlulu’nun tekniğini çok beğendiği, çok övdüğü genç oyuncu olarak.
 
Şentürk 2 Nisan 1962 doğumlu. Zeytinburnu semtinde dünyaya gelmiş, Fındıkzade’de büyüyüp, serpilmiş, 1986-90 arasında dört yıllık bir İngiltere macerası yaşamış. Şimdilerde 2009’dan bu yana Beylikdüzü’nde sürdürüyor yaşantısını.
 
Şentürk işçi Faik baba ile ev hanımı Melek hanımın çocuğu. Yedi kardeşmişler, üçü erkek, dördü kız. Abi Refik de Almanya’da çeşitli Türk kulüplerinde, Vardar ve Sefaköy’de top koşturmuş.
 
Şentürk sırasıyla Veliefendi İlkokulu, Çapa Ortaokulu ve Sultanahmet Meslek Lisesi’nde öğrenim görmüş, mezuniyet 1981 senesinde.
 
Futbol yaşantısı çok erken başlıyor. 1974 yılında Çukurbostan’a geliyor bir komşu abinin tavsiyesiyle. Rıdvan Şumlulu’nun onayıyla minik takıma seçiliyor. Başlangıç böyle. 1981 yazına kadar Davutpaşa genç ve A takım formalarını ıslatıyor.
 
Şentürk’ün asıl mevkisisavunmaya dönük orta sahaymış ama General Kılıç ondan sağ ve sol bekte de verim almış. Kılıç’a bakılırsa, genç oyuncunun sağ ayağı daha güçlüymüş, ama sol ayağı da fena değilmiş. Kafa toplarındaki hakimiyeti ise orta karar. Boy 1.70. Teknik özellikleriyle varolan bir topçuymuş daha çok. Şumlulu onun için ‘Davutpaşa tarihinin en teknik oyuncusu’ dermiş. Şentürk topu topu iki sarı kart görmüş ayaktopu yaşantısında, kırmızıyla hiç tanışmamış.
 
Çalıştığı hocaları sevgiyle anıyor bugün. Muhittin Güven, Rıdvan Şumlulu, Müsellim Kesse, İlhan Dragor, Şalom İsmail ve Davut Kılıç gibi teknik adamları.
 
1981 senesinde Şentürk’ü İstanbulspor istemiş ama Şumlulu buna karşı çıkmış. Daha çok pişmen gerekiyor, daha iyi yerlere geleceksin, kulüp senden çok para kazanacak, diyerek transferi engellemiş. Genç Necati de küsmüş futbola, sadece Çukurbostan maçlarında boy göstermiş.
 
Şentürk’ün iş hayatı hemen seksenlerin başında başlıyor. Ferit abisinin yanında radyatör hortumu yapımı işinde, semt Zeytinburnu. 1984 yılına kadar sürüyor bu etkinlik.
 
1984 askerlik günleri. Acemi birliği Denizli, usta birliği ise Isparta. Alay takımında hem çalıştırıcılık, hem de oyunculukla geçiyor zaman. Şampiyonluk tadıyor bu zor günlerde. Terhis 1985 Ağustos ayı.
 
Şentürk futbolun beşiğinde, 1986 yılında bir serüven yaşıyor. Kent Londra. Tekstil alanında çalışıyor, ama futbol da oynamayı ihmal etmiyor bir yandan da.
 
1990 yılında tilki kürkçü dükkanına dönüyor. Yaş 28. Tekstil alanında çalışmaya devam ediyor. Merter, Büyük Çekmece ve Yeni Bosna çalışmış olduğu semtler.
 
2001-2 mevsiminde Davutpaşa genç takımını çalıştırmasını coşkuyla hatırlıyor Şentürk. İlk çalıştırıcılık deneyimi bu. Antrenörlük lisanslarını elde etmesi ise daha sonraki yıllarda. 2008 yılında B, 2011 yılında ise A. Makedonya’da katılıyor kurslara.
 
Dünya evine girişi 1995 senesinde, Sema hanım ile. Simge (1997) mutlu birlikteliğinin ürünü.
                    
Şentürk kendini ‘arkadaş canlısı, uyumlu, büyüklerine ve küçüklerine karşı saygılı’ biri olarak tanımlıyor. En büyük zevki futbol maçı izlemek. Sadece yurdumuzdaki karşılaşmaları değil, başta İngiltere olmak üzere dünya liglerini yakından takip ediyor. Bir başka büyük zevki ise eşi ve kızıyla zaman geçirmek.
 
Davutpaşa ailesinden en çok takım arkadaşları Adnan Güney ve Şener ile iç içe. Üçlü Fındıkzade’de, Pazar günleri bir kahvede bir araya gelip yarenlik etmeye bayılıyormuş. Remzi Uz, Şerif Çekiçler, Cumhur Atay, Numan Atay ve İskender Keleş de sevdikleri arasında.
 
Necati Şentürk gazetelerden Vatan Sabah ve Milliyet okuyor, Star, Show ve Tv8 gibi kanalları izliyor, spor yapımları  elbette en çok izledikleri. Yemeklerle arası çok iyi, bezelyeli pilav favorisi, hanımı süper yemek yapıyormuş.
 
Ehliyeti var ama araba kullanmıyor, müziklerden en çok ‘’slow’’ olanları seviyormuş. Beşiktaş taraftarı. Alkol ve cigara dendiğinde, sosyal içici olduğunu belirtiyor. İngilize, Rusça ve Romence dillerini su gibi konuşuyor. Top oynarken kendine örnek aldığı sporcu ise, büyük hayranlık duyduğu Enver Tuna. Ali Hamurcuoğlu ve Çetin de beğendiği takım arkadaşları.