NECATİ SAVURAN


 

 


Necati Selami Savuran 16 Mayıs 1952 tarihinde İstanbul’un Fatih ilçesinde dünyaya geldi.
 
Hekimoğlu Alipaşa İlkokulu, Davutpaşa Orta ve İhsan Mermerci Lisesi’ni bitirdi sırasıyla.
 
1968 önemli bir yıldı onun için. Evrensel  bir aydınlanmanın egemen olduğu, adalet ve barışın geniş ve güzel kitlelerce yoğun bir şekilde talep edildiği, daha iyi, daha güzel, daha yaşanası bir dünya için dünyada da, bizde de yoğun çalkantıların yaşandığı bu müthiş 1968 senesi Necati Savuran’ı Çukurbostan’a savurdu ve usta yetiştirici Rıdvan Şumlulu’nun karşısına çıkardı.
        
Karşılaşma General Kılıç’ın tarihi Karakaş kıraathanesinde oldu. Ama Şumlulu yaşını büyük buldu Savuran’ın. O daha küçükleri yetiştirmeyi hedefliyordu  çünkü. Böylece Genç Necati rotayı Beşiktaş Muradiye’ye çevirdi.Topkapı-Beşiktaş otobüslerinin gediklisi olacaktı bu günlerde.
 
Muradiye İstanbul ikinci amatör küme takımlarındandı. Lisansı 1969’da çıktı Savuran’ın. İki yıl top oynadı burada. Savunmaydı mevkisi genç oyuncunun. Sağbek, solbek, stoper, libero nerde eksik var orada görev alıyordu hiç nazlanmadan. Gayretli bir topçuydu. Süratliydi, tekniği de iyiydi. Mücadele gücü ise en kuvvetli yönüydü. İki ayağıyla da topa vurabiliyor, kafa toplarında da kuş uçurtmuyordu. Topu oyuna çabuk sokuyordu, diye ekliyor General Kılıç gülümseyerek.
       
Savuran güç koşulların adamıydı. Belirtmek gerekiyor; Savuran yaşamında nazlanmak lüksünü bugüne yaşayamadı ne yazık ki.Aile sorumluluğunu erken yüklenmişti çünkü. Babası dokumacıydı, bir emekçiydi. Ama erken hasta düşmüş, aileye bakmak beş kardeşin en büyüğü  sıfatıyla Necati’ye kalmıştı.
 
Savuran bu yükü ömrü boyunca hiç sızlanmadan, terini gösterişsizce akıtarak yüklendi bugünlere kadar. Sorumluluklarını sonuna kadar yerine getirdi. Ama sorumlulukların doğurduğu haklarını, söylemek bile fazla, pek kullanmadı, hiç kullanmadı, hep devretti, hiç önemsemedi. Çünkü maksat nasıl olsa insanlıktı.
 
1972 senesi Savuran askerliğin yolunu tuttu, postallarını giydi, tüfeğini omzuna yerleştirdi. Acemi birliği Yusuf Atılgan’ın memleketi Manisa’ydı.
 
Savuran usta birliği için Lüleburgaz’a geldiğinde Soner’li, Aydın’lı canavar Trakya takımının idmanlarına çıktı zaman zaman. Ter attı. 1974 Şubat ayı terhis oldu. Sivil hayat sevinçle karşıladı onu, bağrına bastı.
 
Muradiye’de antrenmanlara katıldı Savuran, sonra Dikilitaş’a transfer oldu. 1974-75 mevsimiydi. Birinci amatörün güçlü takımıydı Dikilitaş. Ama mevsim içi yaşadığı sakatlık Savuran’ı zora soktu. Bir yandan da aile sorumlulukları futbola yoğunlaşmasını engelliyordu.     
 
Böylece ayaktopçuluk yerini 1975-76 mevsiminde çalıştırıcılığa bırakacaktı. Takım Güzelbahçe’ydi, Sait Demir Dizdar ile yıllar sürecek bir dayanışma başlıyordu.
 
‘’1976’’ Savuran için bekarlığa elveda dediği sene oldu. ‘’1977’’ ise oğlu Kerem’in dünyaya gelişini imliyor.
 
Necati Savuran, Dizdar ile Güzelbahçe’de hem çalıştırıcı, hem yönetim kurulu üyesi olarak 1984’e kadar çalıştı. Ama çalışkan Savuran yönetim işlerinin püf noktalarını yıllar içinde öğrenmiş olduğu için yapılan genel kurullarda kardeş kulüplere de yardımcı olmaya başladı. Elinde koca koca defterlerle, makbuz koçanlarıyla, sayısız belge,Kocamustafapaşa, Yayla ve Altınok gibi kulüplere yardım etti durdu. Bir dernekler masasındaydı, bir federasyonda. Zıp zıp dolaşıyor, alnından şıpır şıpır terler damlatıyordu döşemelere. 
 
1984-85 mevsimi Savuran çalıştırıcılığında bir doruğu belirliyor. Kocamustafapaşa gençleri ikinci amatörde şampiyon oluyorlar onun yönetiminde.
 
Necati Savuran ile Davutpaşa 1926 bağlantısı 1986 yılında kuruldu. Bu yıl Uzunyusuf’a sürüldüğümüz yıldı. Savuran Kocamustafapaşa’yı çalıştırıyordu veçalışkanlığı Davut Kılıç ve Nihat Bekçe tarafından izleniyor, takdir ediliyordu. Kavuniçi kahverengi aileye davet edildi böylece.
 
Savuran yetmişlerde başladığı dokumacılık işine devam ediyordu bu arada. Şirketin ismi Dokuran’dı. 1988 yılına kadar sürecekti bu iş. Yani futbol hep amatörce icra edilmiş bir uğraştı onun için.
 
Savuran’ın Davutpaşa 1926 yaşantısını ikiye ayırmamız olanaklı. Birinci dönem 1986 ile 1998 arası. 1998 yılı deyince aile üyelerimiz şöyle bir durup derin soluk alıp vermeli, çünkü 1998, Sadettin Tantan’ın gaddarca takımımızı Uzunyusuf’tan kovduğu, binbir güçlükle yaptığımız tesislerimizi yerle bir ettiği sene.
 
Savuran ayrılıyor kulüpten bu tarihte. 1998 ile 2004 arasında McDonald ve Burgerking su arıtma cihazlarının teknik servis sorumluluğunu üstleniyor. Kulüp bitkisel hayatta çünkü. Hayatta kalma kavgası veriyor.
 
2005 ise uğurlu bir yıl kuşkusuz.Davutpaşa 1926 General Kılıç’ın yönetiminde bir lokale kavuşmuş çünkü. Bir yıl önceSavuran emekliliğini elde etmiş. Yeniden kenetleniyor sevenler birbirine.
        
Böylece 2005’den 2012 senesine kadar uzanan yedi yıllık dönem Savuran’ın ikinci Davutpaşa 1926 dönemi oldu.
 
Savuran Davutpaşa 1926’nın demirbaşlarından. Davut Kılıç’ın da sağ kolu. Aile sorumluluklarını bilinçle üstlenmiş yorulmayan, yılmayan bir nefer. Miniklerin sevecen abisi. 


                 ↓
necati selami savuran.docx