MİTHAT TÜMER
ALİ MİTHAT TÜMER (1923 – 2000)
 
Esekapı kedileri liglere katıldığımız 1936’dan 1961 yazına kadar başkanlığımızı yapan Ömer İpek’in hemen ardından kulübümüzü iki sene boyunca yöneten Ali Mithat Tümer’i pek hatırlamıyorlar doğrusunu söylemek gerekirse. Bu Davutpaşa 1926 yiğidinin unutulmasının nedeni iki büyük başkan arasında (İpek ve Müfit Değer) yer alması ve iki yıl gibi kısa süre takımı yönetmesi kuşkusuz.
 
Tümer çok hareketli bir yaşam sürmüş, farklı iş kollarında, başarılı meslek yaşantılarıyla sevilmiş, sayılmış Karagümrük’te, Fatih Tekke’de.
 
Ayşe Lütfiye Anne ev hanımıymış, Hüseyin Baba ise kaptan. Tümer İstanbul Erkek Lisesi mezunu. Gençliğinde atletizm yapmış.
 
Uzun ve dinamik iş hayatı ise kırklı yıllarda başlamış. İş adamı bir Yahudi ile oldukça iyi anlaşırmış Tümer. Genç Ali Mithat’ın dobra, açık sözlü ve çok dürüst biri olması çok hoşuna gidermiş Yahudi’nin. Bu nedenle gel benim yanımda çalış, demiş. Camcıymış adam. Böylece Tümer başlangıçta hiç bilmediği ama zaman içinde ustalaştığı camcılıkla hayatını kazanmaya başlamış. Ellili yıllarda da bayağı bir birikime ulaşmış.
 
Altmışlara cam işiyle giren Tümer sonra otel işletmeciliği, organizatörlük, reklamcılık ve konfeksiyon işleriyle doksanlı yılların ortalarına kadar çok haraketli bir hayatın içinde dolanmış durmuş. Kamera Reklam ve Rektaş Reklam bugün Alipaşa kedilerinin sisler içinde hatırladığı şirketler. İkincisinde Galatasaray kongre üyesi Profesör Oğuz İmregün ortakmış. Konfeksiyon işinde ise fabrikamsı dev bir atölye oluşturmuş Tümer, ülkemizdeki ilk kayak elbisesini üretmiş.
 
Tümer’in dünya evine girmesi 1953 yılında. Fatma Verda Hanım ile yaptığı izdivacın meyvesi günümüzün deneyimli gazetecisi Cengiz Tümer 1955 yılında gelmiş dünyaya. 
 
Tümer iş hayatında daha çok Galatasaray camiasından kişilerle ilişkiler kurmasına karşın Fenerbahçeliymiş. Hürriyet ve Sabah okur, televizyonda daha çok spor izlencelerine bakınırmış.
 
Hobileri arasında özellikle oğul Cengiz ve ufak akrabalarla tavla ve iskambil oynamak önde gelirmiş. Cigara tiryakisiymiş, Yeni Harman içermiş.
 
Tümer iyi bir sürücüymüş, sayısız arabası olmuş, Austin, 59 Chevrolet, 62 Chevrolet gibi. El becerileri pek gelişkin olmasa da olağanüstü lezzetli börekler yaparmış.
 
Cengiz Tümer babasını ‘’otoriter, yerine göre sert, yerine göre yumuşak, oğluna fiske bile vurmamış, oldukça eli açık biri’’ olarak tanımlıyor. Ama yoğun iş hayatı nedeniyle kendisiyle pek iletişim kurmadığının, konuşmadığının da altını çiziyor.
 
Tümer hayvanları sever, beslermiş, köpeklerden sincaplara kadar hem de! Tümer ailesi ilkin Karagümrük, sonra Fatih Tekke’de yaşamış, altmışlarda Teşvikiye’ye taşınmış, ordan Valideçeşme’ye, ordan Halkalı’ya, son olarak da Kadıköy’e.
 
Tümer’ler ailece Suadiye’ye gidermiş yazları, Göztepe’ye de. Baba Mithat önceleri CHP çizgisinde bir sosyal demokratmış, sonra rotayı Demirel’in AP’sine çevirmiş nedense.