METİN ÇEKİÇLER
 

Ünü semtimizi epey aşan, ötelere yayılan  Çekiçler biraderlerden küçüğü Metin Çekiçler3 Ocak 1961 tarihinde dünyaya geldi. İstanbullu, Cerrahpaşalıydı.
                       
Abisi acar forvet Şerif gibi onun da ‘’oğlak’’olması evde kuşkusuz bir iktidar savaşına yol açmış olmalıydı erken yaşlardan itibaren. Burçbilimciler oğlakların önder ve baskın kişiliklere sahip olduğunu söylüyor çünkü.
 
Burada bir durup, soluklanıp, Ağustos sıcağına kurban giden, sinemamızın yetiştirmiş olduğu tek ve biricik deha Metin Erksan’ın (1 Ocak 1929 - 4 Ağustos 2012) dediğine kulak verelim. Cellatların çoğunun oğlaklardan çıktığını söylüyorErksan. Kendisi de bir oğlaktı, dedikleri bir bilimsellik taşıyor olmalı.
Ama küçük Metin cellatlık yerine ayaktopunu seçti. Güzel kızlar iyi topçuları seviyordu çünkü.
 
Hobyarlı Ahmet Paşa İlkokulu’nda başladı öğretim hayatına, KocamustafapaşaOrtaokulu, İhsan Mermerci Lisesi’nde orta öğretimini tamamladı.
 
1971senesiydi. Çukurbostan’da işe koyuldu. Saha çizmekle başladı. Malzemeci İsmail önce saha çizdirir, sonra top verirdi ufaklıklara. Metin Çekiçler 10 yaşındaydı. Minik takımdan Kerim ve PiçAli’yi anımsıyor bugün. Lisanssız oynuyordu elbette. İstanbul jünyör karmasına seçildi sonra. Ziya veBeşiktaşlı kör olmayan Tuğrul takım arkadaşlarıydı. Karmada oynarken Galatasaray kurmayları beğenip aldılar onu.
 
Galatasaray genç takımına girdi, sene 1975.1978-79 yılındaA takımında bir yer bulmayı başarmıştı yetenekleri sayesinde. Ama Cimbomkötü günler yaşıyordu o günlerde. BrianBirch’ün yetmişlerin başında yarattığı genç takımın yerinde yeller esiyor, esen yeller takımı sevenler üstünde kötü etkiler yaratıyordu. Üşüme duygusu egemendi. Ruh üşümesi diyordu Adalet Ağaoğlu.
 
1979-80 Turgay Şeren, 1980-81 yeniden takıma dönen BrianBirch de deva olamayacaktı sarı kırmızılı renklerin bu önlenemez düşüşüne. 1981-82 mevsimi Birch’ün istifasından sonra takımı çalıştıran Özkan Sümer de kayda değer bir başarı elde edemeyecekti.
 
Metin Çekiçler genç yaşta aynen abisi Şerif gibi sakatlığın kurbanı oldu. Diz kapağı parçalandı bir Zonguldakspor maçında. İlahi adaletin haşin darbesiyle daha iyicil bir dünyaya gencecik yaşta göçen, çok canlar yakmış, çok ocaklar söndürmüş, kırmızı lacililerin haşin savunmacısı Muzaffer’di faili, bu parçalanan zavallı dizin.
 
Metin Çekiçler başarılı bir orta saha neferiydi. İleriye yönelik bir oyuncu denebilirdi onun için ama savunma yapmasını da bilirdi. Ve o günkü takım arkadaşları hep iri isimlere sahipti. Fatih Terim, Kaleci Eser, Cüneyt Tanman, MüfitErkasap, Metin Yıldız, GökmenÖzdenak, Sarı Güngör.
        
Metin Çekiçler sakatlık sonrası art arda ameliyatlar geçirdi. Ama eskisi gibi olamıyordu dizi. 1984’de kiralık Maraş’a gitti. 1985-86 mevsiminde ise yeniden Galatasaray’da oynamaya başladı. Ama bu kez farklı takımdaydı. Üçüncü ligde mücadele eden yedek takımdaydı. A takıma giremeyen bir yığın iyi oyuncuyla doluydu ekip. Öner, Ayhan, Kovaçeviç, Muhammet filan. İnanılacak gibi değil ama bu takım şampiyon olamamıştı.
 
Metin Çekiçler işte böyle yavaşlatılmış çekimde birkaç yıl oynadı. Ama ayağı engeldi kafasından geçenleri yapmasına. Koptu ayaktopundan, sene doksanlar.
 
Evlendi. Kızı oldu (1989’lu). Çekiçler futboldan bir süre uzak kaldı. 2000 senesinde antrenörlük kurslarına katıldı. Galatasaray altyapısını çalıştırmaya başladı sonra, sene 2002. Üç yıl altyapıda hizmet gördü. Beylerbeyi pilot takımıydıCimbom’un.Çekiçler bu pilot ekibi 1,5 yıl çalıştırdı.
 
Metin Çekiçler 2006’da federasyon antrenörü oldu genç takımda. Dört yıl sürdü bu. 2010 yılında, Ersun Yanal ekibiyle geldiğinde Çekiçler’e valizlerini toplamak düştü.
 
2010 sonrası sarı kırmızılı camiaya yeniden dönüş yapan Çekiçler şimdi Galatasaray altyapısında. Müfit Erkasap denetiminde çalışıyor ve gözleri çok canlı bakıyor.