MEHMET İSMAİL ERDOĞAN

 
 İsmail Erdoğan17 Ocak 1956tarihinde  İstanbul’da doğdu. Alipaşa semtinin çocuğuydu. Bir başka büyük Davutpaşalınında yeğeniydi. Necati Balaban’ın ablalarından biriydi annesi. Yani kulüple ilişkisi küçük İsmail daha ilkokuldayken kurulmuştu bile.
 
Küçük İsmail Alipaşa Hekimoğlu İlkokulu’nda okudu. İlkokul eğitimini yeterli gördü, devam etmedi. Top peşine düştü. Sene 1968. Çukurbostan yapılmıştı Müfit Değer’in anıtsal çabasıyla. Erdoğan da burada meşin topun ardından hayat çizgisini sürdürdü. İlerki yıllarda Necati Balaban, Bütün maçlar Çukurbostan’da oynansa İsmail Erdoğan dünya karmasının yıldız oyuncusu olur, diyecekti. İsmail Erdoğan o kadar şahaneydi bu sahaya çıktığında.
 
1968’de Davutpaşa minikleriyle başlayan macerada ilk lisans 1972’de çıktı. Altınok takımıydı. Kasımpaşa Özenspor, Çapa,  Lüleburgaz, Tekirdağ, Malatya, Davutpaşa (1981-82), Hasköy (1981-82 kiralık gitti), yine Davutpaşa (1982-3) takımlarında forma ıslattı. Sonra  amatöre döndü. Hendek Esnafspor, Yavuz Selim, Fatihspor gibi takımlarda oynadı.
 
1995 antrenör kursuna devam etti, diploma aldı. 1995-96’da, Çapa’da futbolcu ve yardımcı antrenörlükle başka bir kulvara geçti. 1996-97 ve 1997-98 mevsimlerinde ise Davutpaşa kulübünü çalıştırdı. Langaspor’da şampiyonluk yaşadı, Yaylaspor’da da öyle. Çapa, Şehremini, Topkapı iki binli yıllarda teknik adamlığı üstledikleri.
 
1981-82 mevsimiyle ilgili tatlı tatsız anıları var Davutpaşa’da. Alibeyköy’ü 1-0yendimiz maç tatlılardan biri. Davut Kılıç son şans diye veriyor formayı sorunlu topçusuna. Enver Tuna sahadan atılıyor bu karşılaşmada. Ama 10 kişiyle yeniyoruz karşıtımızı. İsmail, Atilla’ya asist yapıyor ve şahane oynuyor. Ama sakat çıktığı maçtaki takviyelerini birayla atmasını söylüyor masör Aziz Bakırcı. Ama talihsizlik işte, Erdoğan birasını masum masum yudumlarken, Davut Kılıç yakalıyor kendisini. Zorunlu istikamet Hasköy. Semt çocuğu olduğu için göze battığını söylüyor İsmail Erdoğan. Adı çıkacağına, canı çıksın insanın.
 
1982-83.Şükrü Ersoysevmiyor oyuncusunu. Bir var, bir yok. Sona geleyim hemen.Beylerbeyimaçı, Vefa Stadı’nda. İlk onbir açıklanıyor, Erdoğan ilk on birde. Sonra bir bakıyor, on altıda yok. Ne Ersoy, ne de yardımcısı Nedim Baloğlu bir açıklama yapabiliyor. Belli ki emir büyük yerden, Erol Türkmen’den, Orhan İren’den, ne bileyim Selçuk Alagöz’den. Ve takım 1-0 yenik bitiriyor maçı. Salı idmana geliyor.Mehmet İsmail Erdoğan süresiz kadro dışı. Yedeği sağ açık Çetin başkanın yakını, sevdiği biri, Erdoğan açıklamayı böyle yapıyor bugün.