MAHİR ARTAN


 

2015-16 mevsiminde kalemizi emanet ettiğimiz iki file bekçisinden daha deneyimli olan Mahir Artan Davutpaşa 1926 ailesinin yaylarından. 27 Kasım 1986 doğumlu. Kaptan Gökhan Özcan ve Mert Eren ile birlikte takımımızın seksenli yıllarda doğan üç yaman silahşöründen biri.   
 
Değerli çalıştırıcımız Deniz Atak kalecimizi şöyle anlatıyor. ‘’Mahir bir Avcılar çocuğu. Beş altı ay önce evlendi, dünya evine girdi. Futbol yaşantısına Beştelsiz’de başladı, Batı Trakya ve Başakşehir gibi takımlarda oynadı.
 
 
Mahir Belediye’de, İstaç’da hem çalıştı, hem de takımın kalesini korudu yıllar boyu. Başakşehir’de de yıllarca kalecilik yaptı, süper amatörde. 
 
Mahir’in boyu bir kaleci için kısa ama iki özelliğiyle bu eksiğini kapatmasını biliyor. Biri patlayıcı özelliği, biri de sıçrama yetisinin gelişmiş olması. Çabuk ve çevik bir kaleci Mahir. Sağ ayağı çok kuvvetli. Onun en çok cepheden oyuna hakimiyetini beğeniyorum. Karşıt forvetleri engellemekte cepheden büyük maharet gösteriyor. Penaltı atışlarında da sergiliyor bu becerisini. Ceza atışlarından zor gol yiyor. Sezgisi de, refleksleri de oldukça iyi. Kalecimizin eksik yanı ise yan toplarda kendini belli ediyor. Kenardan gelen vuruşlarda Mahir tereddüt ediyor, daha çok yumrukla uzaklaştırıyor. Bu yönünü geliştirmesi gerekiyor. Mahir yıllardır süper amatörde istikrarlı oyunlar çıkarıyor. Takım içinde abilik görevini hakkıyla yapıyor. Ben onu bir kediye benzetiyorum. Hem bedeninin yumuşaklığını, hem de kişisel ilişkilerinde gösterdiği esnekliği ve uysallığıyla. Abilerine saygılı, kardeşleriyle çocuklaşabilme özellikleriyle.
 
Mahir çalışmayı çok seven bir kaleci. Ünal Tonbul hocamızla ulaştığı uyum onu daha geliştirdi. Bundan çok memnunum.’’


          ↓