HAKKI CUYAR
HAKKI CUYAR (1911-19XX)
 
Albay Mahir Yağızer’in bizlere bıraktığı değerli defterleri incelediğimizde Esekapı ve Alipaşa semtleriyle, dahası Davutpaşa Ortaokuluyla bütünleşmiş tutarlı ve coşkulu bir takım görüntüsü buluyoruz. Takımın yönetimi için de, futbolcu kadrosu için de geçerli bu saptama.
 
Bu bağlamda üç tür sporcu/yöneticinin varlığından söz edebiliriz. İlki hep aile içinde kalan ve futbolcu, çalıştırıcı, yönetici olarak takıma hizmet etmiş olanlar (Adil Özyedierler ve öteki Özyedierler kardeşler gibi); ikincisi kavuniçi kahverengi forma için başarıyla ter döktükten sonra semte uğramayanlar; üçüncüsü de ailenin iyi halli ve edepli üyeleri olmalarına karşın, şu ya da bu nedenle aramızdan ayrılan ama kulüp ve forma aşkı ağır bastığı için yeniden yuvaya dönenler.
 
Hakkı Cuyarişte bu üçüncü ulamda yer alan yiğitlerden biri. Albay Mahir Yağızer onu şöyle tanıtıyor defterlerinde.
 
‘’1329’da İstanbul’da doğmuş olan Hakkı Cuyar, aramızda Dobiç Hakkı diye anılırdı. Futbola başlayışı 1930 senesinde oldu. Çok özverili bir arkadaşımızdı, zorluklardan asla yılmazdı. Bu özellikleri ve sağlam yapıda oluşu Dobiç Hakkı’dan iyi bir müdafaa oyuncusu yarattı. Bir ara idare heyetiyle anlaşmazlığa düşüp Abdüş ile birlikte Şark İdman’a gittiyse de tekrar aramıza dönmüştür. Koyu Davutpaşalıdır.’’