GÜNGÖR ODACI

 

 
 

2014 yaz aylarından beri futbol takımımızda Deniz Atak’ın yardımcılığını üstlenen değerli çalıştırıcımız Güngör Odacı’yı Fındıkzade’nin koca kafalı mırnavları özellikle inanılmaz yoğunluktaki spor ve toplumsal etkinlikleriyle tanıyor, seviyor ve kirli tüylü bağırlarına basıyorlar. Güngör abileri semtimiz kedilerinin arasında hareketin, bereketin, devingenliğin simgesi bir anlamda.
 
Odacı Davutpaşa 1926 ailesinin Tokat kökenli üyelerinden biri. 15 Haziran 1980 doğumlu. Muhittin Boşat hocamızla birlikte üflüyor çukulatalı pastasını dünyaya gelişini kutlarken, kimbilir belki de aynı anlarda.
 
Odacı Zeytinburnu doğumlu, dahası otuz beş senelik yaşamı boyunca büyük bir istikrar göstermiş ve Çırpıcı Mahallesi, 1.Taşocağı Sokak’ta oturmuş. Döndü Anne ev hanımı, Bahattin Veyis Baba devlet memuru, Öznur ve Gülnigar ablalarla birlikte üç kardeşler.
 
Veliefendi İlkokulu, Doktor Reşit Galip İlköğretim Okulu, İhsan Mermerci Lisesi çalıştırıcımızın ilk ve orta öğrenimini aldığı okullar. Üniversite mezuniyeti ise 2008 senesinde. Marmara Üniversitesi Spor Akademisi, antrenörlük bölümü. Odacı şu anda pedagoji formasyonu için Zonguldak Bülent Ecevit Eğitim Fakültesi’ne devam ediyor. Ocak ayında diploması elinde olacak.
 
Güngör Odacı’nın eğitim, öğrenim, ayaktopu, sivil savunma, arama kurtarma gibi farklı alanlara yayılan faaliyetlerinden, M.A.G. çalışmalarını anlatayım şimdi. M.A.G.’nin açılımı Mahalle Afet Gönülleri. Bir arama kurtarma kuruluşu bu. Bütün Türkiye’ye yayılmış bir sivil savunma gurubu. Odacı’nın belleğinde yer etmiş iki anıdan ilki iki binli yıllarda Zeytinburnu, ikincisi Şirinevler’de çöken binalarla ilişkili. İleri düzeyde arama kurtarma eğitimi içinse 2009’da İstanbul Belediyesi İtfaiye Okulu’nda bir kursa katılmış.
 
Odacı’nın futbol antrenörlük belgesi UEFA B. Sağlık Bakanlığı onaylı ilk yardım sertifikasını alış yılı ise 2010. Ama masa tenisi de ilgi alanına giriyor genç çalıştırıcımızın. Masa tenisi antrenörlüğü de yapıyor, hem de belgeli. Ama eğitimciliğine iki bin sonrasında eklenen fitness eğitimciliğini de unutmadan ekleyeyim. Küçükçekmece ve Esenyurt’un beden geliştirme meraklıları hocamızı yakından tanıyıp seviyorlar. Bitmedi! Odacı’nın bir başka eğitmenliği de gavurların ’tracking orienting’ dedikleri, dilimize doğada yön bulma diye çevirebileceğimiz spor dalında. Bunun için Bodrum’da zorlu bir kurstan geçmiş hocamız.  
 
Gelelim Odacı’nın kısacık futbolcu geçmişine. Zeytinburnu Çırpıcı Selvispor’da başlamış top tepmeye, doksanların ortası, bir mahalle takımı bu. 1996-97 mevsiminde ikinci amatördeki Hürriyetspor’a gelmiş. Ardından İstiklal’de idman yaparken kas yırtığı talihsizliğine uğramış. Tedavi süreci sonrasında formasını giydiği Fatih kulübü Maliyespor’da paralar ödenmediği için futbolculuğu bırakmış. Sene 2002.
 
Odacı’nın antrenörlük belgesini üniversiteden almış. 2001-2 mevsiminde Hürriyetspor ile çalıştırıcılık yaşantısına başlamış. Birinci amatördeymiş takım, yakışıklı ve genç antrenörümüz Deniz Atak da topçuymuş bu ekipte. 2003-4 mevsiminde rota Galatasaray’a kaymış. Zafer Koç’un koçluğunda stajyer hocalık yapmış Odacı gençte, altyapıda. 2004-5 sezonu ise miniminikte (9 yaş gurubu) Erkan Ültanır ve Burak Sadık Salman’ın yanlarında geçmiş. 2005-6 mevsimi bir sakatlıkla gölgelenmiş. Bir idmanda Odacı’nın çapraz bağları kopmuş. Tedavisi bayağı uzun sürmüş. 2006-7 yılı Galatasaray Futbol Okulları’nda, Başakşehir’de okul sorumlusu kimliğinde yaşanmış.
 
Çalışkan çalıştırıcımızı 2007-8 boyunca Vefa’da altyapı koordinatörü olarak görüyoruz. Ama ilerleyen aylarda süper amatörde mücadele eden takımın yardımcı hocası olarak da emek sunmuş. 2008-9 ise Güngör Odacı bu kez Zeytinburnu’nun Batı Trakyaspor’unda altyapı antrenörü.
 
2009-10 mevsimi Çanakkale’deki altı aylık vatani hizmetle futboldan uzak epey ama 2010-11 için pekala tilki-kürkçü dükkanı benzetmesi yapılabilir çünkü Odacı yeniden Batı Trakya’nın altyapı antrenörü. Hem de bu kez kankası Deniz Atak ile birlikte.
 
2011-12’de Galatasaray Futbol Okulu’nun teknik sorumlusu olan Güngör Odacı bu görevini bugün de istikrarla sürdürüyor. Ama bunun yanında 2012-14 arasında Bayrampaşa’nın ikinci ligdeki güçlü temsilcisi Yıldırım Bosna’da altyapı sorumluluğu görevini üstleniyor. Sonra bu göreve A takımı çalıştırıcılığı da ekleniyor.  Ama çeşitli anlaşmazlıklar nedeniyle bu iki sene boyunca Odacı’yı önce Fetih Spor Kulübü altyapısında, ardından da Esenyurt İncirtepe’de A takım hocalığı yaparken de buluyoruz.
 
Odacı’nın ailemize katılışı 2014-15 mevsimi başında. Birinci amatör serüvenimiz onunla renkleniyor. 2015-16 sezonunda da Deniz Atak hocamızın yanı başında en önemli desteği sunuyor kahverengi kavuniçi renklere.
 
Odacı’nın dünya evine girişi 2013 yılında, özel sektörde çalışan Binnur Hanım ile. Birlikteliğin meyvesi Duru kızımız ise 2014 doğumlu.
 
Odacı olması mucizelerle gerçekleşen boş zamanlarında arkadaşlarınla geyik yapmasını çok seviyor, 2003 yılından beri araba kullanmakta mahir. İyi bir internet ve bilgisayar kullanıcısı. Gazeteleri internet ortamında okuyor, Cumhuriyet’ten Zaman’a kadar farklı düşüncelere kulak veriyor. Çarşamba akşamları TRT’deki Diriliş Ertuğrul dizisini merakla izliyor. Turgut Alp rolündeki Cengiz Coşkun üniversiteden arkadaşı çünkü!
 
Odacı kitap okumaya düşkün, tarihi ve kurgu-bilim konulu filmlere de. Müzikte tercihi Türk Halk Müziği. Doğal bu, muazzam bir halk müziği geleneğine sahip Tokat diyarından çünkü. Arif Sağ, Musa Eroğlu, Muhlis Akarsu, Sabahat Akkiraz en çok sevip dinlediği sanatçılar. Ama altmışlı yetmişli yılların Türk pop sanatçılarına da kulak veriyor sık sık.
 
Odacı’nın siyasi görüşleri sosyal demokrasi çizgisinde. Uzun süre CHP üyesiymiş geçmişte. Ailece bu partiye oy verirlermiş.           
 
Odacı’nın Davutpaşa 1926 ailesi içinde en çok yakın oldukları Muhittin Boşat, Deniz Atak ve Sıtkı Özcan. Hayvanları uzaktan seviyor. Yemeklerde ise eşi ve annesinin yapma önkoşuluyla, bir de çok tuzlu ve şekerli olmamaları şartıyla ayırım yapmıyor.