FUAT GÜNAYDIN

 

Davutpaşa 1926 ailesinin sayısı iki elin parmaklarıyla sayılmayacak çokluktaki Malatyalı üyelerinden biri de 2019-20 mevsiminin başında kadromuza katılan orta sahanın usta ayağı Fuat Günaydın.

 

25 senedir yaşadığı Esenler ilçesinin aynı adlı takımına 20 Ekim 2019 günü uzatmalarda attığı harika kafa golüyle hem 3 puan almamızı sağlayan, hem de takımımızı puan cetvelinde yukarlara taşıyan, böylece bir anda Fındıkzade kedilerinin gözbebeği olan Fuat 25 Ocak 1989 doğumlu bir yiğit.

 

Osman Baba tekstilci, Remziye Anne ev hanımı. İki erkek kardeşten Fırat boksla uğraşıyor.

 

Fuat’ın öğrencilik hayatı çok zengin; henüz ilkokuldayken Güngören’deki Kemal Kaya, Merter’deki Kemal Hasoğlu, Esenler’deki Hasip Dinçsoy ve yine aynı ilçedeki Engin Can Güre İlköğretim Okullarında geçen 8 sene boyunca sosyalleşme alanında dev adımlar atmış. Ardından Fatih Ticaret Meslek Lisesinden 2006 yılında mezun olmuş. Yükseköğrenim ise Balıkesir Burhaniye Meslek Yüksekokulu’nda. Bölümü muhasebe ve vergi uygulamalarıymış. İki yıllık bu okul deneyimi de 2009-2011 arasında.

 

Fuat’ı ayaktopuna özendiren kişi amcası Cengiz Günaydın. Küçük Fuat amcasının Küçükçekmece Cennet Mahallesindeki idmanlarını izleye izleye futbolcu olmaya özenmiş, bismillah böyle olmuş.

 

Fuat’ın ayaktopu yaşantısı iki binli yılların başında Esenler’in Özyavuzselim kulübünde başlamış. İlkin iki sene boyunca lisanssız oynamış altyapılarda. Sonra lisansı çıkarılmadı diye küsüp bırakmış futbolu. Ancak hoca değişip de Fuat’a oğlu gibi yaklaşan, Ayhan Çınar takımı çalıştırmaya başlayınca Fuat altyapılarda yetenekleriyle dikkat çekmiş ve Beşiktaş’ın alınacak oyuncular listesine adını yazdırmış. Ama bu kez de ailesinde çıkan sorunlar genç oyuncunun bir kez daha futbolu bırakmasına neden olmuş.

 

Birkaç yıl sonra Fuat’ı anayurdu Malatya’da buluyoruz. Malatyaspor’un idmanlarında göz dolduran talihsiz oyuncu, bu kez de ‘takımda en çok 3 1989’lu olabilirlik kuralına’ yakalanıp, kendisinden önce sarı-kırmızılı formayı giymiş 1989 doğumlu topçuların varlığıyla bir kez daha küsüp kopmuş futboldan.

 

Sene 2008 ve Özyavuzselim süper amatörde. Fuat’ı yeniden kadroda görmek sevindirici ama kötü kader genç oyuncuya daha da tatsız bir numara yapıyor bu defa. Aile parasal sorunlarla baş başa kalmış durumda. Fuat da hayat mücadelesine dalıp idmanları aksatıyor, futboldan bir kopuş daha!

 

Fuat ilkin çanta sektörüne girip ailesine katkı sunuyor, sonra Balıkesir’e gidip okuyor. İlkin futbol oynama niyetinde değil aslında. Bir gün basket sahasında ayağıyla topu potaya art arda sokarken kendisini gören futbol takımı hocasının teşvikiyle okul takımına katılıyor, başarılı maçlar çıkarıyor, futbol şevki kamçılanıyor.

 

2011 senesinde Fuat’ı Beyazıt Tiyatro Caddesinde çantacılık yaparken izliyoruz. Dükkan toptancı. 2013 senesine kadar iyi giden işler Gezi Ayaklanması sırasına denk gelen vakitlerde sendeleyince Fuat maddi zorluklarla boğuşuyor bu kez de. Ama inatçı yiğit yılmıyor, Esenler’de 2013 imalat ve perakende çantacılıkla ticaret hayatına bir dönüş daha yapıyor.

 

Fuat’ın futbol yaşantısı da iş hayatındaki dalgalanmalarla zikzaklar çiziyor bu arada. 2013’te Ayhan hocasının önerisiyle süper amatörde başlıyor, bırakıyor, 2017’de yeniden başlıyor, 2 sene başarıyla top koşturuyor: Hep Özyavuzselim forması altında. 

 

2019 yazı önemli çünkü Altınyıldız’ın kavuniçi-kahverengi renklere yakın hocası Giray Durbaş kendisine, Gel Davutpaşa’da oyna diyor. Genel kaptan Sıtkı Özcan ile görüşen Fuat da, Tamam olur, diyor.

 

Bugüne kadar Yayla, Güngören ve özellikle de son 24 sene Esenler’de yaşamış olan Fuat usta bir orta saha olduğu kadar usta da bir sürücü, ehliyeti 2008 yılında almış. Futbol dışında masa tenisinde de iddaalı. Fenerbahçe takımını tutuyor, Brezilya efsanesi Ronaldo (karışmasın Real Madrid’li olanla) ve büyük usta olarak gördüğü Ronaldinho’dan ilham alıyor, et türü yemekleri seviyor. Yazları özellikle Gökçeada’da kamp yapmakta mahir.

 

Fuat ülkenin siyasi ve ekonomik durumunu pembe görmeyenlerden. Piyasada para olmayışı, kredi kartı bağımlısına dönüşmemiz onu üzüyor. Siyasi çizgisi ise ne sağ, ne sol; ülkeyi kimin iyi yöneteceğine inanıyorsam, oyumu ona atıyorum diyor.  

 

Fuat’ın hayvanlarla arası çok iyi. Kedi köpek besliyor, kuşlar da ilgi alanına giriyor. 

 

Fuat kendisini ‘vefalı biri olarak tanımlıyor, aynen Beyaz Saçlı Prensimiz Alaaddin Güler gibi, Vefa dediğimiz şey İstanbul’un bir semti işte diyenlerden biri değil. Kendisine yapılan iyilikleri asla unutmadığının, ona güvenenleri asla yarı yolda bırakmadığının altını çiziyor. Ama yanlış yapanlar için aynen ailemizin Erol Taş’ı Korkut Çiterge gibi, Asla affetmem, diyor.

 

Ancak Fuat futbolumuzun yarınına pek iyimser gözlerle bakmıyor. Yöneticilerin cehaleti, futbolcunun ruhsal durumunu anlamaktan aciz çalıştırıcılar ile futbolumuz asla gelişmez diyor.

 

Fuat’ın en büyük hayali ise kırk yaşına kadar top koşturmak, sonrasında iyi bir takımda çalıştırıcılık yapmak.