FETHİ ADAL
FETHİ ADAL (1917-19XX)
 
Davutpaşa 1926 tarihi genelde savunma yaparak geçtiği için çok önemli kaleciler, bekler, stoperler, savunmaya yönelik orta sahalar görüyoruz takımımızda. Ama aynı verimlilik ne yazık ki golcüler arasında söz konusu değil. Ama elbette bunun istisnalarına da rastlıyoruz tarihin tozlu yapraklarına burnumuzu daldırdığımızda.
 
Tarihimizin en büyük golcüsü Adil Özyedierler’in 1935 ile 1956 yılları arasındaki 207 maçta 105 gollük rekorunu hangi genç Davutpaşa 1926 yiğidinin kıracağı bugünün genç Fındıkzade kedileri arasında büyük bir merak konusu olsa da, ben hemen ikinci büyük golcümüz olan ve 1935-49 yılları arasında 225 maçta rakip filelere 91 gol sallayan Doktor Fethi Adal’ın hayat hikayesine geçeyim. Yani sözü Albay Mahir Yağızer’e bırakayım.
 
‘’1933 yılında kurulan müthiş genç takımımızda, Adil-Vecdi-Mahir-Fethi-Ömer Akalın değişmez beşli forvetinin golcü elemanı olan Doktor Fethi Adal 1917 yılında İstanbul’da doğdu. Amatör ruhla senelerce takımımızda oynadı, sayısız goller attı.
 
Fethi top oynarken aynı zamanda Tıbbiye’nin ağır dersleriyle de başa çıkmasını bildi. Spor faaliyetleriyle üniversite öğrenimini aynı ölçüde başarıyla sürdürdü.
 
Fethi oldukça fedakar bir topçuydu ve her türlü koşulda mücadele etmekten sla yılmazdı. İstanbul Ligi’nde de 1942-44 yılları arasında, Orhan ile birlikte en golcü oyuncu sıfatını taşımıştı.
 
Ancak bu kadar olumlu meziyetlere karşın Fethi doktor çıktıktan sonra, kulübün semtine bile uğramayarak hepimizi üzdü.’’