ERSEL ALTIPARMAK
ERSEL ALTIPARMAK (1942- 21.3.2014)
 
Türk futbolunun altmışlı yıllarına damgasını vuran ve sahici bir Bursaspor efsanesi olarak adını yeşil beyazlı aileye altın harflerle kazıyan Ersel Altıparmak’ın Davutpaşa 1926 ilişkisini çok az Esekapı mırnavı hatırlıyor bugün. Oysa Altıparmak 1963-64 mevsiminin ilk yarısında formamızı giymiş, Alipaşa kedileri arasında Badi lakabıyla gönüllerde taht kurmuş bir yiğitti.
 
Altıparmak Konya Ereğli doğumluydu. Biri kendisinden büyük üç kardeşi daha vardı. İlk ve ortaokulu Bakırköy’de okuduktan sonra Kuleli Askeri Lisesi’ni bitirdi. Kara Harp Okulu’na girdi. Futbola orada başladı.
 
En büyük emelim subay olmaktı, diyen Altıparmak ne yazık ki Talat Aydemir isyanının ardından ordudan atılanlardan biri oldu. Şimdi kısacık da olsa Talat Aydemir olayından bahsedeyim. Kara Harp Okulu komutanı Albay Aydemir 22 Şubat 1962 tarihinde, ordu içindeki 27 Mayısçıların tasfiyesine karşı çıkarak bir ayaklanma başlatmış ama bunu bir darbeye dönüştürmeden tankları kışlaya geri göndermişti. Ancak bu kalkışma sonrası, dönemin başbakanı İsmet İnönü tarafından görevden alınınca, Aydemir öfkelenip bu kararı tanımamış, okula komutan olarak atanan Semih Sancar’ı geri göndermişti. Hükümetin kısa süre içinde duruma hakim olması bir darbeye engel olmuştu belki ama 1459 Kara Harp Okulu öğrencisi okuldan atılarak çok ağır bir bedel ödeyecekti! 
 
Değerli abimiz Babür Bentürk’ün çabasıyla bu 1459 talebeden dördü takımımıza katıldı 1963 güzünde. Kan kanserinden genç yaşta hayata gözlerini yuman müthiş stoper Türker Cengiz, birinci ligde Vefa ve Şekerspor’da parlak maçlar çıkaran kaleci Ergin Ümit, kaptanlığımızı da yapan stoper Turgut Yüksel ve Ersel Altıparmak’tı bu gençler.
 
Ersel şahane futboluyla, mahalli kümenin dibinde yer alan takımımızda bir yıldız gibi parlamış, göz kamaştırmıştı. Ersel’in yolu birinci lige çıkmak için uğraş veren Bursaspor’a yönelecekti çok geçmeden.
 
Altıparmak Bursaspor formasıyla 1963-72 yılları arasında büyük zaferlere imza attı. Birinci ligde yıllarca top koşturdu, yeşil beyazlıları birinci kümenin en güçlü armadalarından biri yapan yıldızların başında geldi. Top cambazı sağaçık Mesut Şen ile birlikte ayrılmaz bir ikili yarattı. Tuhaf olan şey Ersel benzeri bir topçunun sadece bir kere ulusal forma giyme olanağını bulmasıydı.
 
Altıparmak mükemmel bir orta saha oyuncusuydu. Oyunu her iki yönüyle oynayabilen, çalışkan ve gol şansı büyük olan bir topçuydu. Bursaspor formasını üç yüzün üstünde giydi, seksenin üstünde gol attı.
 
Ersel’in boyu belki uzun değildi (1.67) ama hem mücadele gücü, hem de kafa hakimiyeti çok gelişmişti. Sıçrama kuvveti ve zamanlaması mükemmeldi çünkü. Ancak Bursaspor kulübü ile 1972 yılı içinde yaşadığı anlaşmazlık yıldız futbolcuyu ayaktopu yaşantısının son iki senesinde Kayserispor’a sürükledi.
 
Ersel futbolu 1974 yılında bıraktı. Sonrasında özellikle Bursa altyapısı için uğraş verdi. En beğendiği topçular Can Bartu, Metin Oktay ve takım arkadaşı Mesut Şen’di. Hobileri sinema, tiyatro, basketbol ve masa tenisiydi. En çok kuru fasulyeyi sevdi.
 
Altıparmak’ın ölümü 2013 yılında başına musallat olan kas erimesi nedeniyle gerçekleşti. 22 Mart 2014 günü Bursa Ulucami’de kılınan cenaze namazından sonra Hamitler Mezarlığı’na toprağa verildi. Evliydi. İki kızı, bir de torunu bulunuyordu.