ERGİN KÜLÇELİ

 


Biricik generalimiz Davut Kılıç’ın ‘çok kıral santrfordu’ diye tanımladığı Ergin Külçeli 2 Eylül 1946 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi.
 
Şehremeni ilk ve ortaokulunda ilk ve orta öğrenimini gördü ve yeter dedi. Meşin topun peşine düştü. Çelikspor’da amatör lisansı çıktı, sonra sıra askerliğe gelmişti. Tunceli, Hozat’ta yaptı vatani görevini. Er Hayati Küçükçavdar’ın çavuşu oldu.
                      
Sonra devam etti. Kastamonu’nun tozlu yollarına düştü. Sene 1969. Beş yıl kaldı bu sevimli Karadeniz kentinde. Çok gol attı. 1974 yılında ikinci kümenin güçlü takımı Denizli’ye geldi. Sene 1975, durak Karagümrük. Sene 1976, mekan Kastamonu. Sonra bir mola.
 
1979-80 mevsiminde Davutpaşa’daydı. Davut Kılıç ikna etmişti onu. 1980-81 mevsiminde de, Kadri Aytaç ve Davut Kılıç’ın kılavuzluğunda ikinci kümeye yükselen ekibin civanmert delikanlısıydı.
 
Kısa bir tanımlama yeniden. Forvet, santrfor, golcü bir santrfor, çok güçlü, hava toplarında iyi, mükemmel değil ama iyi, iki ayakla da tabanca gibi vuruyor. 1970 ve 1971 yıllarında gol kıralıymış Kastamonu’da.  Çelikspor’da da, amatör ligde.
 
Savaşan santrforlardan. Hırçın. Hayatı boyunca iki kırmızı kart görmüş, biri  Karagümrük’te, biri de Kastamonu’da.
             
Uyumlu biriymiş. Kastamonu seyircisiyle bütünleşmesi harikaymış. Hala arıyorlar telefonla. Arada sırada.
 
Semtin çocuğuymuş, Fındıkzade’nin, Alipaşa’nın. Çukurbostan’ın arkasında, Çeşme Sokak’ta oturmuş. Perşembe maçlarının müdavimi olarak nam salmış.
 
Bir Davutpaşa anısı. Kastamonu’da, yetmişlerin başından. Davutpaşa düşmemek için çırpınıyor. Kastamonu rahat. Antrenör Selahattin Ünlü gol kaçıran santrforunu boğmak istiyor. Çünkü Davutpaşa kalesiyle burun buruna kalan Ergin Külçeli topu kuşlara atıyor. Bulutlarda top.
 
 
Davutpaşa’dan en kıral arkadaşları arasında Davut Kılıç, Mehmet Sormaz, Arap Ali, Ersin Ergülten adlarını sıralıyor.
           
Davutpaşa yönetiminden rahmetli olmuş, Cerrahpaşa genel sekreter Tuncer Doğanca’yı hayırla anıyor. Doğanca 1978 yılında Cerrahpaşa hastanesine almış onu. Ve Külçeli otuz yıl iki ay çalışmış Cerrahpaşa’da. Şu anda emekli.