DENİZ ATAK

 

 
Genç ve enerjik çalıştırıcımız Deniz Atak için Davutpaşa ailesindeki Zeytinburnu çocuklarından biri diyebiliriz kolayca. 33 yıllık yaşamının 30 senesi bu semtte geçmiş çünkü. Atak ayrıca semtin güçlü takımı Selvispor’dan getirdiği birçok  oyuncuyla birlikte, 2013-14 mevsiminde Davutpaşa A takımına ikinci amatörde bir şampiyonluk hediye etti. Dahası 2014-15 mevsiminde de bu kez takımımızı birinci amatörden süper amatöre taşımayı maharetle gerçekleştirdi. Bitmedi! 2015-16 mevsiminde de süper amatörde başa güreşen ekibimizin de mimarı.
 
Atak 15 Kasım 1982 doğumlu, Davutpaşa ailesinin akreplerinden, aynen Selçuk Toker, Savaş Vardoğan, Fırat Aydınus, Gökhan Özcan, Cumhur Değer, Hüseyin Öksüz, Cem Cangül, Yavuz Bentürk, Hayati Küçükçavdar, Adnan Demirsoy, Alpaslan Eratlı gibi.
 
Deniz Atak, Telsiz İlköğretim Okulu, Ayhan Şahenk İlköğretim Okulu, Mensucat Santral Lisesi’nde ilk ve orta öğrenimini görmüş, ardından Marmara Üniversitesi Spor Akademisi’ni bitirmiş. Okumaya ve öğrenmeye doymayan çalıştırıcımız şu anda da Anadolu Üniversitesi’nin halkla ilişkiler bölümünü açık öğretim yöntemiyle bitirme uğraşında.
 
Ama hemen eklemek gerekiyor, Deniz Atak şu anda eski okulu Ayhan Şahenk’te beden eğitimi öğretmeni olarak çalışıyor.  Meslek hayatını bir yandan okulu, bir yandan da çalıştırdığı takımlar arasında  ikiye bölmüş durumda. 
 
Atak’ın ayaktopu serüveni Zeytinburnu altyapısında başlamış. Yaşı henüz altı, kategori minikler. Sonra 14-16 yaş gurubu ve gençlerde lacivert beyazlı formayı ıslatmış. 1998 senesinde üç ay süren bir Karadeniz deneyimi var, Samsunspor genç takımında. Ama Karadeniz’in hırçın dalgaları genç Deniz’i pek açmamış olacak ki İstanbul’a baba evine yeniden dönmüş. Derken Telsizspor ve Hürriyetspor’da geçen üç yıl.
 
2001 önemli bir yıl Atak için. Ayaktopunu bırakıp çalıştırıcılığa geçişi imliyor çünkü. Henüz Akademi’de ama aklı antrenörlükte. Zeytinburnu altyapısıyla başlıyor. 2003-4 mevsiminde, Atak’ı Davutpaşa ailesinin yetenekli ama öfkeli değeri Muharrem Önen ile birlikte Galatasaray altyapısında görüyoruz. Genç Deniz stajyer konumunda. Ağır ağır çıkıyor merdivenleri, Haşim’in dediği gibi.
 
Sonra sırada yaşamında büyük yer tutacak olan bir deneyim var, Süper Amatör Lig’in güçlü takımı Batı Trakya. Atak altyapı gençlik geliştirme sorumlusu ve A takım antrenörü.
 
2012-14 arası yine SAL’ın güçlü ekiplerinden Zeytinburnu Selvispor’da çalıştırıcı konumunda. 2014 Ocak sonlarında ise kavuniçi kahverenkli ailemiz antrenörü İbrahim Kuruç ile çelişkiye düştüğünde, Atak’ı on küsur yıldan tanıyan ve seven Davutpaşa’nın güçlü ve muktedir evladı Muhittin Boşat, büyük başkan İskender Keleş’e öneriyor ve yeni bir macera başlıyor böylece.
 
Deniz Atak topçuluğu sırasında orta saha oyuncusuymuş. Merkezde oynuyor, ön libero işlevi taşıyormuş. Sağ kenara da geliyormuş zaman zaman. Tekniği iyiymiş, dayanıklılığı da. Ama morali çabuk bozuluyor, kafasını yığınla şeye takıyor, oyundan düşüyormuş. En büyük eksiğinin bu olduğunu belirtiyor bugün.
 
Futbolu erken bırakmasının iki nedeni var. Biri Bakırköy’de 1999 senesinde geçirmiş olduğu ve kendisini üç ay ayaktopu sahalarından uzak tutan trafik kazası, biri de antrenörlüğe duyduğu tutkulu sevda.
 
Aslında küçüklükten beri var olan bir tutkuymuş bu. Daha on iki yaşındayken Atak mahalle takımındaki arkadaşlarını çalıştıran, altyapıda gördüğü antrenman yöntemlerini çevresindeki ufaklıklara uygulatan küçük bir önder kimliğindeymiş. Mahalle takımı kurmaya, esnaftan para toplamaya, takım için malzeme almaya, turnuvalara katılmaya ön ayak olan hep oymuş. Zeytinburnu’ndaki Coşkun sahasının dili olsa da anlatsa!
 
Atak’ın ayaktopu dışındaki en büyük tutkusu sinema. Evde kurduğu sisteminde, dev ekranda, bangır bangır ses düzeniyle, eşi Zühal hanım ile birlikte yabancı gerilim filmleri izlemek en büyük zevki. Zühal-Deniz çifti 10 Temmuz 2010 tarihinde birleştirmişler yaşamlarını. Eylül ayında dünyaya gelen çocukları Ege Aras da bu ev içi sinemasının üçüncü seyircisi olma yolunda.
 
Atak’ın kendisine örnek aldığı bir çalıştırıcı yok. Beğendiği sayısız teknik adamın belli özelliklerini kişiliğine kurgulamak amacında. Söz gelimi güdüleme bağlamında Fatih Terim. Ya da  oyuncu değiştirmeden takımın saha içi oyun düzenini değiştirerek karşıtların kafasını karıştırmakta benzersiz bir maharet gösteren Jose Mourinho.
 
Deniz Atak beğendiği topçular arasında Real Madrid’in etkili forveti Cristiano Ronaldo ve Cimbomlu Selçuk İnan’ı sayıyor. Kendisini ilkelerinden asla taviz vermeyen ama uyumlu biri olarak tanımlıyor. Hayatta öğrendiği bir doğrunun sık sık altını çiziyor. Kural koymak yerine şartların oluşmasını sağlamak, bu doğru. Bunun için verdiği mücadele kişiliğinin temel parçası.
 
Atak müziği çok seviyor, yeğlediği tür House. Kendini iyi hissediyormuş bu tarz tınıları duyduğunda. Metrobüste kulaklıkla, arabasında güçlü müzik sisteminde Türk popuna da kulak veriyor. Şu anda en çok sevdiği popçu İrem Derici’ymiş.
 
Araba tutkularından biri. 2006 yılında ehliyet almış, 2010’dan beri sürekli kullanıyor. Hızlı ve soyadının hakkını veren bir sürücü olduğunun altını çiziyor Atak. Bu nedenle benzin deposunun çok geçmeden boşalması beklenen bir sonuç diyor gülümseyerek. Arabası Golf VII. Atak sadakatle bağlı arabasına. Arabadan daha çok bir nesne olarak görüyor zaten onu. Araba değil onunkisi. Başka bir şey. Doğal bir uzantısı belki de.
 
Atak Fanatik ve Milliyet okuyor, Star, Kanal D gibi kanalları izliyor. Spor izlenceleri daha çok, Yalan Dünya dizisini de seviyormuş geçtiğimiz yıllarda yayınlanan.  
 
Atak nükleer santrallar ve Hes’ler konusunda pek kafa yormuyor. Gezi Direnişi ruhuna ilkin kendisini yakın hissetse de, işin içine siyaset karıştıkça bu hareketten soğuduğunu söylüyor. Ayakkabı kutuları ise onda sadece oyuncak kutularını çağrıştırıyor.
 
Atak için en ağırlıklı kavram saygı diyebilirim. Buna hemen disiplini de ekliyor. İlkin ailesinden aldığı bu kavramlarda ev hanımı Müzeyyen anne ile makine mühendisi Fahri babanın etkisi asal. Tüm sporcularda olmazsa olmaz türünden şeyler bunlar diyor. Davutpaşa kulübünde de anahtar kavramların bunlar olduğunu ve hep bunlar olacağını belirtiyor.