CEM CANGÜL 

 


Yaşı kırkın üstündeki sinema tutkunları için CC kısaltması İtalya’nın şahane oyuncusu Claudia Cardinale’i akıllara getirse de, Esekapı kedileri için bu iki ‘’C’’ harfi Davutpaşa takımının formasını 24 yıl arayla, 1973-74 ve 1997-98 mevsimlerinde birer yıl giyen başarılı libero Cem Cangül’ü imliyor sadece.
 
Cangül 15 Kasım 1959 doğumlu, tam bir Fındıkzade çocuğu. Tüm yaşamı Kızıl Elma’da geçmiş desek yeridir herhalde.
 
Artık aramızda olmayan ana Mehpare de, baba Mesut da zabıta komserleri. Bir kızkardeşi var Cem’in.    
 
Cangül sırasıyla Çapa İlkokulu, Çapa Ortaokulu, Şehremeni Lisesi’ni bitirmiş, diploma alış tarihi 1976.
 
Futbola mahalle arasında başlamış, Erdinç hocasının gözetiminde, On Bir Yıldız isimli gayrı federe kulüpte.
 
Davutpaşa’ya geliş tarihi 1973. Malzemeci İsmail tutmuş elinden, Çukurbostan’a getirmiş. Bir sene jünyör takımımızda başarılı karşılaşmalar çıkarmış.
 
Lisansiye oluşu Çapa kulübünde. Sene 1974. Genç takımda oynadığı futbol onu A takımına taşımış. 1978 senesine kadar burada ter dökmüş. Genç takımda yaşadığı şampiyonluğu unutamıyor.
Ziya Doğan da orta sahada mücadele ediyormuş o zamanlar.  
 
Cangül 1979-81 arasında askerliğini yapıyor. Acemilik Sivas, Temeltepe’de. Usta birliği ise Malatya, Pötürge. Birlik takımında çıkardığı parlak oyunlar Sivasspor’lu yöneticilerin dikkatini çekmiş, transfer teklifi almış. İlkin genç topçunun kafası yatmış bu teklife. Ama Şehremeni’den tanıdığı ve çok sevdiği ünlü Yılmaz Şen abisi fikrini değiştirtmiş ona. Şen o sıralarda Sivasspor’u çalıştıracakmış. Bak, demiş genç Cem’e, benim canım sıkılırsa çeker giderim Sivas’tan, sağım solum pek belli olmaz. Bana güvenip geliyorsan, sakın gelme Sivas’a demiş. Cangül de caymış ikinci kümenin güçlü takımına gitmekten.
           
1981 yılı terhis olunca yine Çukurbostan’a gelip gitmeye başlamış. İdmanlarda kendisini bu kez Bandırmaspor yöneticileri görmüş ve beğenmişler. Cangül 1981-83 arasında bordo beyaz formayı ıslatmış bu kez.
 
1983-85 arasında Süleymaniye Sirkeci’ye gelmiş genç futbolcu. Başkan Ergin Demirören, bastığı yerde ot bitmeyen meşhur Yıldırım’ın amcası. Baba Erdoğan’ın parasıyla iyi bir takım kurulmuş o sene. İkinci kümede ses getiren bir takımmış. Kalede Beşiktaşlı Mete, Cimbomlu Çilli Mehmet filan.
 
Cangül’ü 1985-87 arası Zeytinburnu takımında görüyoruz. Üçüncü kümeden ikinci kümeye çıkan takımda. 1987-88 mevsiminde üçüncü ligden Sarayspor’da. 1988-89 mevsiminde ise Yedikule, üçüncü kümede.
 
Sonra yine üçüncü kümeden Kapalıçarşı’da bir sene. Ardından amatöre dönüş yaptığını izliyoruz. Bahçelievler ve birinci amatör küme günleri.
 
1997-98 mevsimi Cangül için önemli. Çünkü Davutpaşa’da. İsmail Erdoğan’ın kurduğu genç ve ısıran takımımıza takviye olarak geliyor. Birinci amatör kümedeyiz. Başarılı maçlar oynuyor, orta sıralarda ligi tamamlıyoruz.
 
Davut Kılıç öğrencisinin özelliklerini şöyle anlatıyor. ‘’Cem iyi bir liberoydu, ama orta sahada da yararlanırdık kendisinden. Sadece Bandırmaspor’da sağaçık oynadığını hatırlıyorum. İki ayağı da eşit kuvvetteydi. En gelişmiş yanı ise sezgi gücüydü. Tekniği de mükemmele yakındı. Ben onu Oğuz Çetin’e benzetirdim. Perşembe maçlarımızda da oynardı sürekli. Toplara iyi vurduğu için gol şansı olan bir arkadaşımızdı. Serbest atışlarda topun başına hep o geçerdi bu nedenle.’’
 
Cem Cangül’ün iş yaşantısı 1990 yılında başlıyor. Cumhuriyet gazetesinde idare amirliği yapıyor, Cağaloğlu’nda. Hep geceleri çalışıyor. Bu görev 2000 yılına kadar sürüyor.
                                            
2000 yılında kendisini su işine girmiş görüyoruz. Damacanaları dükkandan evlere dağıtma işinde. İlkin Zeytinburnu’nda başlıyor, şimdi Fındıkzade’de.
 
Dünya evine girişi 1986 yılında. Gönül hanım ile. Damla (1986) ve Burak (1995) bu birlikteliğin ürünleri. Damla tiyatrocu, Uludağ Üniversitesi tiyatro bölümünü  bitirmiş. Dizilerde oynuyor şimdilerde, babasının gözbebeği.
 
Cangül’ün hayatı ailesine, işine ve futbola odaklı. Ama sinema ve tiyatroyu da seviyor. Deniz bir başka merakı. Yazlık Yalova’da. Ama çocukluktan beri Florya’da zabıta kampında yüzermiş.
 
Cem Cangül araba kullanmıyor, motosikleti yeğliyor. Honda marka bir aracı var. Davutpaşa ailesinden en sıcak anıları, başta kankası Mehmet İsmail Erdoğan olmak üzere, Ethem, Nusret, Adnan ve Vural ile ilişkin.