BURHAN COŞKUNDERE

 

 

Alipaşa kedileri Burhan Coşkundere abilerine özellikle çok yoğun çalışma hayatı nedeniyle büyük saygı duyuyorlar ama ailemizin bu saygın üyesi aynı zamanda büyük Davutpaşa 1926 efsanesi, yirmili yılların ikinci yarısından, otuzlu yılların ortasına kadar formamızı terleten Küçük Ahmet’in oğlu olduğu için de mırnavların, özellikle de yaşlı koca kafalı mırnavların gözdelerinden biri.
 
Mahdum Burhan 10 Eylül 1955 doğumlu, ailemizin başaklarından biri. Gerici kışkırtılmış kıtaların İstanbul’un altını üstüne getirdikleri ve özellikle Rum vatandaşlarımıza yapmadıklarını bırakmadıkları, bugün utançla hatırladığımız 6-7 Eylül olaylarının hemen ardından olmuş bu mutlu doğum. Küçük Burhan hayatının ilk beş senesini Pınarhisar’da geçirmiş, sonra 27 Mayıs İhtilali sonra Baba Ahmet tekeldeki görevinden alınınca aile yeniden İstanbul’un yolunu tutmuş. Cerrahpaşa’da Davutpaşa Lisesi’nin karşısındaki Çardaklı Hamam Sokağı’na yerleşmiş. 1973 yılına kadar burada yaşamışlar.
 
1973 ile 1983 arasında Coşkundere’leri Şehremeni kale içinde buluyoruz. Burhan Coşkundere’nin 2009’a kadar soluk alıp verdiği semt Yeni Bosna. 2009 sonrası ise artık Ankara günleri başlıyor. Bahçelievler oluyor mekanı.
 
Baba Ahmet Coşkundere’yi Fındıkzade’deki kargalar bile biliyor, Tekel müdürlüğü de dahil, anne Fikriye ise ev hanımı. Altı kardeşler, dördü kız, ikisi erkek.
 
Hobyarlı Ahmet Paşa İlkokulu, Davutpaşa Ortaokulu Küçük Burhan’ın ilim irfan aldığı okullar. Ama hemen ekleyeyim Davutpaşa ortaokulunda sadece bir sene geçiriyor, karnesinde 11 zayıf birden görünce hemen Büyük Çekmece Lisesi’ne doğru koşuyor. Mezuniyet 1972-73 öğrenim yılı. 1977-78’de ise genç Burhan’ı Ankara Gazi Eğitim’de buluyoruz.
 
Askerlik günleri kısa sürüyor, dört ay sadece. Burdur’da kısa dönem, sene 1981.
 
Coşkundere’nin belki babası gibi bir futbolculuk yaşantısı yok ama onun da yolu tozlu, çakıllı ama büyük şiir içeren Çukurbostan anıları mevcut. Bunlar yazlık turnuva maçlarıyla sınırlı da olsa.
 
Coşkundere’nin iş hayatına baktığımızda çok yoğun bir toplam görüyoruz. Çünkü çocukluktan başlıyor, bakkal çıraklığıyla. Aile bütçesine yardım amacıyla Nuri Bakkal’dan siparişleri alıyor küçük Burhan, at arabasıyla Eminönü’ndeki hale gidiyor, malları yüklüyor, sonra Cerrahpaşa’ya yeniden geliyor. Hiç yorulmuyor, yüksünmüyor, şikayet etmiyor. Ve henüz ilkokulda bismillah dediğinde.
 
Sonra Perşembe Pazarı’nda demir ticaretine girişiyor. 1978-1989 arası. Arçelik’e giriş ve on beş sene de bu büyük şirkette ter akıttıktan sonra 2004 yılı bu yorucu iş yaşantısının sonu oluyor. Emeklilik zamanı.            
 
Coşkundere’nin başından iki evlilik geçiyor. İlki 1983-2000. İkincisi ise 2009’dan bugüne kadar süren. Betül hanım mali işler yöneticisi. Ankara Arçelik’te. Ankara hicretinin nedeni açık galiba.
 
İlk birlikteliğin ürünü sevgili kızı Burçin 1984 doğumlu, çevre ve iş güvenliği mühendisi.
 
Davutpaşa anıları arasında Coşkundere biraz komik, biraz da acıklı olan birini hatırlıyor. Davutpaşa Lisesi bahçesinde gençler top oynarken, efsanelerin en irisi Alpaslan Eratlı sağlam bir şut savuruyor. Sahanın çevresinde, yaklaşık bir metre yükseklikteki duvarın üstünde karşılaşmayı izleyen çocukların birinin yüzünde patlıyor top. Çocuk arkada uzayan mezar bölgesine düşüyor bir anda. Alan çocukların çitlembik topladığı ve caminin müezzininin onları kovaladığı yer.
 
Coşkundere araba kullanıyor, Ford’u var şu anda. İyi bir sürücü, hiç ceza almamış bugüne kadar. Kurallara uyuyor çünkü. O da babası gibi Türk Sanat Müziği aşığı. Özellikle de Müzeyyen Senar ve Zeki Müren’e.
 
Coşkundere iyi yüzüyor, spor salonlarına sık sık gidiyor. Bisiklete biniyor, uzun mesafeler yürüyor. Sinema ve tiyatro gençliğinde varmış ama artık kopmuş bu iki sanat dalından da. Sözcü ve Hürriyet okuru.
 
Coşkundere televizyon kanalları içinde CNN Türk ve Halk TV’yi izliyor, siyasi görüşü sosyal demokrat. Kankası Ahmet Oktay onu, ’’dört dörtlük adamdır, düzgün ve doğrucu, güvenilir, çok sağlam; aile ilişkileri de sıcak ve yapıcıdır’’ diye tanımlıyor. Ve ekliyor ‘’vefa duygusu da çok gelişmiştir’’.
 
Coşkundere Fenerbahçe taraftarı, beğendiği topçular Alpaslan Eratlı, Rıdvan Dilmen, Lefter Küçükandonyadis. Davutpaşa ailesinden en çok Ahmet Oktay, İskender Keleş, Bediz Baysal, Necati Balaban, Hayati Küçükçavdar ve Şalom İsmail’e yakınlık duyuyor.
 
Coşkundere hayvanları seviyor, çevreye duyarlı. Kızı Burçin ile çok iyi arkadaş. İnternet ve bilgisayar ile de çok haşır neşir.