BEHÇET VARDARCI

 

 
 

 

Alipaşa kedileri Behçet Vardarcı abilerini daha çok 1968 senesinin, Enver Tuna’lı, Tahir Timur’lu, Cumhur Değer’li, Yavuz Bentürk’lü  benzersiz minik takımından hatırlıyor ve takdir ediyorlar. Behçet Vardarcı soyadının da imlediği gibi Davutpaşa ailesinin Üsküp kökenli yiğitlerinden biri.
 
Vardarcı 1 Temmuz 1953 doğumlu, Latife anne ev hanımı, Hamit baba ise saraç yani çantacı. Artık aramızda bulunmayan anababanın dört çocukları olmuş, üçü erkek biri kız.
 
Vardarcı yaşamının ilk dört yılını Üsküp’te geçirmiş. Ailenin yurda gelişiyle birlikte on yıllık bir Cerrahpaşa ikameti izlemiş bunu. Vardarcı 1967 yılından beri Merter’de yaşıyor.
 
Vardarcı, Hobyarlı Ahmet Paşa İlkokulu ve Davutpaşa Lisesi’ni bitirip yetmişli yılların başında lise diplomasını koymuş cebine. Orta karar bir öğrenciymiş, bir iki yıl kaybettiğini belirtiyor öğrenim hayatı boyunca.
 
Ayaktopuna Cerrahpaşa’da mahalle arasında başlamış. İlkin Davutpaşa Lisesi’nin bahçesinde oynayan abileri seyredermiş. Alpaslan Eratlı, Hadi Türkmen gibi abileri. Küçük Behçet’i keşfeden kulübün emektarlarından, zabıta Nihat Sırdar olmuş. Çukurbostan’ın açıldığı sene, 1968. Hemen denenmiş, beğenilmiş, lisans çıkarılmış.
 
1968-9 mevsiminde minik takımda başlayan Davutpaşa serüveni üç dört yıl sürmüş. Minik ve genç takımlarda. Vardarcı bu günlerden Enver Tuna, Cumhur Değer, Tahir Timur, Yavuz Bentürk, Zeki, Mecit, Zafer ve Muhittin gibi değerli oyuncuları saygıyla anıyor.
 
Yetmişlerin başlarında Genç Behçet’i üçüncü kümenin güçlü ekibi Yedikule’de izliyoruz. Antrenörü Maça Yılmaz. Üç yıl boyunca yaşının yettiğince hem genç, hem de A takımı formalarını ıslatıyor. Son sene futbol emekçilerinin en soylularından Metin Kurt ile de çalışıyor.
 
Vardarcı Yedikule sonrası amatöre dönüyor. Oynamadığı ekip yok gibi. Topkapı, Gürzafer, Kocamustafapaşa, Altınok, Altınova, Tozkoparan. İki takım önemli bu dizide. Tozkoparan ve Topkapı, şampiyonluk sevinci tadıyor çünkü buralarda. Tozkoparan deneyimi sırasında hem oyuncu, hem de çalıştırıcı. Genç ve A takımları birden çalıştırıyor.
 
Vardarcı Altınok forması altında 1991 yılında futbolu bıraktığında 38 yaşında. Futbolu bıraktım çünkü artık koşmaktan çok çevreme bağırmaya başlamıştım, diye özeleştiri yapıyor. Her güzel şeyin bir sonu var, diyor.
 
Sıtkı Özcan, Behçet Vardarcı’nın topçuluğunu şöyle betimliyor. ‘’Behçet sağ ayaklıydı, bu nedenle daha çok sağ haf, ya da sağ bek oynardı. Ama özellikle iyi bir orta saha oyuncusu olduğunu söyleyebilirim. En önemli özelliği bir takım oyuncusu olması, bir coker gibi işlev sunabilmesiydi. Benim gibi o da çok enerjikti. İkimiz de teknik özelliklerimizden çok, çalışkanlığımızla yararlı oluyorduk takıma. Behçet çabuk biriydi, süratliydi. Basit oynardı. Yani bugünün futbolcusuydu bir anlamda. Çok koşardı, dikine oynardı.’’
                            
Davut Kılıç ise Vardarcı’nın kişisel özelliklerini şöyle özetliyor. ‘’Behçet çok dürüst bir oğlandı. Aynen Enver Tuna gibi, aynen Tahir Timur gibi pırıl pırıl biriydi. Ve çok çalışkandı oldum olası. Bugün de öyle hala. Cıva gibi. Sürekli oyuncu araştıran bir çalıştırıcı, hep gençlerde gözü. Bugün ikinci amatör kümede olan Cerrahpaşa’da çok iyi bir genç takım kurdu. Yarınlar onların olacak, çok iyi gidiyorlar.’’
 
Vardarlı’nın askerlik yılları 1973-4. Denizci. Acemilik İskenderun, usta birliği ise Ankara, Bakanlıklar. Gölcük’teki birlik maçlarında epey top oynadığını söylüyor birlik takımında. Askerliği vukuatsız geçmiş olmalı.
                                           
Doksanların başından bu yana Vardarcı’yı bir teknik adam olarak görüyoruz. İlk bitirdiği kurs 1990 yılında. Sabri Kiraz, Doğan Emültay, Metin Türel gibi hocaların denetiminde. İlkin amatör, sonra B diploması almış.
 
Vardarcı’nın en uzun çalıştırdığı takım Tozkoparan. Çok başarılar yaşamış bu amatör takımla. Tam on bir sene hizmet vermiş. İkiden, bire, birden süpere çıkmışlar.
 
2009 yılında ise eski semtinin takımına, Cerrahpaşa’ya gelmiş. Eski kankası Yavuz Bentürk’ün ısrarları çok etkili olmuş bu gelişte. Takımı yukarlara taşımış, genç bir ekip yaratmayı bilmiş. Ama yönetim akıl almaz bir kararla takımı ligden çekince Vardarcı hem çok üzülmüş, hem de öfkelenmiş. Neyse şimdi hatadan dönülmüş de, bu genç kadro yeniden ikinci amatörde mücadelesini sürdürmeye koyulmuş durumda. Şu anda ilk altı maç sonunda Cerrahpaşa lider gurubunda.
 
Vardarcı genç yaşta evlenmiş, hem de henüz 18 yaşında. 1971 yılında yaşamını birleştirdiği Nesrin hanımla olan birliktelik 41 sene mutluluk içinde sürmüş. Ama eşi 2012 yılında böbrek yetmezliği ve şeker hastalığı nedeniyle aramızdan ayrılmış.
 
Evliliğin iki ürünü Volkan (1977) ile Gürkan (1985). İkisi de üniversite mezunu. Gürkan şu anda Cerrahpaşa takımının da kaptanı.
 
Vardarcı’nın bu çok yoğun futbol yaşamnı dışında bir de uzun ve istikrarlı bir iş yaşamı mevcut. Topkapı’da, Ülker karşısındaki İbrahim Ethem İlaç Fabrikası’nda 1975’den 2012 yılına kadar çalışmış, ustabaşılık yapmış. Fabrikanın futbol takımında da sekiz on yıl top koşturmuş.
 
Behçet Vardarcı spor gazeteleri okuyor, televizyon kanallarında spor izlencelerini seyrediyor, Türk sanat müziğini dinliyor. Tarihi filmlere düşkün. Yabancısını da izliyor, yerlisini de. Arabası Opel Corsa, ama hız yapmıyor, çok dikkatli kullanıyor. Dinine çok bağlı ama kendisini dindar biri olmaktan çok bir sosyal demokrat olarak tanımlıyor. Çünkü çalışan biriyim, diyor, bir emekçi olduğunun altını çiziyor.