AYHAN DÖNMEZ

AYHAN DÖNMEZ (1937-?)
 
Albay Mahir Yağızer takımımızın yenilendiği, mükemmel futbol oynadığı, büyük bir güç olarak Mahalli Ligde boy gösterdiği 1964-65 mevsimini değerlendirirken, usta forvet Ayhan Dönmez için büyük hayranlık duyduğunu söyler. Golcü sağaçık Ayhan; B.Selçuk ve Necati Balaban ile birlikte forvet hattımızı oluşturmuş, golcü özelliğiyle belleklerde yer etmişti.Davutpaşa sonrası Ayhan golcülüğünü yeşil-siyahlı Kocaelispor’da da sürdürmüştü.
 
1964-65 mevsimin çalışkan orta sahası, Selçuk Toker, takım arkadaşını şöyle hatırlıyor. ‘’Ayhan takımın santrfor Selçuk ile birlikte en golcü oyuncusuydu. Sağ ayağını çok iyi kullanan bir açık oyuncusuydu. Adam geçebilen, süratli, hırslı bir topçuydu. Cerrahpaşalıydı diye hatırlıyorum.
 
Ayhan aynen benim gibi yenilgiyi asla kabullenemeyen bir futbolcuydu. Sonuna kadar mücadele eder, asla yılmazdı. Oldukça enerjik bir topçuydu da.
 
Ben orta sahanın solunda oynadığım için çapraz toplar atardım Ayhan’a. Böyle topları severdi, iyi anlaşırdık. Boyu kısaydı ama bunu kuvvetiyle örter, avantaja çevirirdi.
 
Saha dışında da insan olarak beğenirdim onu. Benden birkaç yaş büyüktü. Etliye sütlüye karışmaz, kimsenin arkasından dolaplar çevirmezdi. Ama asla hakkını da kimseye yedirmezdi. Güçlü biriydi.
 
1964-65’deki takımımız bir kolej takımı özelliğindeydi. Gençler ağırlıktaydı ve tam bir kardeşlik havası vardı aramızda. Ayhan da bu havayı yaratanlardan, sürdürenlerden biriydi.’’