AKTÖR ZEKİ
 
AKTÖR ZEKİ (1911 - ?)
Genç Türkiye Cumhuriyetinin ilk yıllarında, İsmail Eriş, A.Rıza Öğüt, Fehmi Unç, Saim Öğüt, Emin Kumraloğlu, Salih Kupşi ve A. Fahri Erturhal’ın maddi olanaklardan yoksun olmalarına karşın, mangal yürekleri ve çalışma azimleriyle kurmuş oldukları Davutpaşa 1926 kısa sürede toparlanmış, güç kazanmış yörenin namlı takımlarına meydan okur duruma gelmişti.
 
1926-36 arasını gayrı federe geçiren takımımız, federe ve gayrı federe semt takımlarıyla zorlu, kıran kırana geçen özel maçlar oynadığı bu on senelik zaman dilimi içinde oluşturduğu güçlü A takımı dışında, 1933 yılından itibaren yine çok güçlü bir B ve oyuncularının arasında Hava Albayı Mahir Yağızer’in de bulunduğu bileği bükülmeyen genç takım da yaratmayı bilmişti.
 
Aktör Zeki işte otuzlu ve kırklı yıllarda fırtınalar estiren bu B takımımızın forvetiydi. Mahir Yağızer defterlerinde bu çoktan aramızdan ayrılmış Davutpaşa 1926 yiğidi için şunları yazıyor.
 
‘’1331 senesinde İstanbul’da doğan Aktör Zeki Davutpaşa B takımında yetişmiş, golcülüğü ile ün salmıştı. Santrfor oynayan Zeki futbolu bıraktıktan sonra görülmemiştir.’’