AHMET TOK

 

 

2019 yazında gerçekleşen yönetim değişikliği sonrası kulüpten ayrılan Derviş Ay abilerinin ardından; Davutpaşa 1926 görsel arşivinin sıkıntıya gireceği kaygısıyla Fındıkzade kedilerinin kara kara düşündükleri bir sırada Hızır gibi imdada yetişen Ahmet Tok çektiği fotoğraflarla 2019-20 mevsiminde Küçük Ara Güler lakabını sanki Ay’dan alacak gibi gözüküyor.

 

Kavuniçi Kahverengi renklerin Yalçın Civez ile birlikte 2019 yazından itibaren soylu emekçiliğine soyunan Tok 1 Mayıs 1960 Adana Ceyhan doğumlu. Daha doğuştan işçi/emekçiliği üstlenmiş bir yiğit. Ailesi Sivas Gürün kökenli Tok’un. Baba Hasan Hüseyin ellilerin sonunda Almanya’nın yolunu erkenden tutan gurbetçilerdenmiş, Gülizar Ana ise ev hanımı. Tok ikisi erkek, dördü kız altı kardeş. Ama anababa rahmetli olmuş.

Tok’un okul hayatı oldukça kısa. Adana Ceyhan Hamdilli köyünde ilkokul birinci sınıfı okuduktan sonra, ailenin İstanbul’a yerleşmesiyle Eyüp Taşocağı mahallesindeki Silahtarağa İlkokulunu bitirmiş. Sonra ufacık yaşta hayatın içine tepe takla girmiş ve alın teriyle aileye katkı yapmış. İlkin Eyüp Demirkapı’da pencere kolları üreten bir fabrikada çalışmış.      

 

Tok’un askerlik yılları 1980 ile 1982 arasında. Acemi birliği Antalya Topçular, usta birliği ise Kıbrıs, Lefkoşe, Türkeli köyü.

 

Terhis sonrası Tok Süleymaniye’de mutfak eşyaları üretimine dalmış, 1986’da istikamet değiştirmiş ve Laleli’de tekstil dalında karar kılmış. Emeklilik 2000 yılında.

 

Tok yaşamının ilk 7 senesinde Adana Ceyhan’ın sarı sıcağıyla haşır neşir olmuş. 1967-74 arası Eyüp Silahtarağa Taşocağı, 1974-85 arası Fındıkzade, 1985-95 arası Mevlanakapı, 1995 sonrası ise Şirinevler’de oturmuş.

 

Tok’un dünya evine girişi 1984 yılında. Yücel Hanım ile olan evlilikten 1986 senesinde doğan Tolga çiftin taze meyvesi kimliğinde.

 

Tok’un futbol yaşantısı uzun değil. Hayat mücadelesi ona sadece Çelikspor’da top tepmesine olanak tanımış. Ama asıl çocukluğunun geçtiği Çukurbostan günleri kazandırmış futbol sevgisini.

 

Tok’un hobisi futbol ve fuar ziyaretleri. Tatilci bir yanı var; özelikle Muğla yöresi, Ayvalık ve Şile gözde mekanları.

 

Tok da ailemizin hayvanseverlerinden biri ama daha çok uzaktan seviyor onları, yani aşkların en güzeliyle.

 

Tok’un Davutpaşa sevgisi Çukurbostan günlerinde arkadaş olduğu Büyük Başkan İskender Keleş kaynaklı. Ama kulübün Ara Güler’liğini üstlenmesi günümüzde başkanlığımızı üstlenen Hasan Limanoğlu’nun teşvikiyle olmuş.

 

Ama fotoğrafçılık aslında Tok’un genlerinde sanki. Gençliğinde Canon T80’i ile sayısız fotoğraf çekmişliği varmış zaten.

 

Tok çektiği fotoğraflarla sadece Fındıkzade ve Esekapı kedilerinin sevgilisi değil, Akatlar’ın koca kafalı mırnavları da merakla bekliyor ve izliyor onun A takımı ve altyapı maçları görüntülerini.