ABDÜLKADİR KALECİ
ABDÜLKADİR KALECİ (1918-19XX)
 
Kaleci cenneti takımımızın tarihindeki ilginç file bekçilerinden biri de Abdülkadir kuşkusuz. Çünkü kavuniçi-kahverengi renklere pek candan bağlı olmayan ama büyük başarılara imza atan bir sporcu Abdülkadir. 1940 yılında Eskişehir Demirspor ile kazandığı başarı gerçekten de büyük alkışı hak ediyor. Çünkü Eskişehir Demirspor o yıl, Türkiye birinciliklerinde en büyükleri devirerek kupayı bu gelişmiş Orta Anadolu kentine götürmeyi başarıyor. İstanbul hegemonyasına sağlam bir şamar atıyor.
 
Albay Mahir Yağızer bu usta kaleciyi şöyle tanıtıyor defterlerinde. ‘’Abdülkadir gözünü Davutpaşa genç takımında açtı. Sene 1933 sonları. Ama genç yaşına karşın, müthiş kabiliyeti sayesinde, kısa zamanda A takımı kalesini de korumaya başladı. Maçlarımızda bir yıldız gibi parladı ama Abdülkadir’in gözleri çok yukarıdaydı, aramızda fazla kalmadı. Üstelik de takımın ona en çok ihtiyacı olan bir anda bizi terk etti ve Topkapı’ya gitti. Bize rakip oldu!
 
Abdülkadir Topkapı’dan Vefa’ya, oradan da Eskişehir Demirspor’a transfer oldu. Demirspor’un 1940 yılında Türkiye şampiyonu olan kadrosunda yer aldı.
 
Dahası milli takım kalesini tekeline alan Cihat Arman’ın yerine birkaç kere ulusal takımımızın formasını da giyme başarısı gösterdi.
 
Altmışlı yıllarda Eskişehir’de, Devlet Demiryolları’nda çalışıyordu.’’