CAN ÖZYEDİERLERCan Özyedierler  20 Ekim 1962 doğumlu, büyük bir Davutpaşalı. Alipaşa çocuğu. Çocukluğundan bu yana sayısız maçını izlediği kavuniçi kahverengi ekibimizin yaman bir taraftarı o. Çukurbostan’da nice zamanı geçmiş biri. Antrenmanlarda, Perşembe maçlarında.


 
Genlerinden geliyor Davutpaşalılık Can Özyedierler’e. Galatasaray’da top koşturmuş, emniyet teşkilatına yıllarca emek vermiş Adil Özyedierler’in yeğeni oluyor.

Altmışlı ve yetmişli yıllarda büyük başkan Müfit Değer’in denetiminde genel kaptanlık yapan Özyedierler’in ş
ahane bir anısını paylaşalım şimdi.Adil amcalı 
Gençlik yıllarında, üniversite döneminde yazıya çıkıyor genç Can ve polislere yakalanıyor.

12 Eylül öncesi olmalı. Çıkarıyorlar komserin karşısına genç Can’ı. Komser soyadını öğrenince nesi olduğunu soruyor Adil beyin. Yeğen Can yatışıyor tabii, amcasının adının kapalı kapıları açan bir anahtar olduğunu düşünüyor. Oysa komser pata küte girişiyor genç Can’a. Böyle muhterem bir adamın yeğenisin, utanmıyor musun solculuğa bulaşmaya, diye. 
Can Özyedierler CHP’nin Fatih ilçesinde, belediye seçimlerinde başkan adayı olarak gösterdiği deneyimli bir siyasetçi de. Akepeli Mustafa Demir’e 2009 yılında 18 bin oyla kaybetti ne yazık ki. Saadet kemikleşmiş oylarını Akepe’ye kaydırınca umut edilen sonuca ulaşamadı.
                                         
Oysa spora aç,imarı arızalı, göç veren, nüfusu eksilen, son 18 yılda muhafazakarlaşma bağlamında büyük aşama kaydeden Fatih yöresi önemli bir başkana sahip olabilirdi Özyedierler seçilebilse. Kent, belediyecilik, halka hizmet konusunda Aytekin Kotil’in yolunu izleyen Özyedierler seçilebilse.
 Can Özyedierler Davutpaşa tarihine göz attığında iki noktaya parmak basıyor özellikle.


 
Biri tarihimizin kanayan yarası, dönüm noktası Çukurbostan’ın kaybına. Bu sahanın edinilmesi nasıl Müfit Değer’in büyük çabasıyla olmuşsa, kaybının ayıbı da Hadi Türkmen’indir, diyor Özyedierler.


Hadi bey mukavemet gösteremedi, yetkeyle çatışmak istemedi, diyor. 1985 seçimlerini kazanan Anap’lı Yetkin Gündüz’ün sabit Pazar yapmak amacıyla elimizden aldığı alana haksızca el konduğunda başkan Türkmen’in küçük parmağını oynatmadığını belirtiyor.

 
Hadi Türkmen’in amacı Fenerbahçe’de yönetime girmekti, bu nedenle kimseyle arasını bozmak istemedi diye ekliyor Özyedierler. Ve Çukurbostan’ın gidişinden sonra oyuncu yetiştiremediğimizi, kimliğimizi yitirdiğimizi kesinliyor.
 
İkinci nokta ise oldukça şirin. Çünkü Davutpaşa tarihindeki kadınların yerini  vurguluyor Özyedierler.


Çukurbostan’a gelen ve semtte sosyalleşen kadınların nasıl bir medeni görüntü yarattığını hatırlıyor, hatırlatıyor neşeyle. Kahveden çıkmayan Hikmet hanım, maçlara gelen, takımı destekleyen kadınların.